Jediná slovenská základná škola pre žiakov s chybami reči nevie, ako bude existovať v budúcom roku. Škola sídli na Námestí 1. mája vedľa Prezidentského paláca už 50 rokov. Ako jediná poskytuje vzdelanie deťom s chybami reči od prípravky až po deviatu triedu. „Každý rok musím odmietnuť tridsať detí, pretože nemáme miesto,“ hovorí riaditeľka školy Stanislava Batiková. Škola má špičkové logopedické vybavenie a učia sa v nej deti z celého Slovenska. Od budúceho roka však nevedia, kde bude vyučovanie prebiehať. „Na budovu si uplatnila reštitučné nároky Trnavská arcidiecéza, sú neodškriepiteľné, mali sme im uvoľniť priestory už pred rokom, ale nechali nás tu dlhšie,“ hovorí riaditeľka.
Riešenie na poslednú chvíľu
Krajský úrad však nedokázal využiť ani rok na to, aby situáciu vyriešil. Až teraz, krátko pred koncom školského roka, dostala riaditeľka zriaďovaciu listinu, podľa ktorej bude od 1. júla novým sídlom základnej školy Haanova ulica 28. Tu však sídli osemročné športové gymnázium. To je už dva roky v útlme. Riaditeľka gymnázia Eleonóra Krčméryová na útlmový režim pre SME reagovala: „Nik z kompetentných si predtým, ako rozhodli o útlme, nebol našu školu pozrieť.“ Gymnázium je úspešné, ako jediné v západoslovenskom kraji je zamerané špeciálne na basketbal, a chlapčenský tím v tomto športe na Slovensku vedie, vlani bol majstrom Slovenska. Gymnázium má dve telocvične, halu na stolný tenis, basketbalové ihriská a atletickú dráhu. Na ich výstavbu prispela aj mestská časť Petržalka. Jej starosta Vladimír Bajan tiež v minulosti kritizoval rozhodnutie krajského úradu o útlme.
Tak sa stane!
Riaditeľka gymnázia sa vzoprela krajskému úradu a prevod budovy na základnú školu nepodpísala.
Na situáciu reaguje riaditeľka základnej školy: „Podľa zákona musím po tom, ako dostanem zriaďovaciu listinu, do deviatich dní školu odhlásiť na daňovom a sociálnom úrade a nahlásiť ju na úrady v inom okrese. Termín uplynie zajtra, ja však nemám v rukách potvrdenie o prevode budovy.“ Opýtali sme sa vedúceho odboru školstva na krajskom úrade Stanislava Papánka, ako chcú situáciu riešiť. Odpovedal: „Krajský úrad počíta s presťahovaním základnej školy do priestorov gymnázia tak, aby sa tu mohlo prvého septembra začať vyučovanie. Iné riešenie nemáme. Po rokovaní prednostu krajského úradu a predsedu Bratislavského samosprávneho kraja je samosprávny kraj naklonený akceptovať toto riešenie.“ Gymnáziá patria pod krajské úrady posledný mesiac, od júla majú prejsť pod vyššie územné celky, kým špeciálne školy pod krajskými úradmi zostanú. Oslovili sme aj predsedu samosprávneho kraja Ľuba Romana. Povedal, že krajský úrad ho požiadal, aby presvedčil riaditeľku gymnázia, nech súhlasí s prevodom budovy. „Ide zatiaľ o problém krajského úradu, ktorý ho roky nedokázal vyriešiť. Verejne sa k problému vyjadrím až 1. júla, keď gymnáziá prejdú spod krajských úradov pod samosprávne celky.“ Podľa neho by gymnáziá nemali byť v útlme, keď sa na ne nemôžu dostať všetky deti, ktoré majú záujem.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ
OKNO:
Podľa čoho sa vyberalo do útlmu
Dôvodom, prečo je Gymnázium na Haanovej v útlme, je podľa krajského úradu klesajúci počet detí a vysoký počet škôl, pričom štát musí dávať príspevok všetkým. „Keďže peniaze nie sú, musíme v medziach zákona znížiť počet škôl so zodpovedajúcim stavom učiteľov, nehovoriac o počte budov. Jednoducho sme museli vybrať a rozhodnutie padlo na Haanovu,“ hovorí prednosta Branislav Longauer. Zvažovali útlm gymnázií na Ivánskej, Hronskej, Pankúchovej a Haanovej. Kritériom bola dĺžka existencie školy a pokles populácie. Gymnázium na Ivánskej už bolo vyradené, na Hronskej je zamerané na španielsky jazyk na základe medzištátnej zmluvy, Pankúchova spolupracuje s európskou školou vo Viedni, vyraďovacím spôsobom zostala Haanova. Spočítalo sa, že o osem rokov príde do deviateho ročníka o 50 percent menej Petržalčanov. Čísla o klesajúcom počte detí v Petržalke však s gymnáziom nemajú veľa spoločného už len preto, že gymnázium navštevujú aj deti z iných bratislavských a mimobratislavských okresov. (dro)