PEZINOK. Do zbierky kníh o Pezinku pribudla ďalšia knižná publikácia. Za posledné dva roky ide o štvrté dielo, ktoré sa dotýka mesta Pezinok. Knihu s názvom Pezinské motívy krstili začiatkom novembra v priestoroch Mestskej vínnej pivnice.
„Uviedli sme ju do života ceruzovými stružlinami," prezradila Petra Pospechová z Mestského múzea v Pezinku, ktorá knihu zostavila spolu s kolegom Petrom Wittgrúberom. Na krste sa okrem Pifflových dvoch synom zúčastnili aj jeho bývalí kolegovia či žiaci z niekdajšej Fakulty architektúry v Bratislave.
Kniha sa venuje Alfredovi Pifflovi a jeho dielu. Sú v nej vyobrazené jeho kresby a záznamy z pracovných denníkov. Na 144 stranách teda prevažujú obrázky (114), ktoré sprevádza krátky text.
„Dopĺňajú ich fotografie z autorovho pracovného prostredia," dodáva Pospechová. Na záver knihy zostavovatelia niekoľko Pifflových prepisov oficiálnych prejavov z akcií, akými boli konferencia Robotníckeho odborového hnutia (ROH), schôdza kultúrnej komisie či slávnostné odovzdávanie diplomov na Brigáde XII. zjazdu KSČ. „Sú pekným dokladom a zrkadlom doby, v ktorej vznikli," hovorí Pospechová.
Vydanie knihy v náklade 2-tisíc kusov finančne podporilo mesto a nadácia Revia. Záujemcovia si môžu publikáciu zakúpiť v Mestskom múzeu a Mestskom informačnom centre.
V Malokarpatskej knižnici evidujú ďalšie knihy, ktoré sa venujú Pezinku. Z roku 2005 sa tam nachádza kniha V službách mesta. Vďaka Mestskému múzeu v Pezinku vyšli aj ďalšie dve publikácie: Bránami mesta a Bozen...Pezinok 1208-2008. V tom istom roku pribudla kniha Pezinok 1208-2008, ktorú vydalo mesto pri príležitosti 18. výročia prvej písomnej zmienky o Pezinku.
ALFRED PIFFL
Pôsobil ako architekt, historik architektúry, pamiatkar, archeológ, výtvarník a múzejník. Zároveň bol prvým dekanom Fakulty architektúry a pozemného staviteľstva na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave.
V jeho bohatom profesionálnom živote asi najviac vystupuje do popredia obnova Bratislavského hradu, na ktorej má spoločne s Jankom Alexym najväčšiu zásluhu a ktorú viedol v rokoch 1953 - 1957.
Počas trojročného pôsobenia v Pezinku (1961-1964) sa mu popri práci (samostatný stavebný projektant Okresného stavebného podniku v Pezinku) podarilo zachytiť a zdokumentovať na obrázkoch mesto a premeny, ktorými počas jeho pobytu prechádzalo. Búranie historického centra, žánrové obrázky inšpirované Pezinkom, jeho zákutiami a okolím spracoval v niekoľkých súboroch.
Najväčší z nich, 119 kresieb meniaceho sa mesta, je dnes súčasťou zbierky Malokarpatského múzea. Ďalšie série..a najmä pracovné a osobné denníky s množstvom poznámok a perličiek z „pezinského" obdobia sú klenotom rodiny Pifflovcov.
zdroj: Pezinské motívy