SME

Malí tanečníci hrajú vo filme a divadle

„Najviac sa teším, keď vidím, ako z nich vyrastajú kultivovaní mladí ľudia.“ Tak hovorí o svojich zverencoch Magdaléna Thierová, umelecká vedúca Detského baletného štúdia, ktoré pôsobí pri Miestnom kultúrnom stredisku na Školskej ulici. „Mojím cieľom ...


Tanečné duo Barbora Brezinová a Aneta Valentová.


„Najviac sa teším, keď vidím, ako z nich vyrastajú kultivovaní mladí ľudia.“ Tak hovorí o svojich zverencoch Magdaléna Thierová, umelecká vedúca Detského baletného štúdia, ktoré pôsobí pri Miestnom kultúrnom stredisku na Školskej ulici. „Mojím cieľom nie je vychovávať profesionálnych tanečníkov. Hoci, pochopiteľne, máme aj dievčatá, ktoré išli na konzervatórium alebo na VŠMU. Pre mňa je podstatné, keď môžem vidieť, ako deti, ktoré ku mne prídu ešte v predškolskom veku, postupne získajú všestranné tanečné základy a pritom majú z pohybu, jeho možností, stále radosť.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rodičov treba obdivovať

Detské baletné štúdio, ktoré pôvodne pôsobilo v rámci kongresového centra Istropolis, oslávi na budúci rok dvadsaťročnicu existencie a za ten čas ním prešli stovky detí. „Pri najmenších začíname hrami, improvizáciami a až postupne priberáme ľudový a neskôr aj klasický a moderný tanec.“ Deti, ktoré sú podľa veku rozdelené do štyroch ročníkov, sa stretávajú dvakrát týždenne, a keď pripravujú choreografie na konkrétne vystúpenia, tak aj v sobotu.

Ako vraví Magdaléna Thierová, obdivuje rodičov, ktorí k nej od skorého obeda zvážajú svoje ratolesti z celej Bratislavy. Zuzana Aksamitová, ktorá sem chodí s päťročnou Katkou až z Vajnôr, však neľutuje. „Malá sa sem vždy teší a ja aspoň viem, že tak bude mať voľný čas vyplnený aj v budúcnosti zmysluplne a vo svoj prospech.“ Katka prezrádza, že už vie pochodovať, naučila sa loďku, kvetinku a práve ju čaká prvé verejné vystúpenie – módna prehliadka v hoteli Danube.

SkryťVypnúť reklamu

Pozná ich Slovensko i zahraničie

Magdaléna Thierová totiž kladie na kontakt „svojich detí“ s verejnosťou už od začiatku veľký dôraz. „Naučia sa disciplíne, spoznajú, že keď usilovne pracujú, má to ohlas, a navyše spoznajú aj iné prostredie, ľudí – a to sa im tiež vždy zíde.“

Členovia Detského baletného štúdia preto pravidelne pripravujú samostatné programy, s ktorými pochodili celé Slovensko, boli aj v Maďarsku, Rakúsku, vo Švajčiarsku či Francúzsku, a mnohí z nich tiež okúsili i divadelný či filmový chlebík. Sedem rokov tak napríklad vystupovali na Novej scéne v muzikáli Jozef a jeho zázračný plášť, teraz niekoľkých možno vidieť v divadle Astorka – Korzo 90 v hre Obchod na korze, vlani si zahrali v americkom filme Povstanie, nakrúcanom v Bratislave, a jedna z členiek štúdia, malá Lucka Culková, dokonca stvárnila hlavnú dievčenskú postavu v známom českom filme Všetci moji blízki.

SkryťVypnúť reklamu

Čas, ktorý má zmysel

Úspech? Nepochybne áno. Pravda, Magdaléna Thierová neustále opakuje, že jej cieľom nie je výchova nejakých detských hviezd a hviezdičiek.

„My sme v prvom rade kolektív. Chcem, aby si to deti vždy uvedomovali a podľa toho sa aj správali. Preto máme napríklad každé leto týždenné sústredenia, kde nielen získajú nové poznatky z teórie a dejín tanca a hereckej tvorby, ale môžu sa aj lepšie spoznať. Chodíme však spolu aj na divadelné predstavenia, viem, že mnohé deti si pomáhajú pri učení. Jednoducho, naozaj mi ide o to, aby v našom štúdiu vládol kamarátsky duch a aby deti vedeli, že čas, ktorý spolu prežijeme, má zmysel. A keď sa pritom naučia ešte dobre tancovať, mať radosť z pohybu – tým lepšie.“

MARCELA KOŠŤÁLOVÁ

FOTO – ARCHÍV

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 948
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 919
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 602
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 460
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 718
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 384
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 687
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


15
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10
SkryťZatvoriť reklamu