BRATISLAVA. Prevaha pravice v zastupiteľstve Bratislavy sa začína prejavovať. Ľavicový primátor Milan Ftáčnik (nez. s podporou Smeru) bude štyri roky fungovať v pléne, kde 30 zo 45 kresiel majú nominanti SDKÚ, KDH, SaS, Most-Híd a OKS.
Navyše po ustanovujúcom zastupiteľstve je aj jasné, že pravica už svoju prevahu využíva - pod palcom bude mať väčšinu odborných poslaneckých komisií - sedem. Ľavica má dve.
Ako výbor v parlamente
Komisie sa dajú porovnať s fungovaním výborov v parlamente. Všetky návrhy a materiály na prerokovanie najprv prechádzajú cez odbornú komisiu, kde sedia aj zástupcovia verejnosti. Hlas komisie je však len poradný. Napriek tomu sa strany snažia obsadiť tieto posty, sedia tam totiž poslanci, ktorí skôr či neskôr budú rozhodovať.
SDKÚ dostala dopravu, financie a ochranu verejného záujmu, KDH školstvo a zdravotníctvo, SaS územný rozvoj a Most-Híd cestovný ruch. Ľavica má mandátovú komisiu a komisiu verejného poriadku. Kultúru dostali nezaradení za Stranu zelených.
Podľa kuloárov jeden z najdôležitejších postov je predsedníctvo v komisii výstavby a územného rozvoja. Záujem mal Ján Budaj (Zmena zdola), neúspešný kandidát na primátora. Pravica ho však prehlasovala. „Chceli sme Budaja, je skúsenejší a keď je to známy človek, je aj pod lepšou verejnou kontrolou," povedal šéf klubu Smeru na meste Robert Kaliňák.
Budaj hovorí, že sa porušila dohoda, že nezaradení poslanci dostanú dva rezorty. „Poslancom mimo koalície ostatní len symbolické posty. Naša vízia, že sa má oslabiť stranícky prístup, nedostala šancu. Rozhoduje pravica."
Vplyv závisí od predsedu
Bývalý mestský poslanec Ernest Huska (SDKÚ) hovorí, že sa to snažil v minulosti zmeniť, no jeho návrh neprešiel.
„Chcel som, aby názor komisie - ak je iný ako predložený návrh, bol automatický braný ako pozmeňujúci návrh."
Huska si dokonca myslí, že vplyv komisie je slabý. „Závisí od predsedu." Podľa neho to súvisí s tým, že komisia zväčša len reaguje na návrhy úradu a málokedy sama tvorí koncepciu.
Zostáva pravicová
Hoci Bratislava si prvýkrát zvolila ľavicového primátora, na úrovni sedemnástich mestských častí zostáva z veľkej časti pravicová. Najviac starostov je pravicových - osem a pravica má aj väčšinu v 17 zastupiteľstvách.
Jediným ľavicovým zastupiteľstvom v Bratislave bude iba Lamač. Pomer je päť poslancov ku štyrom. Starosta Peter Šramko je, naopak, nominant pravice. Takéto rozloženie síl sa ukázalo aj pri nomináciách do komisií. „Všetci poslanci za ľavicu majú komisiu, hoci pomer poslancov ľavice a pravice je 5:4, pomer predsedov komisií je 5:2. Nezbláznime sa," okomentoval situáciu starosta.