PETRŽALKA. Denné centrum pre smútiace rodiny, ktoré prišli o dieťa, plánuje onedlho otvoriť v Petržalke detský hospic Plamienok. Na neutrálnej pôde sa tak budú môcť rodiny stretávať s odborníkmi či tráviť čas samy.
Plamienok umožňuje nevyliečiteľne chorým deťom stráviť posledné dni doma, poskytne rodinám pomoc a potrebné vybavenie.
„Sme mobilný hospic, chodíme do rodín," povedala zástupkyňa riaditeľky hospicu Katarína Maťová. Hospic sprevádza deti s onkologickými ochoreniami, genetickými poruchami či srdcovými chybami.
Sprevádzajú deti, pomáhajú rodinám
Detský hospic Plamienok nielen sprevádza deti so smrteľnými diagnózami počas posledných dní ich života, ale zachraňuje aj životy ostatným členom rodiny.
"Je veľkým šťastím, že na Slovensku máme detský hospic Plamienok," hovorí mama Vladimíra, ktorá pred piatimi rokmi prišla o deväťročného Adamka.
Plamienok je nezisková organizácia, ktorá sa stará o nevyliečiteľne choré a zomierajúce deti v domácom prostredí.
Jej cieľom je čo najviac uľahčiť týmto deťom a ich rodinám konečné obdobie života a následný odchod. Pre zomierajúce deti znamená detský hospic možnosť stráviť posledné dni doma, s rodičmi, súrodencami, obklopené láskou a bezpečím.
"Snažíme sa rodinám ponúknuť možnosť zostať so svojimi deťmi doma, pokiaľ je diagnóza dieťaťa nevyliečiteľná a nie je možné ho zachrániť," dodáva Maťová.
Pracovníci sú v kontakte s rodinou a pomáhajú im zvládať jednotlivé obdobia. Úloha Plamienka sa nekončí ani po smrti dieťaťa. Naopak, toto obdobie je často pre rodinu najťažším.
"Plamienok nám pomohol nielen v terminálnom štádiu, ale aj po úmrtí dieťaťa, kedy je potrebné toto obdobie zastrešiť odborne. U mňa to boli dva roky, kedy so mnou boli odborníci neustále v kontakte a podporovali ma pri zmierení sa s touto stratou," hovorí mama Vladimíra.
"Úmrtie dieťaťa je po celý život tragédiou, pokiaľ ju máme prežiť, ako sa najlepšie dá, tak potrebujeme určitú dávku empatie, porozumenia, spolucítenia a pomoci," hovorí o svojich skúsenostiach.
Pomoc potrebujú aj súrodenci
V marci 2005 Plamienok zorganizoval prvé stretnutie pre smútiacich rodičov a tento rok aj detský tábor pre súrodencov detí. "Veľa nám dali stretnutia smútiacich rodičov, ktoré sa robia viac-menej ako víkendové akcie. Môžeme tam spolu zdieľať svoje osudy, spomínať a učiť sa spolu žiť," hovorí Vladimíra.
Podľa manažérky Plamienka Jany Melicherčíkovej deti často trpia, pretože nechcú svojím smútkom ešte viac zraňovať rodičov. "Sú často osamelé, chýba im pozornosť mamy a otca, ktorí sú prirodzene pohltení svojím žiaľom," dodala.