SME

Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul oslávila štvrté výročie

Nízkoprahová Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul poskytla od roku 2006 už vyše 183-tisíc núdzových nocľahov pre ľudí bez domova.

Pracovníci z Depaul v budove na Ivanskej ceste prijímajú aj takých, ktorých inde prichýliť nechcú.Pracovníci z Depaul v budove na Ivanskej ceste prijímajú aj takých, ktorých inde prichýliť nechcú. (Zdroj: FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Nízkoprahová Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul na Ivanskej ceste v Bratislave oslávila štvrté výročie svojho otvorenia. Od roku 2006 poskytla už vyše 183-tisíc núdzových nocľahov pre ľudí bez domova. Povedal to zakladateľ nocľahárne Alojz Vlčko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul je nízkoprahovým zariadením a svoje služby poskytuje predovšetkým tým ľuďom bez domova, ktorí pre svoje závislosti či zanedbaný fyzický a psychický stav nie sú schopní splniť podmienky pre prijatie do iných zariadení v Bratislave. Prijíma aj ľudí pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok.

SkryťVypnúť reklamu

Na registrácii sa vykonáva kontrola a do zariadenia už alkohol ani návykové látky priniesť nesmú. Je tiež zakázaná ich konzumácia v areáli zariadenia. Podnetom pre vznik zariadenia bola kritická situácia v roku 2005, keď na následky podchladenia a chorôb v tuhých mrazoch zomrelo v Bratislave najmenej 19 bezdomovcov a bolo zriadené núdzové stanové mestečko.

Pomoc od druhých

Od otvorenia zariadenia 21. decembra 2006 prešlo cez brány nocľahárne 2 665 klientov, ktorým bol poskytnutý núdzový nocľah, teplá večera a jednoduché raňajky. V zariadení sa poskytujú aj ďalšie služby - klienti majú vytvorené podmienky na vykonanie základnej osobnej hygieny a pranie odevov. Môžu tiež získať čisté oblečenie, ktoré získava organizácia od darcov.

Dôležitou súčasťou práce je poskytovanie základného sociálneho poradenstva. Sociálne pracovníčky poskytujú klientom pomoc a asistenciu pri vybavovaní základných dokladov a peňažných dávok, pri hľadaní práce či sprostredkovaní liečenia z rôznych závislostí. Sociálnym pracovníkom sa podľa Vlčka darí posúvať ľudí z ulice do bežného života, v mnohých prípadoch však ide o dlhodobý proces.

SkryťVypnúť reklamu

V spolupráci so samosprávou a partnerskými organizáciami sa Depaul Slovensko snaží, aby na uliciach Bratislavy nemuseli umierať ľudia bez domova pre nedostatok pomoci. „Naším cieľom je, aby najmä v zimnom období mali ľudia bez domova šancu prežiť a nemuseli zomierať pre ľahostajnosť okolia. Ideálne by bolo, aby nezamrzol na ulici žiaden bezdomovec. Zima je pre ľudí bez domova najťažšie obdobie a sami by ju bez pomoci druhých neprežili,“ zdôraznil riaditeľ Depaul Slovensko Juraj Barát.

Chýbajú uteráky

V zimných mesiacoch stúpa počet klientov, ktorí využívajú poskytované sociálne služby na približne 150 až 170 osôb denne. Organizácia preto žiada verejnosť najmä o darovanie diek a uterákov, ktorých má v súčasnosti akútny nedostatok. Depaul Slovensko zbiera aj pánske športové a zimné oblečenie, zimnú obuv, spodnú bielizeň a ponožky.

SkryťVypnúť reklamu

Presný zoznam vhodných typov oblečenia a hmotných darov má organizácia zverejnený na www.depaulslovensko.org. Ochotní darcovia môžu pomoc ľuďom bez domova podporiť aj finančne, napríklad cez darcovský portál www.dobrakrajina.sk, v projekte Raňajky a čistá bielizeň pre ľudí bez domova.

Depaul Slovensko s pomocou Bratislavského samosprávneho kraja prevádzkuje od roku 2008 aj ďalšie zariadenie pre ľudí bez domova. Útulok sv. Lujzy de Marillac má kapacitu 30 lôžok a je určený pre klientov s nepriaznivým zdravotným stavom, pre chorých a prepustených z hospitalizácie. Súčasná kapacita útulku ale nestačí pokrývať potrebu starostlivosti o chorých ľudí bez domova v Bratislave, preto problematika pomoci tejto kategórii ľudí na okraji spoločnosti potrebuje podľa Vlčka naliehavo riešenie.

utulokdepaul_res.jpg

FOTO SME - TIBOR SOMOGYI

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 896
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 951
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 632
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 813
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 308
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 702
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu