SME
Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Časť bratislavských starostov šetrí, iným plat zvýšili

Rôzne platy 17 starostov súvisia s počtom obyvateľov, závisia však aj od dobroprajnosti poslancov.

Zákon rozdeľuje platy starostov do deviatich skupín podľa toho, koľko obyvateľov má ich obec.Zákon rozdeľuje platy starostov do deviatich skupín podľa toho, koľko obyvateľov má ich obec. (Zdroj: ARCHÍV SME)

Kým niektorí zo starostov majú vyše 4,5-tisíca eur, tí z menších mestských častí majú okolo 1,5-tisíca. V Devíne starostka nemá nárok na žiadnu odmenu navyše.

Koľko zarobia
 • Staré Mesto – Tatiana Rosová (SDKÚ) – 4780 eur – 43-tisíc obyvateľov,
 • primátor Milan Ftáčnik (nez. s podporou Smeru)– 4741 eur – 431-tisíc obyv.,
 • Petržalka – Vladimír Bajan (nez.) – 4154 eur – 115-tisíc obyvateľov,
 • Ružinov – Dušan Pekár (KDH) – 3000 eur – 71-tisíc obyvateľov,
 • Nové Mesto – Rudolf Kusý (nez.) – 2987 eura –37 500 obyvateľov,
 • Podunajské Biskupice – Alžbeta Ožvaldová (SDKÚ, KDH, Most-Híd, SMK, SaS, OK a Smer) – 2656 eur – 20-tis. obyv.,
 • Vrakuňa – Ľudmila Lacková (nez.) – 2500 eur – 20-tis. obyv.,
 • Dúbravka – Ján Sandter (nez.) – plat ešte neschvaľovali, poberá doterajší plat 2390 eur – 35 500 obyvateľov,
 • Karlova Ves – Iveta Hanulíkova (Smer) – plat ešte neschvaľovali, poberá zatiaľ doterajší plat 2390 eur – 33 700 obyvateľov,
 • Rača – Peter Pilinský (Strana zelených) – 2380 eur – 22-tis. obyvateľov,
 • Vajnory – Ján Mrva (SDKÚ) – 2295 eur – 4300 obyvateľov,
 • Devínska Nová Ves – Milan Jambor (SDKÚ a SaS) – ešte plat neschvaľovali, poberá 2093 eur – 17,5-tis. obyv.,
 • Záhorská Bystrica – Jozef Krúpa (SDKÚ, SaS a Most-Híd) – plat ešte neodsúhlasovali, poberá 2000 eur – 2700 obyv.,
 • Lamač – Peter Šramko (SDKÚ, Most-Híd a OKS) – 1936 eur – 7250 obyv.
 • Rusovce – Dušan Antoš (SDKÚ, Most-Híd, KDH) – 1960 eur – 2300 obyv.
 • Devín – Ľubica Kolková (SDKÚ, SaS, KDH, OKS) – 1680 eur – 1020 obyv.,
 • Jarovce – Pavel Škodler (nez.) – 1637 eur – 1300 obyv.,
 • Čunovo – Gabriela Ferenčáková (nez.) – 1635 eur – 950 obyvateľov.

(Údaje sú v hrubom zoradené od najvyššieho platu)

BRATISLAVA. Od necelých dvoch- až po takmer päťtisíc eur. Taký veľký a rozdielny je rozsah platov bratislavských starostov. Majú pritom rovnaké právomoci a formálne sú si rovní, no tým, že šéfujú rôzne veľkým mestským častiam, ich platy sa líšia.

Sedemnásti novozvolení starostovia sedia vo svojich úradoch ešte len pár týždňov. K prvým otázkam, ktoré museli riešiť, patrila práve výška ich platu. Schvaľujú ho poslanci a patrí to k ich prvým povinnostiam.
Najvyšší plat spomedzi mestských častí, kde poslanci už platy schvaľovali, má staromestská starostka Tatiana Rosová (SDKÚ).

Poslanci tejto mestskej časti s asi 43-tisíc obyvateľmi jej odsúhlasili mesačný plat vo výške 4780 eur. Rosová sľúbila, že poslaneckého platu aj starostovských odmien sa vzdá.

Veľké rozdiely

Nižší plat ako Rosová, ktorá je aj poslankyňou Národnej rady, budú mať nielen starostovia, ale aj nový bratislavský primátor Milan Ftáčnik.

Ten dostane menej nielen ako Rosová, ale aj v porovnaní so svojím predchodcom. Andrej Ďurkovský (KDH) mal vyše 5700 eur, Milan Ftáčnik (nez. s podporou Smeru) bude poberať 4741 eur. Podľa jeho hovorcu Ľubomíra Andrassyho je to súčasť šetrenia mesta.

Najmenej spomedzi starostov v meste dostáva staronová starostka Čunova Gabriela Ferenčáková, hoci nemá len základný plat. Zvýšili jej ho o 20 percent. Je to toľko, ako poberala v minulom volebnom období.

Okrem Rosovej je prekvapením aj plat staronového starostu Petržalky Vladimíra Bajana (nez.). Mesačne ako starosta najväčšej mestskej časti zarába 4154 eur, čo je o 40 percent viac ako minimum určené zákonom.

„Návrh na plat starostu predložil prednosta úradu,“ vraví Milka Podmajerská, vedúca Bajanovej kancelárie. Na otázku, či Bajan venuje časť svojho platu na charitatívne účely, Podmajerská reagovala: „Na to starosta nepotrebuje plat, aby podporoval charitu.“ Dodala, že tak robí aj bez toho.

Bývalý petržalský prednosta Marián Miškanin povedal, že návrh platu síce predkladal on, no o jeho navýšení o štyridsať percent vraj rozhodli poslanecké kluby. „Bola to ich dohoda.“

bajansita_res.jpg

Vladimírovi Bajanovi zvýšili poslanci plat o 40 percent

FOTO - SITA

Mierne zvýšenie

Najmladší starosta Rudolf Kusý (nez.), šéfujúci Novému Mestu, hovorí, že chce šetriť. „Plat budem mať do troch tisícov eur,“ povedal. Poslanci mu nakoniec schválili 2987 eur. Bývalý dlhoročný novomestský starosta Richard Frimmel (nez.) dostával bez odmien asi 2400 eur.

Presne trojtisícový plat bude mať nový starosta Ružinova Dušan Pekár (KDH). Povedal, že mu ho navrhli aj schválili poslanci. „Pri jeho schvaľovaní som odišiel z rokovacej miestnosti.“ Jeho predchodca Slavomír Drozd (Smer) mesačne bez odmien dostával 2821,50 eura.

pekarsita_res.jpg

Dušanovi Pekárovi navrhli a schválili poslanci 3-tisíc eur.

FOTO - SITA

Nepridávajú si

Časť starostov ostáva na rovnakom plate, viac má napríklad vrakunská starostka Ľudmila Lacková (nez.). Jej predchodca mal plat 2321 eur, ona má dnes 2500 eur.

Plat ostáva staronovej starostke Podunajských Biskupíc Alžbete Ožvaldovej. „Nedovolila by som, aby mi poslanci plat zvýšili. Je predsa kríza a ideme šetriť,“ povedala. Podobne reagovali aj staronoví starostovia Dušan Antoš za Rusovce Ján Mrva za Vajnory.

Starostke Devína Ľubici Kolkovej sa plat tiež nemení, stále má a bude mať 1680 eur, no na rozdiel od iných nedostane žiadne odmeny. „Nižšie sa už nedá. Sme v nútenej správe už od roku 2005 a pravidlá to nedovoľujú,“ hovorí.

Na rovnakej úrovni zostávajú aj devínskonovoveský starosta Milan Jambor, jeho kolega zo Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa a lamačský starosta Peter Šramko.

Ten hovorí, že nechcel zvyšovanie. Ako povedal, úrad prebral v takom stave, že nebolo ani na výplaty, a tak musel siahnuť do rezervného fondu. „Zatiaľ len žehlím staré hriechy, to sú starosti starostu, nie je to len o tom, že ako sa ten starosta má dobre s takým platom,“ povedal.

Výnimky sú všade

Výnimkou v ankete je starosta Jaroviec Pavel Škodler. „Môj plat sa nemenil,“ povedal. Aká je jeho výška, však nepovedal. Na otázku, či to on sám nevie, povedal, že vlastne ani nie, pretože časť mu chodí v hotovosti a časť na jeho účet.

V štyroch mestských častiach platy ešte neschvaľovali – Dúbravka, Karlova Ves, Devín a Záhorská Bystrica.

Špecifická je Dúbravka, kde diskusiu o svojom plate z rokovania stiahol sám staronový starosta Ján Sandtner (nez.).

Teraz má plat 2390 eur bez odmien. V návrhu, o ktorom mali poslanci rokovať, bol starostov plat bez prípadných odmien vyčíslený na 3346 eura, čo je nárast o takmer o tisíc eur.

Hovorca Dúbravky Michal Kriško povedal, že nevie, prečo starosta tento bod zo zastupiteľstva stiahol. Dúbravskí poslanec Juraj Káčer (SDKÚ, Most-Híd, SaS, OKS) povedal, že starosta mal asi obavy, že mu zastupiteľstvo vyšší plat neschváli. „Nevideli sme ešte záverečný účet, nemohli by sme rozhodnúť o zvýšení.“

sandtner_res.jpg

V návrhu na plat Jána Sandtnera bolo zvýšenie približne o tisíc eur (na 3346 eura)

FOTO - ARCHÍV SME

Starostovské platy

 • Plat starostu sa vypočíta násobkom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok.
 • Výšku starostovského platu ovplyvňuje aj počet obyvateľov v obci.
 • Zákon rozoznáva deväť platových skupín podľa počtu obyvateľov. Napríklad v obci s 50- až 100-tisíc obyvateľmi, čo je napríklad mestská časť Ružinov, ide o 3,54 násobka priemernej mzdy.
 • Zastupiteľstvo môže tento plat zvýšiť až na dvojnásobok. Tento návrh však nemôže dať samotný starosta.
 • Okrem platu poberá starosta aj štvrťročné odmeny. Tie mu takisto schvaľuje zastupiteľstvo
Starostka Rosová: Vzdám sa odmien

Proti vyššiemu platu starostky hlasovali piati. Poslanecký vraj daruje.

STARÉ MESTO. Najvyšší plat z doteraz schválených starostovských platov má staromestská starostka Tatiana Rosová (SDKÚ). Jej mesačná mzda v hrubom je 4780 eur. Vysoký plat si už všimli médiá, kritizujú ho aj niektorí staromestskí poslanci.

Rosová poberá navyše okrem starostovského platu aj poslanecký, keďže sedí aj v Národnej rade, čo bolo v minulom roku 1627,29 eura v čistom.

Starostka ešte pred voľbami povedala, že svoj poslanecký plat venuje na komunitné projekty v Starom Meste.

„Bude tieto peniaze posielať na Fond Tatiany Rosovej, ktorý bude slúžiť práve na tieto účely,“ povedal staromestský hovorca Tomáš Halán.

Svoj sľub počas uplynulého mesiaca už naplnila. Halán povedal, že peniaze smerovali na vybudovanie ľadových plôch základných škôl na Vazovovej a Grösslingovej ulici. O ďalšom použití peňazí bude starostka informovať prostredníctvom stránky mestskej časti, povedal Halán.

Dodal, že hoci má Rosová vyšší plat ako jej predchodca Andrej Petrek, na rozdiel od neho sa vzdá odmien. Hovorca vyčíslil Petrekove odmeny počas jeho funkčného obdobia na 51 979,92 eura.

Proti platu Rosovej vystúpil na zastupiteľstve Martin Borguľa (Smer), ktorého Rosová porazila v nedávnych komunálnych voľbách.

„Plat má byť akýmsi motivačným prvkom,“ vraví. Dodal, že zastupiteľstvo malo preto starostke schvaľovať vyšší plat až neskôr. Proti platu hlasovali piati poslanci, dvaja nezávislí a traja zo Smeru.

Lucia Tkáčiková

rosova_res.jpg

Starostka Starého Mesta Tatiana Rosová (SDKÚ). Tvrdí, že sa vzdá poslaneckého platu aj odmien.
FOTO SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 3. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 1. Trenčín potrebuje nový impulz!
 2. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 3. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 12 593
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 962
 3. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 323
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 331
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 6 903
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 4 452
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 767
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 2 918
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 2. Post Bellum SK: Kaviarne: dobrá adresa, politika aj štamgasti
 3. Robert Puk: Sú mestské časti pre Bratislavu nebezpečné?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 5. Róbert Thomas: Zaparkovať auto priamo v parku ?! Pre niektorých ,,žiaden“ problém
 6. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli.
 8. Daniel Bíro: V Bratislave malo byť metro. Aké sú história a súčasnosť tohto projektu?
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 128 627
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 20 694
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 515
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 603
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 7 337
 6. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 3 888
 7. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 3 838
 8. Ján Valchár: Toto už je asi tretia svetová 2 808
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťZatvoriť reklamu