Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Busta Jána Langoša sa vracia na bratislavské Námestie SNP, iba pár centimetrov od miesta, odkiaľ pred rokom zmizla. V piatok 10. decembra ju odhalí minister vnútra Daniel Lipšic.
"Postavíme stélu na chodníku zruba 50 cm pred budovou tam, kde tá tabuľa pôvodne aj stála. Bude to taký, dá sa povedať, stredoeurópsky unikát," povedal na dnešnej tlačovej besede správca Nadácie Jána Langoša Filip Vagač.
Pamätník visel na budove Poľského inštitútu, kde sídlil aj Ústav pamäti národa, ktorý Langoš založil. Ministerstvo spravodlivosti pod vedením Štefana Harabina (za HZDS) previedlo budovu na Najvyšší súd, ktorý ju nechal opraviť a pamätník zvesiť.
Po zistení, že busta ležala niekoľko mesiacov v škatuli, Najvyšší súd argumentoval, že nevie, komu patrí a nemôže s ňou nakladať.
Ocenení Ceny Nadácie Jána Langoša
Vladimír Jukl a Silvester Krčméry, označovaní za „generálov tajnej cirkvi"; hnutie Dámy v bielom,
ktoré reprezentujú príbuzné
perzekvovaných kubánskych disidentov.
Nadácia Jána Langoša včera oznámila, že pamätník osadí na stélu asi 50 centimetrov od pôvodného miesta. Dohodlo sa na tom s mestom, súhlas Najvyššieho súdu tentoraz nepotrebovalo. Súdu to ani vopred neoznámili.
Ján Langoš zahynul v júni 2006 pri autonehode. Na jeho počesť každoročne udeľujú cenu za občiansku odvahu a odhaľovanie pravdy.
V piatok cenu odovzdajú Vladimírovi Juklovi a Silvestrovi Krčmérymu, ktorí za činnosť tajnej cirkvi sedeli viac ako 13 rokov v komunistickom väzení, a kubánskemu hnutiu Dámy v bielom, ktoré bojuje za väznených disidentov.
Pred rokom ocenili tibetského dalajlámu, ktorý aj pri tej príležitosti navštívil Slovensko.