SME
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky

Ftáčnik: Chcem šetriť ako Radičová

Pravicová Bratislava má ľavicového primátora. Milan Ftáčnik vraví, že je to výzva.

Milan Ftáčnik (nar. 1956 v Bratislave) vyštudoval kybernetiku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského. V parlamente pôsobil po revolúcii ako poslanec za stranu SDĽ. V rokoch 1998 až 2002 bol ministrom školstva. Uplynulé volebné obdobie pôsMilan Ftáčnik (nar. 1956 v Bratislave) vyštudoval kybernetiku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského. V parlamente pôsobil po revolúcii ako poslanec za stranu SDĽ. V rokoch 1998 až 2002 bol ministrom školstva. Uplynulé volebné obdobie pôs (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Nový bratislavský primátor MILAN FTÁČNIK je ľavičiar s komunistickou minulosťou. Doterajší starosta Petržalky, bývalý minister školstva a poslanec Národnej rady však vraví, že chce ostať nezávislým.

Ste ľavicovým primátorom v pravicovej Bratislave, aké sú vaše prvé dojmy?

„Musím priznať, že je to pre mňa potvrdením toho, čo mi hovorili ľudia, ktorých som stretával na uliciach. My nepotrebujeme letáčik, vraveli, my vás budeme aj tak voliť. Mal som priaznivý ohlas zo strany občanov, boli to neznámi ľudia. Stavil som okrem vonkajšej reklamy na priamu komunikáciu, a tá mi vracala veľmi pozitívne signály."

Skryť Vypnúť reklamu

Kandidovali ste ako nezávislý s podporou Smeru. Cítite sa ako nezávislý?

„Ja som sa uchádzal o podporu relevantných strán v meste, išlo o podporu strany SaS a Mosta-Híd, no ostal iba Smer. Tie dve strany podporili inú kandidátku. Tým, že som sa uchádzal o podporu Smeru, uchádzal som sa aj o podporu 25 percent voličov, ktoré v parlamentných voľbách strana Smer získala v Bratislave. Ak by som ich nechal bokom, možno by Smer postavil vlastného kandidáta a ja by som vo väčšinovom systéme nemohol byť úspešný."

sme_res_res.jpg

Ftáčnikovi pripíjal aj Fico.

FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Takže Smer vám pomohol k víťazstvu?

„Hľadal som podporu pre svoju kandidatúru, ktorú som v apríli ohlásil ako nezávislý kandidát. Oslovil som tieto tri strany preto, aby som mal šancu byť úspešný. Vo väčšinovom systéme musíte mať najviac hlasov."

Skryť Vypnúť reklamu

Existuje nejaká predvolebná dohoda medzi vami a Smerom?

„Existuje len podpísaná dohoda o finančnej podpore, ktorú mi poskytla strana Smer. V tej dohode sa píše iba o tom, že budem propagovať stranu Smer počas predvolebnej kampane. Peniaze mi boli poskytnuté bez akýchkoľvek ďalších podmienok. Žiadna iná dohoda neexistuje."

Nebude mať Smer vplyv napríklad na personálne obsadenie miest na magistráte?

„Na otázky ohľadom personálneho obsadenia budem odpovedať v pondelok. Chcem sa obklopiť takými ľuďmi, aby som bol úspešným primátorom."

Nebude na vás strana Smer tlačiť?

„Neviem, aké tlaky si predstavujete."

Napríklad v oblasti personálnej politiky.

„Tá sa dá ovplyvňovať vtedy, keď ju robíte takpovediac zákulisne. No ja som avizoval, že budem presadzovať, aby sa všetky miesta na magistráte, s výnimkou tých, ktoré som označil ako politické, obsadzovali konkurzom a budú pri tých konkurzoch aj zástupcovia verejnosti."

Skryť Vypnúť reklamu

Ktoré sú to tie politické miesta, o ktorých rozhodnete sám?

„Sú to tie v priamej pôsobnosti primátora. Čokoľvek vymenujem, bude to moja zodpovednosť, mňa budete kritizovať. No a pritom nie je podstatné, či išlo o konzultáciu s kýmkoľvek. Moja zodpovednosť je vymenovať riaditeľa magistrátu a usporiadať si sekretariát a spolu s tým obsadiť aj pozíciu hovorcu mesta, ktorý má prezentovať aj názory primátora."

Budú to stranícke nominácie?

„Možno budú, neviem. Na tieto otázky budem odpovedať až od pondelka. Dajte mi čas, aby som si vybral najlepšie."

Tvrdíte, že ste nezávislý, chcete takým aj ostať? Neplánujete vstup do žiadnej strany?

„Vyhovuje mi pozícia nezávislého, už šesť rokov nie som členom žiadnej politickej strany, chcel by som takto ďalej fungovať."

Dá sa povedať, že budete teraz jedným z najsilnejších ľavicových politikov.

„No nebudem členom žiadnej politickej strany, budem to ja ako Milan Ftáčnik. Takto som sa uchádzal o podporu voličov, hoci s podporou politickej strany, no to nie je nič také mimoriadne."

Budete zároveň prvým ľavicovým primátorom v Bratislave.

„To je veľká výzva, lebo to sa naozaj nikomu predo mnou nepodarilo. Neberiem to tak, že by som chcel Bratislave nanútiť ľavicové videnie sveta, ale prinášam isté hodnoty, ktoré ja vo svojom živote stelesňujem. Cítim sa byť sociálnym demokratom napriek tomu, že nie som členom žiadnej strany."

Čo to znamená v praxi?

„V prvom rade chcem byť demokrat, ctiť si právo menšiny, dať priestor ľuďom, aby sa vyjadrili. To je prvá pozícia."

A druhá?

„To sociálne znamená, že sa pozeráte aj na problémy obyčajných ľudí, a to obyčajných v pravom zmysle slova, takých, čo chodia do práce a žijú len zo svojej práce a často sa obracajú na samosprávu v nádeji, že im pomôže získať byt, zamestnanie a pre týchto ľudí mám pochopenie."

Ste ľavičiar. Ako si predstavujte spoluprácu s pravicovou väčšinou v zastupiteľstve?

„Mojou predstavou je spolupráca. Nebudem tam pretláčať svoje predstavy. Voliči rozhodli, že takto usporiadajú zloženie orgánov mesta, takže my sme povinní spolupracovať. Nechcem začať konfliktmi a pretláčať svoje."

Ako chcete dosiahnuť spoluprácu? Vašu kampaň ste viedli pod heslom - Prinášam riešenia, ako ich chcete plniť?

„Pokúsim sa to urobiť tak ako v Petržalke. Vyzvem poslancov, ktorí sú zvolení, a poslanecké kluby, ktoré sa v zastupiteľstve vytvoria, aby predložili svoje volebné programy a pokúsime sa nájsť zhodu. A ona na osemdesiat percent bude. Bude to zhoda v oblasti dopravy, bezpečnosti a zelene či čistoty v meste, a na nich postavíme dohodu. A keď budú sporné body, budeme ich buď riešiť, alebo ich odsunieme nabok. Chcem začať od pozitívnych vecí, od vecí, na ktorých sa zhodneme, a nie od tých, na ktorých sa nezhodneme."

Máte predstavu o riešení niektorých mestských káuz? Napríklad PKO, čo s ním chcete urobiť?

„Chcem zachovať maximum z PKO, čiže to znamená v prvom rade rokovanie s vlastníkom pozemkov a developerom, ktorý prisľúbil mestu, že predloží štúdiu, ako by mohol vyzerať River Park II. To zahŕňa aj územie PKO. Dnes existuje platná zmluva, ktorú schválilo mestské zastupiteľstvo. Ja som za ňu nehlasoval, no zmluva hovorí o zbúraní PKO a postavení novej haly s kapacitou tisíc ľudí, čiže o úplne novom dizajne priestoru, kde dnes stojí PKO."

Dá sa s tou zmluvou niečo urobiť?

„Našťastie je v nej klauzula, že ak mesto nebude súhlasiť s návrhom, ako to tam má vyzerať, je možné zmluvu vypovedať. Je to uzučká cestička k tomu, aby sme zachovali maximum, čo sa z PKO dá."

Koľko sa dá zachovať?

„To vám neviem povedať, na to potrebujeme rozprávať s partnerom. Mám nejaké signály, no nechcem o tom hovoriť."

No musí to všetko schváliť aj nové mestské zastupiteľstvo.

„Všetko musí schváliť zastupiteľstvo. Často som kritizoval pána primátora Ďurkovského, že o veľkých projektoch neinformoval zastupiteľstvo a dával nám veci na stôl až na poslednú chvíľu. Chcem sa tomu vyhnúť, poslanci musia o vážnych veciach vedieť. Potrebujete na to totiž mestské peniaze, ktoré uvoľňujú poslanci."

Vy nebude rozhodovať?

„Primátorská pozícia je výkonná, príprava riešení, príprava rozhodnutí, dohadovanie vecí, reprezentácia mesta, to sú všetko veci, ktoré plní primátor. No sú veci, ktoré sa bez zastupiteľstva nedajú vôbec urobiť. Prenájmy, predaje."

Ako sa chcete vyrovnať s nemalým dlhom Bratislavy, ktorý zdedíte?

„Na istý čas nasadíme krízový režim, kým nebude jasné, aká bude situácia. Nečakal som, že takýmto spôsobom skončí toto vedenie. Na prvom mieste budem presadzovať šetrenie."

Kde?

„Šetrenie sa musí začať u primátora, námestníkov primátora na magistráte, to znamená zníženie mzdových prostriedkov o desať percent, podobne ako to urobila pani Radičová v správe štátu. To isté by sa malo týkať mestských organizácií a mestských podnikov."

Ako chcete získať zdroje na fungovanie a splácanie dlhu?

„Zdroje získame aj tým, že zavedieme elektronické aukcie, ktoré šetria peniaze. Ďalšie zdroje chcem získať z toho, že časť rozhodnutí, ktoré urobilo zastupiteľstvo v tomto volebnom období, prinesie peniaze v budúcom roku, čo môžeme po〜užiť na sanovanie dlhov. Zo strany ministerstva financií sa prognózuje nárast dane z príjmov fyzických osôb na budúci rok. No najskôr sa pustím do zistenia finančného stavu mesta a potom do prípravy rozpočtu. Chcem komunikovať s vládou, najmä pri otázke dopravy, nultý okruh je prioritou aj pre mňa."

Nebude problémom politika, vy ako ľavičiar a pravicová vláda?

„Nepredpokladám, že do tohto vzťahu vstúpi politika. Bolo by to na škodu Bratislavy, ale aj na škodu celého Slovenska."

Čo to znamená pre Bratislavčanov? Hovorí sa o zdražovaní MHD o dvadsať percent.

„To sú riešenia, ku ktorým možno budeme musieť siahnuť, no ja ich neavizujem. Je to pre mňa riešenie na poslednom mieste. Takisto sa ma pýtali podnikatelia, či zvýšime dane z nehnuteľností. Ministerstvo financií navrhovalo, aby mohli samosprávy zvyšovať dane z nehnuteľností, potom ten návrh zákona stiahlo. Najskôr by sme to mohli urobiť k 1. januáru 2012."

sme1_res.jpg

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 29 782
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 373
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 019
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 023
 5. Po Slovensku na motorke 6 670
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 328
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 5 216
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 646
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 4 535
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 3 331
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu