BRATISLAVA. Nasledujúce komunálne voľby zrejme budú vyzerať inak ako tie posledné.
Počas tohtoročných volieb do orgánov samospráv, ktoré boli 27. novembra, sa diskutovalo o potrebe zrušiť moratórium, o kupovaní hlasov a aj o spôsobe voľby - či kandidátov krúžkovať, alebo k ich menu dať krížik.
Voľby u nás upravuje päť rôznych zákonov - pre komunálne, parlamentné, župné, prezidentské a pre hlasovanie do Európskeho parlamentu. Vláda to chce zmeniť.
Jednoduchšie a prísnejšie
„Je absurdné, aby každé voľby mali iné pravidlá, to ľudí mätie. Moratórium by sa aj pri komunálnych voľbách malo zrušiť, nemá význam, pretože sa pomerne masívne porušuje," povedal pred Vianocami minister vnútra Daniel Lipšic (KDH).
Tiež chce, aby sa niektoré voľby zlúčili - ušetrí to peniaze a čas voličov - napríklad komunálne a župné alebo prezidentské a európske.
Rezort vnútra by tiež rád presadil, aby bolo kupovanie hlasov trestný čin. Dnes totiž zákon nič podobné nepozná a kvalifikuje sa to iba ako marenie prípravy a priebehu volieb. Zaviesť by sa mohlo aj hlasovanie cez internet.
Náklady na kampane stále nezverejnili
Financovanie kampaní by podľa ministra mohlo spadať pod prísnejší zákon o financovaní politických strán, ktorý koalícia tiež chystá.
Hoci je mesiac po voľbách, zatiaľ ani jeden z bratislavských kandidátov na primátora médiám nezaslal definitívne vyúčtovanie svojej kampane.
Lipšic už oslovil predsedov politických klubov strán v parlamente, aby nominovali svojich zástupcov do špeciálnej komisie, ktorá sa má zaoberať zmenou volebných zákonov.
Jednotný zákon o voľbách by mohol byť prijatý asi o rok.
Najbližšie voľby budú na Slovensku o tri roky, v roku 2013 to budú župné voľby. V roku 2014 budú až štyri hlasovania - o prezidentovi, do europarlamentu, do Národnej rady a komunálne voľby.