SME
Utorok, 18. jún, 2019 | Meniny má Vratislav

Búranie PKO sa nateraz nebude konať

Investor a majiteľ pozemkov pod PKO prisľúbil, že nezačne s búraním PKO, pokiaľ o riešení tohto priestoru nerozhodnú poslanci. Zároveň vraj zasiahol Krajský stavebný úrad.

Búranie spred takmer dvoch rokov.Búranie spred takmer dvoch rokov.(Zdroj: TASR)

Investor a majiteľ pozemkov pod PKO prisľúbil, že nezačne s búraním PKO, pokiaľ o riešení tohto priestoru na bratislavskom nábreží nerozhodnú mestskí poslanci. Zároveň vraj zasiahol Krajský stavebný úrad.

BRATISLAVA. Investor a majiteľ pozemkov pod PKO prisľúbil, že nezačne s búraním PKO, pokiaľ o riešení tohto priestoru na bratislavskom nábreží nerozhodnú mestskí poslanci. Tí by o alternatívnom riešení mali rozhodnúť najneskôr do konca februára budúceho roka.

Pre médiá to dnes uviedol hovorca novozvoleného primátora Ľubomír Andrassy. "Investor je pripravený akceptovať status quo, neurobiť žiadne kroky, ktoré by smerovali k búraniu objektov PKO, kým nerozhodnú poslanci o alternatívnom riešení," povedal Andrassy na margo dnešného stretnutia novozvoleného primátora Bratislavy Milana Ftáčnika, investora a aktivistov bojujúcich za záchranu PKO. Ftáčnik podľa neho privítal snahu investorskej spoločnosti "prísť a rokovať" o budúcej možnej podobe priestoru, kde ešte stojí PKO.

Článok pokračuje pod video reklamou

Aj Krajský stavebný úrad

Podľa denníka SME zároveň dnes vydal Krajský stavebný úrad predbežné opatrenie, súvisiace s podnetom na vyhlásenie PKO za pamiatku.

Prednosta Andrej Mede to odmietol komentovať, o opatrení ale už vedia aj aktivisti. "Zatiaľ vyhrávajú občania," povedal Ján Budaj (DÚ).

Predbežné opatrenie znamená, že do právoplatného rozhodnutia bude vsunutá povinnosť vlastníka stavby oznámiť búranie a odstránenie artefaktov vopred aspoň 30 dní.

Dodatok potichu

Ftáčnik je zároveň pripravený zvážiť právne kroky voči odchádzajúcemu primátorovi mesta Andrejovi Ďurkovskému a ďalším pracovníkom magistrátu, ktorí podľa jeho informácií v niektorých krokoch neobhajovali záujmy mesta.

"Ak bude mať pocit, že prekročili rámec zákona alebo svoje kompetencie, bude žiadať vyvodenie osobnej zodpovednosti a podá aj podnet pre orgány činné v trestnom konaní, aby potvrdili, či využili kompetencie v neprospech mesta a či neporušili zákon," povedal Andrassy. Na margo dodatku číslo 2, ktorý "potajme" v lete podpísal Ďurkovský okrem zmluvy o budúcej nájomnej zmluve na sálu v budúcom komplexe River Park II na mieste ešte stojaceho PKO, Ftáčnik skonštatoval, že ide o "veľký podvod na Bratislave a Bratislavčanoch" a ešte úradujúci primátor dal údajne tak "sám podpis na to, aby bolo PKO zbúrané".

Ďurkovský pre SME povedal, že na dokumenty si nepamätá a prisľúbil vyjadrenie v pondelok.

1. december

Dodatok, ktorý vraj podpísal Ďurkovský bez vedomia a súhlasu mestského zastupiteľstva, hovorí o vysťahovaní, odovzdaní a búraní PKO. V tomto dokumente sa mesto zaväzuje, že do konca novembra bude PKO vypratané a k 1. decembru bude môcť developer pristúpiť k búraniu PKO. Investor si môže fakturovať aj demontáž artefaktov, na ktorú si už údajne našiel firmu.

Riaditeľ Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS) Vladimír Grežo sa o vysťahovaní z priestorov v PKO, kde BKIS sídli, dozvedel koncom novembra. Na nedávnom brífingu vyhlásil, že vysťahovanie tak, ako sa k nemu zaviazalo mesto na čele s Ďurkovským, nie je možné, keďže stredisko tam má okrem iného napríklad takmer dva milióny kusov materiálov. Za "zarážajúce a prekvapivé" označila konanie primátora Ďurkovského aj odchádzajúca námestníčka Anna Dyttertová. "V roku 2005 a nie raz aj neskôr, poslancov aj mňa osobne primátor uisťoval, že pokiaľ nebude stáť adekvátna náhrada, PKO sa určite búrať nebude," povedala námestníčka. Podľa nej nielenže adekvátna náhrada nestojí, ale ani halu, ktorá by mala vyrásť na mieste PKO, nepovažuje za adekvátnu náhradu. Dyttertová zároveň zdôraznila, že sa dištancuje od konania Ďurkovského aj riaditeľky magistrátu Anny Pavlovičovej.

Odchádzajúci primátor Andrej Ďurkovský sa k celej veci už odmietol vyjadriť a médiá odporučil na riaditeľku bratislavského magistrátu.

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pod Vinicou - Perspektívne bývanie v Novom Meste
 2. Ako správne pripraviť džem či marmeládu?
 3. Krása verzus hrozba. Ako si užiť slnko bez rizika?
 4. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy
 5. Keď ide o kožu
 6. Potešte vášho otca kvalitným čítaním
 7. Stavebné pozemky s dobrou dostupnosťou do centra konečne na trhu
 8. Vyberáte dovolenku podľa dĺžky letu?
 9. ​​​​​​​Bratislavský kraj reformuje stredné školstvo
 10. Pivo, káva a horká čokoláda. Na niektoré chute musíme vyzrieť
 1. Krása verzus hrozba. Ako si užiť slnko bez rizika?
 2. Založenie spoločnosti s.r.o. je výhodnejšie v ČR ako v SR
 3. Pod Vinicou - Perspektívne bývanie v Novom Meste
 4. Noerr has done it again!
 5. Is golf merely a game for the cream of society?
 6. OMV v lete poskytuje perfektnú starostlivosť o vaše auto
 7. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy
 8. 5 tipov ako si vybrať tú správnu klimatizáciu
 9. Ako správne pripraviť džem či marmeládu?
 10. Keď ide o kožu
 1. Ak miestnosť vonia novotou, buďte opatrní 30 117
 2. Pivo, káva a horká čokoláda. Na niektoré chute musíme vyzrieť 12 582
 3. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy 12 069
 4. Vyberáte dovolenku podľa dĺžky letu? 11 909
 5. Potešte vášho otca kvalitným čítaním 8 917
 6. Výlet do minulosti: Černobyľ a tajomné mesto Pripiať 7 903
 7. Mobil ako peňaženku využíva čoraz viac ľudí 5 518
 8. Stavebné pozemky s dobrou dostupnosťou do centra konečne na trhu 4 964
 9. Vôňa alebo zápach? Profesionáli otestovali rôzne typy domov 3 995
 10. Z Popolušky kráľovná. Poštová známka je vzácna vďaka chybe 3 377