SME
Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Silvestrovský ohňostroj pokazila hmla

Posledná noc roka bola v Bratislave pokojná. Hitom osláv bolo púšťanie lampiónov šťastia, ohňostroj skryla hmla.

Ohňostroj v hmle veľmi vidno nebolo.Ohňostroj v hmle veľmi vidno nebolo. (Zdroj: FOTO SME - GABRIEL KUCHTA)

BRATISLAVA. Oslavy Silvestra prilákali do centra mesta tisíce ľudí, hoci noc bola veľmi chladná. Počet návštevníkov bol podľa organizátorov porovnateľný s minulými ročníkmi, roky rovnaká je aj atmosféra silvestrovských osláv.

Účasť okolo polnoci odhadovali na 20- až 30-tisíc zabávajúcich sa ľudí. Okrem slovenčiny bolo v bratislavských uliciach najviac počuť angličtinu, nemčinu, taliančinu, chorvátštinu a poľštinu. Medzi zabávajúcimi sa boli i turisti z Francúzska či Slovinska.

Bratislavčania začali do ulíc vo veľkom prichádzať ako tradične okolo 21.00 až 22.00 hodiny, kedy bolo centrum už značne zaplnené a pretláčali sa ním davy ľudí. Dovtedy sa po meste pohybovali najmä turisti.

Oslavy_res.jpg

fontana_res.jpg

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Bratislavskú oblohu zaplnili lampióny

Centrom silvestrovských osláv bolo Hlavné námestie, kde sa koncertovalo. Na Hviezdoslavovom námestí sa najmä tancovalo, od 22.00 tam bola pripravená diskotéka.

Na oboch námestiach boli ekologické toalety, tlačenice sa nekonali. Otvorené tiež boli kamenné WC pred Redutou a na Uršulínskej ulici. Ľudia často používali aj toalety v McDonalds na Hviezdoslavovom námestí, ktorý bol otvorený do 2.00.

Obe námestia boli pomerne čisté, aj keď mnohé koše už boli preplnené. Na zemi bolo vidno aj igelitové obaly od lampiónov šťastia. Tie boli hitom tohtoročných osláv.

Spoločné púšťanie lampiónov šťastia sa vyskúšalo prvýkrát a malo veľký úspech. Tisíckami vypustených rozžiarených lampiónov bola posiata celá obloha. Zakúpením lampiónu za tri alebo päť eur sa ľudia zapojili do charitatívnej akcie, ktorej cieľom je pomôcť ťažko chorým deťom. „Sme radi o to viac," tvrdili návštevníci.

Pred vypustením lampiónov na ne mnohí ľudia písali svoje priania. Zdravie, šťastie, lásku i peniaze. To boli najčastejšie želania. Niektoré však skončili v korunách stromov, od jedného horiaceho lampiónu sa dokonca chytil aj stánok s občerstvením na Hlavnom námestí. Počas koncertov lampióny padali ľuďom na hlavy.

Asi trištvrte hodinu pred polnocou sa veľká časť davu začala presúvať na námestie Ľudovíta Štúra. Priestor na nábreží bol totiž najvhodnejším miestom na sledovanie polnočného ohňostroja. „Chceme si obsadiť miesto, aby sme mali dobrý výhľad," hovorili diváci.

lampiony_res.jpg

pustanieLampionov_res.jpg

stastie_res.jpg

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Ohňostroj cez hmlu príliš vidno nebolo

Ohňostroju predchádzala približne päťminútová animácia na veľkej obrazovke umiestnenej na námestí Ľudovíta Štúra. Obrovské číslice odpočítavali chýbajúci čas do polnoci a s jej úderom odpálili z petržalského brehu Dunaja desaťminútový ohňostroj.

Začiatok bol veľmi pekný, neskôr sa viditeľnosť zhoršila až tak, že miestami efekty nebolo vidno vôbec a na oblohe sa objavovali iba farebné záblesky. „Ohňostroj sa stratil v mliečnom opare, zvíťazila nad ním hmla," hodnotili diváci.

Na tvárach ľudí bolo vidieť sklamanie, keďže ohňostroj bolo viac počuť ako vidieť. Mnohým to pripomenulo podobnú situáciu, aká bola i na konca roka 2006 či 2007.

„Škoda, nič nie je v tej hmle vidno, je to ako zakliate," komentovali ľudia zážitok z ohňostroja. Celých desať minút tohtoročného ohňostroja sprevádzal hudobný podmaz - slávna kompozícia Antonia Vivaldiho Štyri ročné obdobia - posledná časť Zima.

Hmla_res.jpg

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Pokojné oslavy

Ďalší si však nenechali oslavu pokaziť a pripíjali si šampanským alebo odpaľovali vlastné svetlice či petardy. Na to, aby návštevníci neprenášali do zón zábavy sklené fľaše či pyrotechniku, dohliadali policajti a usporiadatelia pri kontrolovaných vstupoch.

Napriek tomu sa ich mnohým podarilo prepašovať a aj v kontrolovanej zóne bolo možné často počuť rôzne výbuchy a vidieť veľa ľudí s fľašami šampanského. „Nemôžete skontrolovať všetkých, to sa nedá," vysvetľovali pri vstupe. „Mne ruksak vôbec nekontrolovali," povedala jedna z návštevníčok.

Silvester bol celkove pokojný, oslavy nenarušili žiadne väčšie incidenty. Hoci vyskytli sa aj bitky a výtržnosti, ale vraj nešlo o nič závažné. „Žiadne vážnejšie zranenia sme neriešili," tvrdili pred polnocou mladí dobrovoľníci z Červeného kríža.

Najčastejšie pomoc potrebovali tí, ktorí to prehnali s alkoholom. Išlo napríklad aj o mladíka na Hlavnom námestí, ktorý ostal bezvládne ležať na zemi blízko pódia. „Zo silvestrovských úrazov to boli najmä dorezaniny od sklených fliaš a prípady, kedy v rukách niekomu vybuchla petarda," povedali zdravotníci.

Alkohol_res.jpg

Problem_res.jpg

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Príprava ohňostroja trvá aj mesiac

Na samotné odpálenie ohňostroja sa používajú počítače riadené vysielačkou.

Posledná noc v roku sa opäť nezaobišla bez tradičnej hmly. „Bratislava je ako začarovaná, už sa to stalo po niekoľko rokov, že bol ohňostroj ťažko alebo vôbec viditeľný práve kvôli hmle," hovorí Ján Appel z firmy Pyra, ktorá sa stará aj o bratislavské silvestrovské ohňostroje. Pri príprave ohňostrojov si podľa neho pyrotechnici môžu vyberať z množstva variácií farieb aj tvarov, ale ani zdokonalená technika nevyzreje na počasie.

„Hmla je naozaj veľmi nepríjemná, neočakávali sme ju, lebo sú mínusové teploty," povedal Appel. O odpálení ohňostroja podľa neho vždy rozhoduje mesto. Ohňostroje, ktoré sú spojené s hudbou, laserom a inými prvkami, sa odpaľujú cez počítač. Príprava choreografie môže trvať aj mesiac. „Za celým ohňostrojom je niekoľko týždňov prípravy, robí sa scenár ohňostroja a výber pyrotechnických výrobkov," vysvetľuje Appel.

Na pyrotechnickej šou pracuje okolo 10 až 15 ľudí. „Pripravujú, zabezpečujú a montujú dovnútra elektrické pirule, čiže zariadenia, ktoré spôsobujú, že ohňostroj sa dá odpáliť počítačom," opisuje prípravy ohňostroja Appel. Následne sa tieto pyrotechnické výrobky zabezpečujú proti vlhkosti, proti pôsobeniu vody a snehu.

Hmla a vietor sú najhoršie

„Sme schopní odstreliť ohňostroj v akomkoľvek počasí. Jediný problém, ktorý môže byť pri ohňostroji je hmla, ktorá zapríčiní, že bude ho vidieť iba čiastočne alebo ho nebude vidno vôbec," hovorí Appel. Samotné odpaľovanie totiž spôsobuje vznik rôznych plynov, ktoré sa veľmi radi viažu na tieto drobné čiastočky vody. „Takže pri odpaľovaní ohňostroja ešte vlastne znásobíme tú hmlu samotným ohňostrojom," povedal Appel.


Najväčším nepriateľom ohňostroja je podľa neho hmla, potom vietor a potom všetko ostatné, napríklad dážď či sneh. Polnočný silvestrovský ohňostroj odpaľovali z línie asi 200 metrov z petržalského brehu približne medzi reštauráciou Au Café a Divadlom Aréna. Trval okolo desať minút a podľa Appela vyjde na vyše desaťtisíc eur.

Veľké množstvo farebných variácií

Efekty môžu v súčasnosti dosahovať aj do výšky tristo metrov, zastúpené je celé farebné spektrum. „Pri veľkých ohňostrojoch sú trendom oveľa svietivejšie farbičky, ako boli v minulosti, tie farby sú teraz oveľa sýtejšie," hovorí Appel. Vyberá sa z katalógu, obľúbené sú guľové bomby, známe sú tiež palmy, chryzantémy či saturnový efekt - guľa s prstencom. Okrem nich sú na výber aj rímske sviece, valcové bomby, slniečka, fontány, gejzíry, ohňopády a rakety.

„Niektoré nálady budú do modra brokátova, niektoré budú plnofarebné, ako hovoria ľudia lentilkové. Tie pasáže budú rôznofarebné, budú tu zastúpené všetky farbičky a efekty, ktoré sa na ohňostroj používajú," povedal Appel.

Každý rok sa podľa neho ohňostroj obmieňa, dovážajú sa nové výrobky a efekty. „Aj tu uvidia diváci nové pyrotechnické výrobky napríklad zo Španielska či Talianska." K najväčším vývozcom pyrotechnického materiálu na ohňostroje patria Čína, Španielsko, Portugalsko a Taliansko.

Bezpečnostný okruh

Čo sa týka samotného ohňostroja pri príprave, manipulácii aj pri samotnom odpaľovaní sa dodržujú prísne bezpečnostné opatrenia. „Prístup k pyrotechnickým výrobkom majú ľudia, ktorí majú príslušné školenia, je prísny zákaz fajčiť, piť a používať otvorený oheň," vysvetľuje Appel.

Vymedzený je tiež bezpečnostný okruh, do akého môžu vstupovať samotní diváci a takisto aj okruh, v ktorom sa môžu nachádzať ľudia, ktorí odpaľujú ohňostroj. „Aby boli v bezpečí, keby náhodu došlo k nejakému zlyhaniu pyrotechnického výrobku na zemi," povedal Appel. „Čo sa týka ľudí, ten okruh je zhruba 250 metrov a náš manipulačný priestor je okolo 100 metrov."

Michaela Kadvanová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad a automatizácia
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 4. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 5. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Prehľad a automatizácia
 2. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 3. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 4. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 7. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 8. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 416
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 136
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 711
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 4 072
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 282
 6. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 2 752
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 1 793
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo 1 677
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 2. Robert Puk: Sú mestské časti pre Bratislavu nebezpečné?
 3. Post Bellum SK: Kaviarne: dobrá adresa, politika aj štamgasti
 4. Róbert Thomas: Zaparkovať auto priamo v parku ?! Pre niektorých ,,žiaden“ problém
 5. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 6. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli.
 8. Ľudmila Križanovská: Žobráci v centre Bratislavy. Ľudia v núdzi alebo príživníci?
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 126 924
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 208
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 301
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 9 822
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 6 103
 6. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 3 990
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 3 845
 8. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 3 487
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťZatvoriť reklamu