Riaditeľka magistrátu sa vzdala funkcie. Mená námestníkov ostanú asi neznáme.
BRATISLAVA. Oddnes bude mať tradične pravicová Bratislava oficiálne prvého ľavicového primátora. Ľavicový bude aj riaditeľ magistrátu, ktorého si nový primátor Milan Ftáčnik vybral. Bude ním bývalý šéf kancelárie národnej rady a poslanec Smeru Viktor Stromček.
Ftáčnik vyhral voľby ako nezávislý s podporou Smeru, keď s takmer 60-tisícmi hlasov porazil kandidátku stredopravej koalície Magdu Vášáryovú. Vášáryová, ktorá sa doteraz vyhýba médiám, získala 40 438 hlasov.
Nový primátor spolu so 45 novozvolenými poslancami zloží dnes v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca sľub. Vo funkcii tak po ôsmich rokoch vymení Andreja Ďurkovského (KDH).
Milanovi Ftáčnikovi prišiel po voľbách zagratulovať aj Róbert Fico.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
„Primátorom“ už skôr
Ftáčnik, ľavičiar s komunistickou minulosťou a doterajší starosta Petržalky, bude musieť pri riadení mesta pracovať prevažne s pravicovým mestským zastupiteľstvom. Zo 45 poslaneckých kresiel získala 30 pravicová koalícia.
Nový primátor v tom problém nevidí, vraví, že aj naďalej ostane nezávislým a do žiadnej strany vstúpiť nemieni. Spolupráca so zastupiteľstvom je vraj jeho povinnosť. „Voliči rozhodli, že takto usporiadajú zloženie orgánov mesta, takže my sme povinní spolupracovať,“ tvrdí.
Hoci sa Ftáčnik ujme svojej funkcie až dnes, počas prechodného obdobia po komunálnych voľbách 27. novembra už musel riešiť zdedené kauzy. Išlo najmä o PKO.
Odchádzajúci primátor Ďurkovský totiž deň pred komunálnymi voľbami podpísal sporný dodatok k zmluve o búraní PKO, čím dohodol bezodplatné odovzdanie budov investorovi, a to bez súhlasu mestských poslancov.
Ftáčnik preto viackrát o PKO rokoval s aktivistami a aj s firmou Henbury, ktorej mestskí poslanci v roku 2005 predali pozemky pod PKO. Ešte kým prebral mandát dohodol, že búrať by sa nemalo aspoň do 28. februára.
Dovtedy majú noví poslanci prijať rozhodnutie, čo s budovami na nábreží ďalej. Informáciu o kauze dostanú na stôl už dnes, na prvé zasadnutie.
Developer medzitým PKO oplotil, ukončil prebiehajúce akcie a odstránil umelecké vitráže a ďalšie artefakty.
Krízový režim
Okrem nedoriešenej kauzy PKO zdedí nový primátor aj zadĺženú Bratislavu. Mesto si muselo požičať na rekonštrukciu zimného štadióna, na splatenie dlhu za obnovu Starej radnice i na Starý most.
Ftáčnik povedal, že na meste bude musieť nasadiť krízový režim.
„Budem presadzovať šetrenie.“ Prisľúbil znížiť platy na magistráte o desať percent. O tom, koľko bude brať samotný Ftáčnik, by sa malo rokovať dnes. Určenie platu je súčasťou rokovacieho programu.
Pavlovičová sa vzdala
V programe ustanovujúceho zastupiteľstva je tiež voľba prvého námestníka primátora a ďalších dvoch námestníkov. Voliť sa majú aj členovia mestskej rady, predsedovia i členovia komisií mestského zastupiteľstva.
Námestníci však podľa Ftáčnika ostanú neznámi. „Vyzerá to tak, že zajtra zvolení asi nebudú,“ povedal včera Ftáčnik. Dôvodom vraj je, že politické kluby a nový primátor ešte neprišli k dohode. „Budeme ju hľadať,“ dodal Ftáčnik.
Sám Ftáčnik si vybral riaditeľa magistrátu, svoj sekretariát a hovorcu. Miesto hlavného architekta chce obsadzovať konkurzom.
Doterajšia riaditeľka magistrátu Anna Pavlovičová sa v piatok vzdala svojej funkcie a odišla.
Richtári začínajú Jakubom
Prvým mužom na čele mesta bol kupec Jakub, tri dni bol mešťanostom aj známy profesor Koch počas oslobodenia.
BRATISLAVA. Zoznam mužov, ktorí stáli na čele mesta, existuje od roku 1280. Prvým richtárom bol kupec Jakub, jeho potomkovia vládli mestu vyše sto rokov. Počas jeho richtárčenia mesto dostalo od kráľa Ondreja III. privilégiá. Do tej doby riadil územie hradu a okolia župan.
Mesto riadil richtár spolu s 12 prísažnými. Radu i súd volili mešťania každý rok na sv. Juraja 24. apríla. A keďže zvolať všetkých mešťanov bolo už v 14. storočí nemožné, vzniklo „vonkajšie" zhromaždenie s 24 členmi, neskôr ich bolo 60. Postupne sa funkcia delí - vzniká hlava administratívy mešťanosta (burgermeister), súdnictvo zostáva v rukách richtára.
Medzi najznámejších richtárov patrí Andreas Segner, ktorý dal postaviť dnešnú kúriu na Michalskej 7. Zaujímavosžou je, že na tri dni sa počas oslobodenia mesta v apríli roku 1945 stal mešťanostom aj Karol Koch, lekár a zakladateľ známeho sanatória.
Jedným z posledných predrevolučných primátorov bol Ladislav Martinák, na ktorého si dobre spomína ochranár Mikuláš Huba. „Vlado Bednár mu zložil kritickú báseň o Mortimerovi, tak ho prezval. Bol to taký primátor stalinského typu. Kritika sa vtedy považovala za niečo neslýchané," hovorí. Ochranári s Martinákom zápasili o zachovanie historických cintorínov, čo sa im nakoniec podarilo.
Porevolučnými primátormi boli publicista Roman Hofbauer, kunsthistorik Peter Kresnánek, právnik Jozef Moravčík a stavebný inžinier Andrej Ďurkovský.
Dorota Kráková
(Podľa www.bratislava.sk)
Milan Ftáčnik počas volebnej noci.
FOTO - ČTK
FOTO - SITA