BRATISLAVA. Sprievodcovia, ktorí ukazujú turistom hlavné mesto Slovenska, majú spor.
Sprievodcovia v Bratislave sú zväčša buď súkromníci, ktorí majú dohody s cestovkami, alebo fungujú pod hlavičkou mesta či stavovskej organizácie sprievodcov. Problém je teraz v tom, kto a ako organizuje kurzy pre sprievodcov a vydáva im osvedčenia o tom, že môžu sprevádzať. Kurz aktuálne stojí od 270 eur až po 500 eur podľa toho, kto ho organizuje.
Dnes ich poskytujú mestské kultúrne a informačné stredisko, Obchodná fakulta Ekonomickej univerzity a spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu. Práve tá spochybňuje prácu svojho konkurenta, mestskej organizácie BKIS.
Akreditácia Predseda spoločnosti sprievodcov tvrdí, že osvedčenia mestských sprievodcov sú sfalšované. Mestské Bratislavské kultúrne a informačné stredisko vraj robilo sprievodcovský kurz bez akreditácie ministerstva.
„Priznal to v máji aj pán Sloboda z ministerstva školstva, že akreditácia BKIS bola posúdená omylom podľa nesprávnych kritérií," hovorí predseda Slovenskej spoločnosti sprievodcov cestovného ruchu Marián Bilačič. Jeho spoločnosť vyčíta mestským sprievodcom aj to, že ich kurz má len 220 hodín a to je vraj málo na to, aby získali akreditáciu ministerstva.
BKIS sa bráni a na obvinenia odpovedalo žalobou na Bilačiča. „Osvedčenia sprievodcov nie sú neplatné a ani sfalšované," vraví Alexandra Bučková, námestníčka Bratislavského kultúrneho a informačného strediska pre cestovný ruch. „Akreditácia z roku 2005 nám platila do 5. júna 2010 a novú ministerstvo vydalo 31. marca."
Bilačič spochybňuje aj dátum vydania osvedčenia kurzu, Bučková hovorí, že čas skúšok sa neráta do času trvania kurzu.
Kto čo tvrdí Čo tvrdí SSSCR
Akreditácia kurzu na 220 hodín pre BKIS je podprahová a bezlimitná, skúšky vykonávali bez akreditácie z ministerstva, osvedčenie sprievodcov BKIS sú neplatné a sfalšované, Čo tvrdí BKIS
akreditácia ministerstva z roku 2005 platila BKIS do 5. júna 2010. Ministerstvo vydalo 31. marca 2010 novú, podalo žalobu na predsedu SSSCR. (lut)
Rozhodne súd Útoky pána Bilačiča na BKIS sa podľa Bučkovej opakujú. „Preto sme sa rozhodli túto formu nekalej, nezákonnej a neetickej súťaže riešiť súdnou cestou."
Sprievodcovská spoločnosť hovorí, že si počká na rozhodnutie súdu. „Slovenská spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu viaceré postoje námestníčky BKIS považuje za nekompetentné," reaguje Bilačič.
„Na žalobu má právo, no len nezávislý súd vie povedať, či má pravdu. Všetko, čo sme povedali, podložíme argumentmi a dôkazmi," povedal.
Ministerstvo Spor medzi spoločnosťou sprievodcov a BKIS rieši už aj ministerstvo školstva.
Hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková povedala, že technická norma, ktorá stanovuje štandardy pre sprievodcov cestovného ruchu, nie je záväzná. „Má len odporúčací charakter, kurz preto môže trvať aj 220 hodín," reagovala na obvinenia Bilačiča.
Údajne chýbajúce akreditáciu komentovala slovami: „Ministerstvo vydalo potvrdenie o akreditácii pre vzdelávaciu aktivitu vlastivedný sprievodca po Bratislave, ktorý sa posudzuje inak ako sprievodca cestovného ruchu."
Spor Bučková - Bilačič Bilačič vyzval ministerstvo, aby urobilo kontrolu v BKIS. Tá sa už sa podľa ministerstva začala v novembri. „Týka sa podmienok dodržiavania akreditácie a nie je ukončená," oznámila hovorkyňa.
Bučková vraví, že s kontrolou problém nemajú. „Pripravujeme ministerstvu podklady, čo je trochu sťažené naším sťahovaním z PKO, ale napriek tomu sprístupníme všetky, ktoré požadujú."
Bilačič spochybňuje aj úroveň kurzov BKIS. Do roku 2008 so strediskom spolupracoval, poďľa Bučkovej s ním ukončili spoluprácu pre jeho neférové správanie. Bilačič hovorí, že Bučková z kurzov odstránila troch lektorov. „Dlhodobo sme poukazovali na to, že kurz BKIS sa absolútne odpojil od potreby doby."