
FOTO SME – PAVOL MAJER
Vráskavá a zhrubnutá pokožka je dôsledkom nadmerného opaľovania len v lepšom prípade. Čoraz viac je prípadov najhorších – rakoviny kože. Kože sa týka až polovica nových rakovinových ochorení a až dve tretiny z nich môžu mať priamu súvislosť s pobytom na slnku. Čo síce neznamená, že sa máme slnku úplne vyhýbať, no mali by sme sa podstatne lepšie oboznámiť s ochranou pokožky a podľa toho sa správať.
Ako? Na to môžeme získať odpoveď až do soboty na Kamennom námestí, kde prebieha medzinárodný osvetový projekt s názvom Centrum ochrany pred slnkom, známy už z 22 miest v 25 štátoch štyroch svetadielov. Od 10.00 do 18.00 h sú tu v obrovskom bielom stane k dispozícii dermatológovia, ktorí bezplatne zistia, kto má aký fototyp kože, aké z toho preňho plynú riziká, a odporučia, ako sa chrániť. Podľa MUDr. Ľubice Hegyiovej privítajú naozaj každého, pretože ,,povedomie o nutnosti ochrany kože sa k verejnosti dostáva zatiaľ iba veľmi pomaly“.
A v čom robíme pri opaľovaní najväčšie chyby? Vraj v podceňovaní výšky ochranného faktora opaľovacích prostriedkov. ,,Každý chce prísť z dovolenky hnedý, opálený a zabúda na to, čo mu jeho koža odpovie o mesiac, o rok či o päť rokov. Koža si totiž pamätá kumulatívnu dávku žiarenia, ktorá na ňu padá už od narodenia až do dnešného dňa a reaguje na to.“ Preto by napríklad deti do troch rokov vôbec nemali byť na priamom slnku a v neskoršom veku by každý z nás mal poznať svoj fototyp a pre neho najvhodnejšiu výšku ochranných faktorov. Na Kamennom námestí to lekári zisťujú pomocou špeciálnych dotazníkov a prístrojov, ale radi odpovedia aj na otázky týkajúce sa napríklad alergie na slnko, možnosti opaľovania v súvislosti s istými kožnými chorobami a podobne.
Mimochodom – dermatológovia sú zásadne proti soláriám, ktoré podľa nich potenciálne výrazne poškodzujú pokožku, a čo je ešte horšie, zabúda sa pritom na ochranu materských znamienok, ktoré by mali byť vždy bezpodmienečne zakryté.
(mk, r)