Máte už predstavy, čo zmeníte v chode úradu?
„Starostkou sa oficiálne stanem 20. decembra, kedy bude prvé zasadnutie zastupiteľstva, vtedy zložím sľub starostu a všetko ostatné, čo treba. Dovtedy chcem využiť čas na to, aby som sem prišla pripravená. Dôkaz toho, že to myslím vážne, je to, že sa stretávame na pôde miestneho úradu, kde diskutujem s odchádzajúcim starostom, aby som si urobila obraz o chode úradu, ale aj o akútnych veciach, ktoré bude treba riešiť ihneď. Akonáhle som sa mohla uvoľniť z parlamentu, moja prvá cesta viedla sem."
Prebehnú tu nejaké personálne zmeny?
„Nechcem žiadne zemetrasenia, ktoré by znamenali, že kým sa úrad dostane do normálu, pocítia to občania. Ale existujú celkom iste aj také oddelenia, s ktorými Staromešťania nemajú dobré skúsenosti, tam bude treba aj nejaké výmeny. Tam, kde sú podozrenia z neochoty alebo aj horšie, budem konať, ale chcem hovoriť so všetkými a urobiť si obraz o tom, na kom sa stavať dá."
Konkrétne?
„Netajím sa tým, že si neviem predstaviť spolupracovať s ľuďmi, ktorí prideľovali byty svojím príbuzným, tým skôr, že boli členmi bytovej komisie. No a asi aj vrabce v Starom Meste čvirikajú, že nie je všetko v poriadku na stavebnom úrade."
Ako by to prideľovanie bytov podľa vás malo vyzerať?
„Viem si predstaviť spoluprácu aj s Transparency International, ak však ešte vôbec nejaké byty na pridelenie sú. Chcem vtiahnuť do rozdeľovania a tvorby poradovníka aj tých, ktorých sa to priamo týka. Ak budú tí, ktorí si žiadajú o byty, mať možnosť vyjadriť sa k potrebám iných, budú mať lepší pocit spravodlivosti ak sa im ten byt aj neujde v prvom kole. Aby žiadatelia sami poznali situáciu ostatných žiadateľov."
Verejný poradovník?
„Áno."
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Ako si predstavujete riešenie parkovania?
„To je téma na viac než jeden seminár. Kľúčom je mať jednotný parkovací systém a brzda je zmluva s BPS Park. Kým bude, budeme tu mať vždy dva systémy. Zdroje, ktoré z toho vyberie parkovacia spoločnosť, budú chýbať v rozpočte na alternatívy - napríklad podzemné garáže. Prvá povinnosť, ktorá nebude ľahká, bude urobiť všetko pre to, aby sa zmluvný vzťah s nimi ukončil. Chcem zaviesť jednotný systém, ktorý bude zvýhodňovať Staromešťanov, ale umožní tým, ktorí v Starom Meste nebývajú, parkovať za poplatky a na určitú dobu aspoň v čase, keď miesta nie sú obsadené."
Poplatky sa ale teraz nedajú vyberať.
„Nemôže ich vyberať obec, treba ale hľadať riešenia, ktoré to umožnia. Tým myslím vytvoriť subjekt podobne ako bola BPS vo vlastníctve Starého Mesta, ktorý to bude môcť robiť."
Nebojíte sa, že by časom samospráva nad touto firmou stratila kontrolu podobne ako pri BPS Park?
„Chcem využiť svoju pozíciu v parlamente na to, aby sa zákon zmenil tak, aby obce mohli vyberať parkovné. Tým, že v parlamente pribudli primátori a starostovia, očakávam, že túto zmenu dosiahneme. Samozrejme, vždy je to o ľuďoch. Pokiaľ to bude eseročka a zmení sa zastupiteľstvo, ťažko niečo garantovať. Ja som ale v každom prípade za to, aby to bolo stopercentné vlastníctvo samosprávy."
Bude sa teda ten terajší systém meniť? Budete prihliadať na názory ľudí?
„Ten prvý krok bude diskusia, aj s odborníkmi, aj s tými, ktorí už majú s parkovacou politikou dobré skúsenosti. Už dnes je ale zrejmé, že treba mať alternatívu - dať tým, ktorí nie sú zvýhodnení, aj iné možnosti - MHD, cyklotrasy, garáže... To všetko je jeden komplex, ktorý sa nedá vyriešiť za jeden alebo dva roky. Treba ale k tomu spieť a to na základe dobrého projektu. Ten sa ale nemôže robiť od stola a nemôžu ho robiť dvaja - traja ľudia. Keď sa prijímal dnešný systém, ľudí sa nik nepýtal, či súhlasia, že keď si kúpia nový nábytok, sťahovacia firma nebude môcť zastať pred ich domom. Alebo čo s lekármi, ktorí pracujú v Starom Meste a liečia Staromešťanov, a nemajú kde parkovať. Treba odstrániť niektoré chyby."(
Majú mať Staromeštania prednosť?
„Mali by mať prednosť v tom, že majú mať šancu normálne bývať a k tomu parkovanie patrí. Hlavne mimo pracovnej doby. Keď sa dnes pozrieme na parkovacie plochy, ktoré využívajú Staromešťania, sú cez deň prázdne. Spolu s nimi sa však vyprázdňujú aj budovy. A to je strata aj pre Staré Mesto. Keď sa vyprázdni poliklinika na Mýtnej a odídu z nej lekári aj pacienti, lebo Staromešťania ju neuživia, bude to škoda práve pre nás, Staromešťanov. Musíme myslieť aj na služby, ktoré Staromešťanom poskytujú obyvatelia iných mestských častí a miest."
Staré Mesto už urobilo niekoľko verejných diskusií. Čo urobíte, aby váš sľub ľudia začali brať vážne? Pri debate o Predstaničnom námestí napríklad diskusia už bola zbytočná, lebo projekt bol v procese schvaľovania.
„Na diskusiách s občanmi som založila svoju kampaň a sama som si vyskúšala, že je to najlepší spôsob ako prísť na riešenia. Chcem sa vyhnúť formálnym diskusiám o veciach, keď už sú kocky hodené a chcem vytvoriť pravidelný priestor pre diskusiu - aj osobne, aj elektronicky."
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Budete mať na to čas? Chcete zostať aj v parlamente, aj robiť starostku...
„Nebudem na úrade sama, aj keď túto časť práce - komunikáciu - budem aktívne brať na seba. Mám výhodu, pri mojej práci v parlamente sa vlastne nepohnem zo Starého Mesta. Zatiaľ sa neobávam. Štyri roky v parlamente boli z posledných 20 rokov jediné obdobie, kedy som pracovala iba na jednom pracovisku, ale aj popritom som robila veľa iných úloh - vovnútri strany. Takže sa nedá povedať, že som doteraz robila jedinú prácu alebo funkciu. Teraz by som mala dve, ktoré spolu súvisia. Chcem využiť tú pozíciu v parlamente a to, že nás tam starostov bude viac, aby sa veci pohli. Napríklad parkovanie, stavebná polícia a problém reštitúcii. Alebo aj prijať to, čo sa osvedčilo v zahraničí pri problémoch so psími exkrementmi."
Chystáte sa to riešiť?
„Je to vec osvety ale aj sankcií. Na to, aby sa sankcie dali uplatňovať, potrebujeme tých, ktorí to robia a musíme im rozviazať ruky. Napríklad aj mestskú políciu, ktorá sa dnes zaoberá najmä parkovaním. Znečistené ulice psičkármi pokladajú Staromešťania za veľký problém, stretávala som sa s tým všade, kde som s ľuďmi hovorila. Aj keď to vyzerá banálne, znepríjemňuje to život a kvalitu životného prostredia. Vidím riešenie v tom, čo sa osvedčilo inde - hoci u nás to môže naraziť na zákon. Vystopovať vinníka prostredníctvom analýzy DNA. Na to ale potrebujeme mať psíkov registrovaných a na to potrebujeme majiteľov motivovať. Je to celý systém, ktorý sa na konci zhmotňuje len do tej malej kôpky na chodníku. Prekážky treba postupne odstraňovať, borili sa s tým iné mestá a podarilo sa to."
Ako chcete motivovať ľudí, aby ročne platili 50 eur za psa keď to ide aj bez toho?
„V Starom Meste máme 26-tisíc domácností, ale len vyše dvetisíc registrovaných psov. Každý, kto má v dome susedov vie, že je to v skutočnosti podstatne vyššie číslo. Motiváciu vidím v daňovej amnestii alebo aj - i keď to naráža na limity rozpočtu, ale možno by to šlo z iných zdrojov - aby zaregistrovaný psík dostal uhradený čip. Očipovaný pes je aj v záujme mestskej časti, takíto psi nekončia v útulkoch. Samozrejme to musí ísť ruku v ruke s prísnymi sankciami za neregistrovaných."
Budete poberať dva platy, keď budete sedieť na dvoch stoličkách?
„De facto sa nedá poslanecký plat nepoberať. Uvažovala som o tom dlhšie. Tento plat chcem venovať na účely služieb obyvateľom Starého Mesta. Moja predstava je taká, že by som ho celý odvádzala na konto občianskeho združenia, aby sa a transparentným spôsobom dalo o tieto peniaze uchádzať. A združenie bude tiež informovať o tom, ako sa využijú. Nie je to dnes celkom zanedbateľná suma. Súhlasím s tým, že deň má 24 hodín a z verejných zdrojov chcem preto využívať len jeden plat."
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ