Pohľad na Karloveskú zátoku pri lodenici Filozofickej fakulty UK. Na tejto vode vyrástli olympionici Hochschornerovci a Juraj Minčík. Lodenicu chce teraz vedenie univerzity zrušiť. FOTO SME – PAVOL MAJER
„Priestory, ktoré využíva lodenica FiF UK, budeme žiadať uvoľniť do 30. júna,“ píše kvestorka Zora Dobríková. Ako dôvod uvádza, že univerzita dostala peniaze na rekonštrukciu internátov zvaných švédske domky. „Podľa investičného zámeru univerzity predpokladáme v roku 2002 začať akciu celkovou opravou blokov B4, B6 a základnými prácami v bloku B5, v ktorom sa v súčasnosti nachádza lodenica.“
Lodenica olympionikov
Lodenica je medzi študentmi veľmi obľúbená, vodáctvo patrí k najatraktívnejšej telesnej výchove. Katedra pre študentov i absolventov usporadúva aj veľmi populárne splavy. „Splavujeme Malý Dunaj, Hron, Moravu až do lodenice a každý rok chodíme do Budapešti. O to je vždy veľký záujem, tento rok prišlo 50 ľudí, šofér nás ani nechcel zobrať do autobusu,“ hovorí Gabriela Hochschornerová, mama zlatých olympionikov, ktorí v lodenici tiež trénujú. „Paľo a Peter sem chodili od narodenia, vyrastali tu. Po víťazstve na olympiáde prešli do ŠKP, ale tento klub, a teda aj chalani, stále trénujú v lodenici univerzity,“ hovorí. Kde budú trénovať po jej zániku, zatiaľ nevedia.
Čo robiť a kam sa presťahovať, nevedia ani pedagógovia katedry telesnej výchovy. Hovorí vedúca katedry Mária Mališová: „Nechceme, aby dali prednosť lodenici pred ubytovaním – veď to sa predsa nevylučuje. Lodenica je otvorená celý rok, pulzuje v nej študentský život, zaslúži si rekonštrukciu. Na výučbu sem chodí asi 200 študentov, okrem toho asi štyristovka ďalších mimo vyučovacích hodín. Športujú tu študenti, absolventi, v lodenici organizujeme aj športové dni pre zamestnancov fakulty.“
Budovu lodenice si pedagógovia opravili sami, zháňali sponzorov a brigádovali.
Postavili hangár pre lode, posilňovňu, kde sa trénuje v zime, a dve herne stolného tenisu. Pred lodenicou boli aj tri tenisové kurty, jeden pre nedostatok peňazí na údržbu univerzita zaliala asfaltom, ďalšie dva, ktoré vybudovali učitelia so študentmi, vedenie univerzity prenajalo. Za hodinu telesnej výchovy by si tu musel zaplatiť učiteľ aj študent.
Vedenie športuje
„Učím tu od 1972, všetko je mi tu blízke a je mi do plaču, keď vidím, ako to chce niekto zničiť. Už Gréci vedeli, že v zdravom tele je zdravý duch. Vo svete sú pritom práve pri vysokých školách uznávané športové kluby. Fyzická zdatnosť dnešných študentov je pritom katastrofálna. Dobrú kondíciu potrebujú aj pre budúce povolanie,“ hovorí Mališová.
Petíciu za záchranu lodenice zorganizovali aj študenti. Ako hovoria, je smutné, že sa znižuje aj v minulosti bežný štandard a musí sa vyberať medzi športom a ubytovaním. Za semester vyzberali 672 podpisov. Keď ich odovzdávali rektorovi, sľúbil, že termín vypratania lodenice posunie do konca kalendárneho roka a zváži, či by sa nedalo pristavať k lodenici, ktorú tu má farmaceutická fakulta. Do prístavby by sa mohla presťahovať lodenica filozofov. Snažili sme sa spojiť aj s vedením univerzity. Rektora Ferdinanda Devínskeho sa nám od pondelka nepodarilo zastihnúť, neodpovedal ani na e-mail. Včera si na nás nenašla čas ani kvestorka. Celý rektorát bol pritom, paradoxne, v utorok na športovom dni.
Spomienky na lodenicu
V lodenici Filozofickej fakulty UK vyrástol okrem zlatých olympionikov, bratov Petra a Pavla Hochschornerovcov aj bronzový olympionik zo Sydney 2000 Juraj Minčík a bývalý majster sveta Ľuboš Podstupka. Radi sa sem vracajú aj bývalí absolventi. Tí by boli ochotní za prenájom lode prípadne zaplatiť, rovnako ako za splavy. Lodenica by si tak mohla čo-to zarobiť. Na splav Dunaja spomína aj bývalý študent Vladimír: „Bola to jedna z najlepších akcií v mojom živote. Splavovali sme Dunaj do Budapešti, spali na dunajských ostrovoch, kúpali sa v Dunaji. Večer sme museli rozložiť oheň, ktorý poriadne dymil, aby odohnal komáre. Naučil som sa, že komáre chodia spávať o desiatej, ak nie sú veľmi hladné. Dovtedy sme vždy zašli do najbližšej dediny a po desiatej sa vrátili k ohňu. Rozprávali sme sa, hrali na gitarách.“ Na splavoch vzniklo aj nemálo študentských lások a z tých manželstvá. (haj)