BRATISLAVA. Nízkoprahová Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul na Ivanskej ceste v Bratislave oslávila štvrté výročie svojho otvorenia. Od roku 2006 poskytla už vyše 183-tisíc núdzových nocľahov pre ľudí bez domova. Povedal to zakladateľ nocľahárne Alojz Vlčko.
Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul je nízkoprahovým zariadením a svoje služby poskytuje predovšetkým tým ľuďom bez domova, ktorí pre svoje závislosti či zanedbaný fyzický a psychický stav nie sú schopní splniť podmienky pre prijatie do iných zariadení v Bratislave. Prijíma aj ľudí pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok.
Na registrácii sa vykonáva kontrola a do zariadenia už alkohol ani návykové látky priniesť nesmú. Je tiež zakázaná ich konzumácia v areáli zariadenia. Podnetom pre vznik zariadenia bola kritická situácia v roku 2005, keď na následky podchladenia a chorôb v tuhých mrazoch zomrelo v Bratislave najmenej 19 bezdomovcov a bolo zriadené núdzové stanové mestečko.
Pomoc od druhých
Od otvorenia zariadenia 21. decembra 2006 prešlo cez brány nocľahárne 2 665 klientov, ktorým bol poskytnutý núdzový nocľah, teplá večera a jednoduché raňajky. V zariadení sa poskytujú aj ďalšie služby - klienti majú vytvorené podmienky na vykonanie základnej osobnej hygieny a pranie odevov. Môžu tiež získať čisté oblečenie, ktoré získava organizácia od darcov.
Dôležitou súčasťou práce je poskytovanie základného sociálneho poradenstva. Sociálne pracovníčky poskytujú klientom pomoc a asistenciu pri vybavovaní základných dokladov a peňažných dávok, pri hľadaní práce či sprostredkovaní liečenia z rôznych závislostí. Sociálnym pracovníkom sa podľa Vlčka darí posúvať ľudí z ulice do bežného života, v mnohých prípadoch však ide o dlhodobý proces.
V spolupráci so samosprávou a partnerskými organizáciami sa Depaul Slovensko snaží, aby na uliciach Bratislavy nemuseli umierať ľudia bez domova pre nedostatok pomoci. „Naším cieľom je, aby najmä v zimnom období mali ľudia bez domova šancu prežiť a nemuseli zomierať pre ľahostajnosť okolia. Ideálne by bolo, aby nezamrzol na ulici žiaden bezdomovec. Zima je pre ľudí bez domova najťažšie obdobie a sami by ju bez pomoci druhých neprežili,“ zdôraznil riaditeľ Depaul Slovensko Juraj Barát.
Chýbajú uteráky
V zimných mesiacoch stúpa počet klientov, ktorí využívajú poskytované sociálne služby na približne 150 až 170 osôb denne. Organizácia preto žiada verejnosť najmä o darovanie diek a uterákov, ktorých má v súčasnosti akútny nedostatok. Depaul Slovensko zbiera aj pánske športové a zimné oblečenie, zimnú obuv, spodnú bielizeň a ponožky.
Presný zoznam vhodných typov oblečenia a hmotných darov má organizácia zverejnený na www.depaulslovensko.org. Ochotní darcovia môžu pomoc ľuďom bez domova podporiť aj finančne, napríklad cez darcovský portál www.dobrakrajina.sk, v projekte Raňajky a čistá bielizeň pre ľudí bez domova.
Depaul Slovensko s pomocou Bratislavského samosprávneho kraja prevádzkuje od roku 2008 aj ďalšie zariadenie pre ľudí bez domova. Útulok sv. Lujzy de Marillac má kapacitu 30 lôžok a je určený pre klientov s nepriaznivým zdravotným stavom, pre chorých a prepustených z hospitalizácie. Súčasná kapacita útulku ale nestačí pokrývať potrebu starostlivosti o chorých ľudí bez domova v Bratislave, preto problematika pomoci tejto kategórii ľudí na okraji spoločnosti potrebuje podľa Vlčka naliehavo riešenie.
FOTO SME - TIBOR SOMOGYI