BRATISLAVA. Príprava hlavného mesta SR Bratislavy na svetový hokejový šampionát v oblasti dopravy, riešenie nosného dopravného systému MHD v mestskej časti Petržalka či postup proti nelegálnym stavbám boli témy rozhovoru, ktorý poskytol TASR bratislavský primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smer-SD). Bývalého starostu Petržalky zvolili za primátora v novembrových komunálnych voľbách v roku 2010.
Termín svetového šampionátu v ľadovom hokeji v Bratislave sa blíži. Súvisí s ním aj doprava a parkovanie v hlavnom meste. Kedy dostanú o tom Bratislavčania informácie?
"Od minulého roku, septembra alebo októbra, pracuje osobitná komisia, kde sú zastúpené zložky, ako aj dopravný inšpektorát, Mestská polícia, mesto a všetci zainteresovaní. Mrzí ma, že zatiaľ nikto nedal z tohto žiadny výstup. Niektoré veci sú už premyslené a pripravené. Je potrebné, aby bola o tom verejnosť informovaná. Po januárovom zasadnutí komisie môžeme dať prvú informáciu, pretože ten čas sa blíži. Detaily budeme zverejňovať, keď ich budeme mať. Určite bude mimoriadny režim. Budeme preferovať, aby sa fanúšikovia dopravovali na štadión najmä verejnou dopravou, ale určite bude riešené parkovanie provizórne na cyklistickom štadióne, v kapacitách podzemných garáží, ktoré sú vybudované pod tréningovými halami."
V akom stave je hala Zimného štadióna Ondreja Nepelu, kde budú majstrovstvá?
"Začali sme sa intenzívne venovať najmä otázke dostavby štadióna, riešenia jeho okolia, interiéru. Urobil som si interný kontrolný deň 31. decembra 2010 na stavbe. Treba zabezpečiť aj súčinnosť mestských organizácií, ktoré sa na štadióne podieľajú. Generálny investor Bratislavy rieši stavebnú stránku, ale Správa telovýchovných a rekreačných zariadení má byť prevádzkovateľ, ktorý má potom zabezpečovať chod štadióna v spolupráci so Slovenským zväzom ľadového hokeja vo vzťahu k majstrovstvám, s klubom Slovan Bratislava vo vzťahu k bežnej prevádzke, najmä hokejovej. Hala bude zrekonštruovaná ako multifunkčný priestor a toto musí mať tiež niekto na starosti, to nebude robiť Slovan. Ustanovil som koordinačný tím, ktorý dá zainteresované organizácie dokopy, aby sa nestalo, že 28. februára stavebne ukončíme objekt a druhý deň nebude mať kto prísť a riešiť ďalšie veci."
Pred mestským zastupiteľstvom (MsZ) ste avizovali rokovanie s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS), ministrom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Jánom Figeľom (KDH) a ďalšími o doprave. Máte jeho presnejší termín?
"Pani predsedníčka vlády sľúbila, že zvolá stretnutie na úrovni premiérky, ministra dopravy, predsedu Bratislavského samosprávneho kraja a primátora Bratislavy. Čakám, že ona stanoví termín. Predpokladám, že to bude v priebehu januára. Najmä pred komunálnymi voľbami sa diskutovalo o diaľnici D4 a nultom okruhu. Ďalšou témou je nosný dopravný systém (NDS) MHD, dostane sa veľmi rýchlo na mestské zastupiteľstvo (MsZ) a využitie európskych prostriedkov na podporu NDS."
Budete na rokovaní hovoriť aj o tom, či bude v mestskej časti Bratislava-Petržalka električka alebo mestský vlak?
"Toto je presne to, čo čakám, že urobia poslanci. Avizoval som, že chcem, aby takéto rozhodnutie bolo predložené na MsZ, že to nie je vec, ktorú má rozhodnúť primátor a potom postaviť poslancov alebo aj verejnosť pred hotovú vec. O tom, aký dopravný systém budeme preferovať, čo si môžeme dovoliť za tie peniaze, to je vecou zastupiteľstva. Chcem len pripomenúť, že ak by sme išli na variant "čistej" električky, tak to je vec, ktorá sa nedá financovať z európskych prostriedkov, aspoň takú informáciu sme dostali. Čiže museli by sme zvažovať, aké zdroje je na to schopné vyčleniť mesto. Pokiaľ pôjdeme na nejaký integrovaný systém, kde bude aj vlaková zložka, povedzme vo forme mestského vlaku, tam je možné použiť európske peniaze. O tom sú expertné rokovania, ktoré mám pred sebou a príprava materiálu do MsZ, kde budú alternatívy vrátane výšky financovania."
Máte kontakty v parlamente či vláde, aby sa novelizoval stavebný zákon a urobili sa kroky proti nelegálnym stavbám?
"Aktuálny je nový stavebný zákon, ako bol pripravený v bývalom volebnom období a nebol nakoniec schválený z rôznych dôvodov. Myslím, že ministerstvo sa vráti k tomuto zákonu a bude mať ambíciu pripraviť nový stavebný zákon. Pred voľbami sa diskutovalo o stavebnej polícii a posilnení boja proti čiernym stavbám. Myslím si, že v tomto budeme mať podporné stanovisko. My sami asi nemáme takú silu ako mesto, aby sme dosiahli zmenu legislatívy len preto, že to chceme. Je to jeden z dôvodov, prečo sa vytvorili špeciálne organizácie, Združenie miest a obcí Slovenska alebo Únia miest Slovenska, prostredníctvom nich budeme presadzovať práve takéto zmeny. Je to priorita, aby sme zmenili stavebný zákon a posilnili aj možnosť zásahu proti čiernym stavbám."
Čo dovtedy, kým sa zmení stavebný zákon?
"Kým sa zmení legislatíva to chcem riešiť tak, že o každej takejto stavbe budem rozhodovať na urbanistickej komisii mesta, ktorá fungovala aj bývalom volebnom období. Chcem posilniť jej činnosť, chcem byť prítomný na každom jej zasadnutí. Tam sa budú posudzovať veľké investičné návrhy, tie legálne, ale budú sa tam posudzovať aj všetky čierne stavby. Rozhodne sa nebudeme prostredníctvom stanovísk mesta snažiť "obieliť" každú stavbu len preto, lebo si tam niekto nejakú čiernu stavbu postavil. Chceme byť aj my prísnejší a veľmi presne a prísne sa držať územného plánu."