SME
Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Ftáčnik bude primátorom Bratislavy, chce šetriť

Milan Ftáčnik počíta s víťazstvom, SDKÚ priznalo prehru. V Petržalke vyhral Bajan, v Starom Meste Rosová.

8:24 Milan Ftáčnik zvíťazil vďaka 59 457 hlasom voličov. Druhá v poradí Magdaléna Vášáryová získala 40 438 hlasov a tretí Ján Budaj 23 813 hlasov. Vyplýva to z výsledkov volieb, ktoré po podpísaní zápisnice zverejnilo mesto Bratislava na svojej oficiálnej internetovej stránke.

Väčšinu v 45-člennom mestskom zastupiteľstve bude mať pravicová koalícia SDKÚ, SaS, KDH, MOST-HÍD, OKS, ktorá získala 30 kresiel. Koalícia SMER, SZS, SNS, SF, HZD získala osem kresiel, Strana zelených dve kreslá, jedno má Nezávislé fórum, jedno Zmena zdola, DÚ, DS a nezávislí kandidáti sa do parlamentu dostali traja.

4:44 Víťazstvo Milana Ftáčnika vo voľbách primátora hlavného mesta Bratislavy potvrdil aj Štatistický úrad. Podľa neoficiálnych výsledkov zverejnených úradom pritom volebná účasť v Bratislave dosiahla 33,57 % a zvolených bolo všetkých 45 poslancov mestského zastupiteľstva.

2:29 Milan Ftáčnik vníma víťazstvo ako pozitívnu zmenu pre hlavné mesto. Po sčítaní 383 z 393 volebných okrskov vyhráva so značným náskokom Milan Ftáčnik (nezávislý) nad zvyšnými troma protikandidátmi.

"Myslím si, že sa podarila dobrá vec a pre Bratislavu je to pozitívna zmena. Dúfam, že takto to budú vnímať počas nasledujúceho volebného obdobia aj občania Bratislavy," povedal na brífingu vo volebnom stane v bratislavskej Inchebe Ftáčnik.

1:13 Vášáryová uznala prehru. Zároveň zagratulovala ich víťazovi Milanovi Ftáčnikovi. Výsledky v Bratislave nie sú zatiaľ konečné, ale už podľa sčítania väčšiny okrskov je jasné, že primátorom bude v ďalšom volebnom období Ftáčnik.

1:12 Starostkou mestskej časti Vrakuňa sa stala Ľudmila Lacková (nezávislá).

0:55 SDKÚ priznalo prehru, povedal to predseda strany Mikuláš Dzurinda na brífingu o 00.30. "Prehrali sme tieto voľby. Aj remeselník niekedy predá a niekedy nepredá. Dnes sme nepredali, mrzí ma to. Využijem to ale na príležitosť, aby som sa pani Vášáryovej poďakoval. Urobila maximum, je to veĺmi kvalitný človek," povedal Dzurinda.

Podľa neho strana vyvodí dôsledky, stratila totiž dlhoročnú baštu pravice. "Je to jednak sklamanie, ale aj výzva do budúcnosti."

Vášáryová povedala, že trojo volieb vo svojje politickej kariére vyhrala a jedny prehrala. "Zostávam v parlamente, aj ako župná poslankyňa. Tam som dostala dosť preferenčných hlasov."

U Ftáčnika sa oslavovalo od začiatku

Zelené svetlo, chlapíci v krojoch, bohatý catering, welcome drink či významní hostia.

Už samotné čakanie na výsledky komunálnych volieb vo volebnom „stane" Milana Ftáčnika, ako Expo Club v bratislavskej Inchebe nazval hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy, vyzeralo ako oslava, a to poriadne veľkolepá.

Dobre naladený bol od svojho príchodu aj Ftáčnik, ktorý o primátorské kreslo bojoval ako nezávislý kandidát s podporou Smeru. Novinárom sa nevyhýbal, rozdával rozhovory a úsmevy zároveň.

„Povedali sme si, čo sa budeme vyhýbať," vraví Ftáčnik. „Sú len dve možnosti, buď vyhráme, ale prehráme. Urobil som, čo som mohol."

Medzi početnými hosťami sa mihli známe tváre ako napríklad podnikateľ a majiteľ Incheby Alexander Rozin so svojím synom.

Atmosféra víťazstva sa smerom k polnoci stupňovala. Pred jedenástou dostali priestor už aj muži v krojoch, vzali do rúk nástroje a spolu s doterajším starostom Petržalky začali spievať. Zeleno nasvietený priestor tak získal príchuť dedinskej svadby či ľudovej zábavy s veľkolepým pohostením.

Hudbu Ftáčnik komentoval so slovami: „Kým budú výsledky, zaspievajme si."

Kto by o víťazstve ľavice stále pochyboval, určite to zmenil príchod šéfa Smeru Róberta Fica a čelných predstaviteľov strany Smer.

Vrúcnym objatím sa s Ftáčnikom privítala Monika Beňová, pripíjal si aj usmiaty Róbert Kaliňák. Žartovalo sa, že to nie k víťazstvu, ale k meninám. Napriek tomu, že bolo Milana, však víťazstvo už bolo zjavné.

Ftáčnik totiž už na začiatku povedal, že Fico do Incheby zavíta v prípade jeho úspechu. Fico svoj príchod komentoval tým, že Ftáčnik je jeho priateľ a osobnosť, ktorá u voličov zabrala. „Je to dobré pre Bratislavu."

Nasledoval briefing a rozhovory s Ftáčnikovom o víťazstve a jeho cieľoch na prízemí budovy. Vyššie poschodie patrilo hosťom, jedlu, pitiu a zábave, ktorú asi o druhej hodine Ftáčnik oficiálne ukončil poslednou pesničkou.

„Zaspievajme si na Kráľovej holi."

Lucia Tkáčiková
Vášáryová bola nervózna

Zostali za dverami. Tak sa cítili celý večer novinári v štábe Magdy Vášáryovej v centrále SDKÚ v bratislavskom Ružinove. Kým kandidáti boli na poschodí budovy, novinári zostali dole vo foyer s tým, že ku kandidátom nemali prístup.

Zhora dostávali len kusé informácie, zväčša od hovorcu strany Michala Lukáča. "Radičová príde asi o hodinu," povedal nespokojným zástupcom médií krátko po 22.00. Tí najprv vtipkovali o pagáčoch a mise chlebíčkov, ktoré boli na stole s kávou, neskôr začali byť nervózni.

"Skapal pes. Ja tu nebudem, idem k Ftáčnikovi," zobral sa jeden z novinárov do Petržalky, kde mal štáb Vášáryovej protikandidát.

Po foyer sa občas mihli ostatní kandidáti SDKÚ na starostov - napríklad Dušan Pekár z Ružinova. Novinári mali k dispozícii malú sálu na prízemí, kde si mohli pripojiť notebooky. Televízor tu ale nebol, výsledky tak sledovali len z internetu.

Keď Vášáryová pred 21.30 prišla, okolo novinárov len prešla a tí jej stihli položiť iba dve otázky - za chôdze. Po tom, ako povedala, že bude rešpektovať vôľu voličov, časť novinárov hneď označila toto vyjadrenie za uznanie prehry. Kým k tomu ale oficiálne došlo po polnoci, novinári boli odkázaní len na sedenie v prievane a nepotvrdené informácie od členov štábu a strany, ktorí tadiaľ vychádzali von fajčiť.

Po pripomienkach novinárov zišla dole krajská predsedníčka Lucia Žitňanská, ministerka spravodlivosti. "Pani Vášáryová je v napätí," opisovala novinárom atmosféru na poschodí. Keď sa tam vybrala jedna z fotografiek, pri tom ako snímala kuchárov a obsluhu v kroji, ju členovia štábu poslali dolu.

Fotografovia boli najzúfalejší. "Tu nie je čo fotiť," rezignovane hovoril fotograf Hospodárskych novín. V bunde sedel na stoličke pri automate, kde si novinári hojne kupovali džúsy a sladkosti. "A čo by si chcel, pečené prasiatko?" vtipkoval jeho kolega.

Informácie z prvej ruky konečne médiá dostali až po polnoci, kedy SDKÚ urobila oficiálny brífing. Magda Vášáryová mala vlhké oči, no usmievala sa. Predseda strany Mikuláš Dzurinda priznal porážku a vyjadril svoju ľútosť. "Prehrali sme tieto voľby. Aj remeselník niekedy predá a niekedy nepredá. Dnes sme nepredali, mrzí ma to. Je to jednak sklamanie, ale aj výzva do budúcnosti."

Novinári, z ktorých časť dávala najavo svoje sklamanie z výsledkov volieb, sa po tlačovke zbalili a odišli. Pred 1:00 už vo foyer nik nebol, len technici skladali techniku. Hluk sa ozýval len z poschodia, kde sa ešte jedlo a popíjalo a analyzovalo čiastkové výsledky.

Dorota Kráková
Budaj: Ďakujem a ideme ďalej

Do Domu novinárov na Župnom námestí, kde čakal na výsledky komunálnych volieb Ján Budaj, začali ľudia prichádzať okolo 19.30.

Kandidát trávil večer len s úzkym okruhom známych a sympatizantov, ktorí rozoberali voľbu primátora a politiku a popritom vtipkovali. Pre sympatizantov a novinárov bolo pripravené občerstvenie ako chlebíčky, minerálka, káva. „Objednajte si čo chcete, ale zase nie úplne," privítal novinárov Budaj.

Budaja prišiel podporiť aj Jozef Bonko (nezávislý), ktorý sa vzdal kandidatúry v jeho prospech. Na vyhodnotenie volieb čakali spoločne s Budajom známe tváre ako napríklad humorista Rasťo Piško či Ján Füle, bývalý šéf Syndikátu novinárov a hovorca bývalého prezidenta Rudolfa Schustera i viacerí aktivisti, ktorí prichádzali postupne.

„Aj počas volebnej noci strážime PKO. Pre istotu," vysvetlil Budaj. Medzi aktivistami boli napríklad urbanistka Zora Pauliniová, architektka Elena Pätoprstá i občianska aktivistka Anna Remiášová, všetky kandidovali na poslankyne do mestského zastupiteľstva. Pri stole s aktivistami sedela aj režisérka Zuzana Piussi.

Budaj bol po celý čas dobre naladený. V budove, kde sídli Slovenský syndikát novinárov, vládla pokojná a uvoľnená atmosféra. „Čakal som väčšiu volebnú účasť v Bratislave. Možno mnohých ľudí znechutila na poslednú chvíľu antikampaň," myslí si Budaj.

„Dajte to tichšie, on nemá čísla," komentoval Budaj brífing Milana Ftáčnika v súkromnej televízii. „Keď budú čísla, tak si to pustíme. Toto poznáme."

Informáciu o víťazstve Milana Ftáčnika (nez. s podporou Smeru) však prijal pokojne. Ľuďom, ktorí sa spoločne s ním podieľali na predvolebnej kampani, poďakoval a prízvukoval, aby sa občianska iniciatíva Zmena zdola vyvíjala ďalej a pokračovala vo svojej činnosti.

"Môžeme využiť tú dôveru. Vy máte tisíce ľudí, ktorí očakávajú, že niečo s tou myšlienkou urobíte. Prihováram sa za to, aby sme pokračovali, aby sme využili ten potenciál dôvery. Ďakujem a ideme ďalej," vyhlásil.

Budaj sa v nedeľu zúčastní oficiálneho protestu proti búraniu PKO. "Nového primátora budeme rýchlo konfrontovať so situáciou PKO," dodal Budaj.

K búraniu povedal, že v nedeľu by sa nič nemalo diať. „Malo to byť, ale tým, že sme to zverejnili, nebezpečie sa zrejme zmenšilo. Investor tiež čakal, ako voľby dopadnú. O dvanástej nás tam nájdete pred vchodom."

Stále podľa neho vraj existuje alternatíva, že sa stane to čo na jar, kedy PKO bagre iba načali. Proti búraniu PKO je aj premiérka Iveta Radičová, ktorá je podľa Budaja signatárkou petície.

"Spontánne sa prihlásila, že keď bude treba hliadkovať, tak príde. Pre slovenské pomery je to neštandardné gesto," povedal Budaj.

Michaela Kadvanová

00:43 Starostkou mestskej časti Podunajské Biskupice sa stala Alžbeta Ožvaldová z koalície SDKÚ, KDH, Most-Híd, SMK, SaS, OK, Smer. Účasť v mestskej časti bola 30,86 percent.

0:38 Primátorom Pezinka sa opäť stal Oliver Solga.

0:27 Máme informácie zo všetkých veľkých volebných obvodov, vraví o svojom takmer už istom víťazstve Ftáčnik. "Tieto správy sú pozitívne."

Finančné problémy a zadĺženosť Bratislavy chce Ftáčnik riešiť šetrením. Začne vraj od seba a funkcie primátora. "Podobne, ako to urobila premiérka Radičová, dôjde ku krátenie miezd o desať percent."

0:17 Vášáryová bude mať brifing o 00:30. V Petržalke vraj vyhral Bajan, v Starom Meste Rosová.

0:04 "Dajte to tichšie, on nemá čísla," komentuje Budaj brífing Milana Ftáčnika v súkromnej televízii. "Keď budú čísla, tak si to pustíme. Toto poznáme."

23:52 Ftáčnik chce ako primátor pracovať v krízovom režime. Sľubuje kontrolu mestských podnikov, ktoré by nemohli rozhodovať o ničom bez súhlasu magistrátu.

Ftáčnik na tlačovej konferencii povedal, že sa neobáva ani pravicového zastupiteľstva.

"S vládou chcem spolupracovať na nultom okruhu Bratislavy aj stavbe národného furbalového štadióna," uviedol.

Politické funkcie v meste podľa Milana Ftáčnika prirodzene obsadzuje primátor. Na riadiace funkcie v mestských podnikoch však sľubuje výberové konania.

Víťazstvo plánuje osláviť na nedeľnom futbale v Petržalke. "Večer potom oslávim svoje meniny," dodal.

23:50 Milan Ftáčnik počíta s víťazstvom. Poďakoval voličom. "Chcem byť primátorom, ktorý spája," povedal. Sľubuje, že všetko, čo sa bude diať na magistráte, bude na internete. Zverejniť chce aj staré zmluvy.

23:43 Fico už pripíjal Ftáčnikovi. Vraví, že komunálne voľby nie sú o pravici a ľavici. "Je to predovšetkým osobnosť pána Ftáčnika, ktorá zabrala."

FOTO: SME - Vladimŕ Šimíček

FOTO: TASR

23:36 Ftáčnik zvolal na 23:45 tlačovku, pravdepodobne ohlási víťazstvo.

23:34 "Povedal by som, že moje pocity sú dobré," vraví Ftáčnik. "Môj brat sa ma pýtal, nemáš stiahnutý žalúdok, hovorím, nemám, urobil som, čo som mohol, v stredu sme skončili kampaň a dva dni som sa trochu vyspal to priznávam a mám zase energiu."

23:32 V Senci bude naďalej primátorom Karol Kvál, ktorý kandidoval ako nezávislý.

23:30 V štábe SDKÚ sa šíria len nepotvrdené výsledky z niektorých častí a okrskov. Podľa nich Magda Vášáryová zatiaľ prehráva.

Do centrály pred malou chvíľou prišla už aj premiérka Iveta Radičová. Ako povedala, teší sa z vysokej účasti. "Podstatné bude, ako sa rozhodli občania, nebudem predbiehať," povedala na novinárske otázky týkajúce sa predbežnej prehry. "Podstatná je účasť, výsledky ešte neviem," uzavrela premiérka.

23:28 K Ftáčnikovi dorazili Robert Fico, Robert Kaliňák a Monika Beňová. So svojim kandidátom si už pripíjajú. V štábe to berú ako signál blížiaceho sa víťazstva.

23:24 Podľa nepotvrdených výsledkov Milan Ftáčnik vo viacerých bratislavských okrskoch vedie.

23:23 Sumarizačný útvar pri Mestskej volebnej komisii Bratislavy spracoval k 23.00 h zápisnice z vyše 150 volebných okrskov z 393 na území Bratislavy. Práca útvaru je plynulá, povedal pre TASR predseda volebnej komisie Jozef Luha.

23:20 "Strany sú každá svojím spôsobom zašpinené," reagoval Milan Ftáčnik na otázku, či mu nie je trápne nechať sa financovať stranou Smer, ktorú vyšetrujú pre podozrivé financovanie.

23:16 Mená troch kandidátov, ktorí odstúpili z volieb o post primátora Bratislavy, neboli patričné označené na volebných okrskoch a obrali Jána Budaja (Zmena zdola, DÚ, DS) o hlasy voličov. "Samozrejme to oslabilo predovšetkým moje hlasy, lebo to boli kandidáti toho protestného občianskeho prúdu a menej to oslabuje hlasy napríklad Magde Vášáryovej (SDKÚ-DS, SaS, KDH, Most-Híd, OKS)," posťažoval sa Budaj.

V súvislosti s touto skutočnosťou sa už Budaj obrátil na zástupcu v Ústrednej volebnej komisii, aby prešetril, koľko hlasov touto formou stratil v komunálnych voľbách. "V komunálnych voľbách sa urobí každý podvod, ktorý nezakážete," zhodnotil Budaj, ktorý je presvedčený, že tieto informácie mali byť uvedené "minimálne na dverách alebo v hlasovacej búdke".

22:58 Milan Ftáčnik má v Inchebe bohatý catering a veľa hostí. V miestnosti so zeleným svetlom vidno pri stoloch aj mladíkov v krojoch, medzi hosťami sa mihli známe tváre ako napríklad podnikateľ a majiteľ Incheby Alexander Rozin so svojím synom.

Ftáčnik vraví, že volebné občerstvenie si financoval sám. "Financujem to ja," vraví Ftáčnik. Dodal, že 50-tisícová dotácia zo Smeru na kampaň mu už prišla. "Celé toto financujem z volebných peňazí, ktoré sme vyzbierali pre združenie Áno pre Bratislavu."

V Inchebe je dobrá nálada, začína hrať ľudovka. "Kým budú výsledky, zaspievame si," vraví Ftáčnik.

22:39 Ďurkovský vraj podporoval Ftáčnika. "Teraz to už môžem povedať, keď sme mali posledné mestské zastupiteľstvo pán primátor vysielal také signály, že skôr fandí mne ako iným kandidátom," povedal Milan Ftáčnik, ktorý ako mestský poslanec patril k ostrým kritikom primátora Ďurkovského.

Výšku priemernej účasti na voľbách podľa prvého odhadu mestskej volebnej komisie 35 percent v Bratislave považuje Ftáčnik za veľmi dobrú. "Pred štyrmi rokmi bola účasť 32 percent a môj tip bol, že stúpne o päť," povedal.

22:24 Kandidát na primátora Milan Ftáčnik, doterajší starosta Petržalky, v komunálnych voľbách vraj nevolil Vladimíra Bajana. "Svoju voľbu si nechám pre seba, no nebol to Bajan."

Okrem Fica do Incheby možno prídu aj ďalší členovia Smeru. "Možno príde pán Kaliňák, pán Čaplovič, kandidovali v Bratislave, je možné, že sa objavia," vraví Ftáčnik, ktorý kandidoval ako nezávislý s podporou Smeru. "Predpokladám, že na výsledky čakajú v sídle strany na Súmračnej."

Fico príde podľa Ftáčnika v prípade jeho úspechu. "Volal mi, či môže prísť," vraví Ftáčnik. „Povedal som, že áno."

FOTO: SME - Vladimír Šimíček

22:17 "Čakal som väčšiu účasť v Bratislave. Možno mnohých ľudí znechutila na poslednú chvíľu antikampaň," povedal Budaj.

22:13 Medzi novinárov zišla krajská predsedníčka SDKÚ Lucia Žitňanská, ministerka spravodlivosti. "Pani Vášáryová je v napätí," vysvetľovala atmosféru na poschodí, kam sa novinári nemôžu dostať. Podľa nej je ešte len veľmi málo percent hlasov spočítaných. "Uvidíme, veríme si," povedala Žitňanská o pozíciách SDKÚ.

22:11 Atmosféra v Dome novinárov počas čakania na výsledky volieb je zatiaľ pokojná a uvoľnená. Pribudli viacerí aktivisti, PKO už nestrážia. Medzi aktivistami sú napríklad urbanistka a architektka Zora Pauliniová, geológ Pavol Široký, občianska aktivistka Anna Remiášová či Jakub Ďurinda. Všetci kandidujú na poslancov do mestského zasutpiteľstva. Pri stole s aktivistami sedí aj režisérka Zuzana Piussi.

K búraniu PKO Budaj povedal, že zajtra by sa nič nemalo diať. "Malo to byť zajtra, ale tým, že sme to zverejnili, nebezpečie sa zrejme zmenšilo. Investor tiež čaká, ako voľby dopadnú."

Podľa neho sa to dozvedeli cez tretiu ruku. "Nemáme vraj do toho rýpať."

Stále vraj existuje alternatíva, že sa stane to čo na jar, kedy PKO bagre iba načali.

Proti búraniu PKO je aj premiérka Iveta Radičová, ktorá je podľa Budaja signatárkou petície. "Spontánne sa prihlásila, že keď bude treba hliadkovať, tak príde. Pre slovenské pomery je to neštandardné gesto," povedal Budaj.

FOTO: SME - Vladimír Šimíček

21:49 Novinári v štábe Magdy Vášáryovej sú nespokojní, dvaja už odišli s tým, že radšej idú k Ftáčnikovi. Médiá nepúšťajú hore na poschodie k politikom, fotografku, ktorá sa hore dostala a fotografovala obsluhu pri stoloch s jedlom v krojoch, poslali naspäť dole. "Pusť aspoň nejakú hudbu, zaspíme tu," vtipkujú novinári medzi sebou.

FOTO: SME - Dorota Kráková

21:45 "Netreba predbiehať, to sa spravidla nevypláca," reagoval predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda na informácie, že Smer už včera oslavoval víťazstvo.

21:43 Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) má už otvorenú volebnú miestnosť v bratislavskej Inchebe, kde bude čakať na výsledky komunálnych volieb. Postupne prichádzajú novinári a štáb. Víta ich bohatý catering.

Povedali sme si, čo sa budeme vyhýbať novinárom, vraví Ftáčnik. "Sú len dve možnosti, buď vyhráme, alebo prehráme."

21:39 Účasť na dnešných komunálnych voľbách v Bratislave bola priemerne 35 percent. Pre TASR dnes uviedol tento prvý odhad predseda Mestskej volebnej komisie (MVK) hlavného mesta SR Bratislavy Jozef Luha počas sčítavania hlasov.

Tradičná silná bola účasť na voľbách v malých mestských častiach ako napríklad Vajnory či Rusovce a nižšia vo veľkých mestských častiach.

Ako prví odovzdali zápisnicu na MVK z volebného okrsku č. 1 v Bratislave - Petržalke.

21:22 Do volebného štábu SDKÚ práve dorazila Magda Vášáryová v sprievode župana Pavla Freša. Pri novinároch sa ani nepristavila, médiá jej museli dávať otázky za chôdze. "Uvidíme aká bude vôľa Bratislavčanov a ako sa vyjadria. Budem to rešpektovať," povedala.

Na otázku čo hovorí o volebnej účasti a či nenahráva nízke číslo jej konkurentovi Milanovi Ftáčnikovi povedala: "To neviem. To by boli špekulácie." Potom vyšla po schodoch kam už novinári nemajú prístup.

"To už vlastne priznala prehru," špekuluje časť novinárov. Výsledky volieb zatiaľ nie sú jasné, SDKÚ hovorí, že spraví brífing. Kedy ale bude, nie je známe.

FOTO: TASR

21:09 V Hurbanovej Vsi v okrese Senec sa podľa priebežných neoficiálnych výsledkov stal opäť starostom poslanec Národnej rady za Smer Ľubomír Petrák. Účasť v obci dosiahla vyše 42 percent.

21:02 Jána Budaja sklamali informácie o porušovaní moratória a volebných predpisov počas komunálnych volieb. "Pokiaľ bude právny štát na Slovensku na posmech, tak sa budeme každý 17. november hanbiť a nie oslavovať," vyhlásil bývalý zakladateľ VPN.

20:48 Budaj povedal, že druhé miesto v primátorských voľbách by bolo politickým zázrakom. Výsledok nad päť percent by preňho znamenal signál, že Bratislava chce popri silnom krídle pravicových a ľavicových strán tretiu silu.

Podľa Budaja Vášáryová nebola vraj pripravená, aby kandidovala na primátorku, ale počas kampane sa učila.

20:46 Vášáryová do volebného štábu SDKÚ stále nedorazila, medzitým prišiel už aj predseda strany Mikuláš Dzurinda a vicežupan Ivo Nesrovnal. Politici ale sedia oddelene od novinárov, v miestnosti na poschodí.

20:32 Medzi ľuďmi, ktorí čakajú s Budajom v Dome novinárov na prvé výsledky je okrem Jozefa Bonka aj humorista Rasťo Piško, Ján Füle, bývalý šéf Syndikátu novinárov a hovorca bývalého prezidenta Rudolfa Schustera. Prišli už aj niektorí aktivisti, ktorí boli strážiť PKO, napríklad Elena Pätoprstá.

20:25 Kandidát na primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) otvára volebnú miestnosť v bratislavskej Inchebe, kde bude čakať na výsledky komunálnych volieb ako posledný.

Protikandidáti Ján Budaj a Magda Vášáryová už so svojím štábom a novinármi čakajú na prvé výsledky.

20:18 Najviac ľudí v Bratislave volilo v Starom Meste, najmenej vo Vrakuni. Účasť v rôznych okrskoch bola rozdielna, sú okrsky kde je účasť 40-percentná, ale aj také, kde je účasť 20 až 24 percent. Priebeh volieb bol pokojný.

20:14 Volebný štáb Magdy Vášáryovej (kandidáta SDKÚ, KDH, SaS, Most - Híd, OKS) sa otvoril len pred pár minútami, v sídle SDKÚ na Ružinovskej sa v kinosále začínajú zbiehať prví novinári. Vášáryová zatiaľ neprišla.

Novinárov vítajú pagáče, káva a minerálka. Pripravuje sa technické zabezpečenie pre médiá - zapájajú sa svetlá a predlžovačky. Vo foyer sú pripravené stoličky a pódium.

20:08 Kandidát na primátor Ján Budaj (Zmena zdola, DÚ, DS) zmenil miesto, kde so svojím štábom čaká na výsledky komunálnych volieb. Namiesto reštaurácie Prašná bašta, kde ani čašníci o žiadnej volebnej akcii nevedeli, bude večer tráviť v Dome novinárov na Župnom námestí.

Okrem Budaja je tu už aj Jozef Bonko (nezávislý), ktorý sa vzdal kandidatúry v prospech Budaja.

Aj počas volebnej noci strážime PKO, povedal Budaj. Vraj pre istotu.

20:00 Zatvorili sa volebné miestnosti.

FOTO: SME - Vladimír Šimíček

O post primátora hlavného mesta sa uchádzali štyria kandidáti: Milan Ftáčnik, Magda Vášáryová, Ján Budaj a Stanislav Pánis.

Z kampane odstúpili traja kandidáti: prvý bol kontroverzný podnikateľ Alojz Hlina, ktorý kandidoval ako nezávislý. Sám sa vyjadril, že svojim voličom neodporučí, aby hlasovali za niektorého z jeho protikandidátov.

Druhý odstúpil takisto nezávislý kandidát Jozef Bonko. Vyhlásil, že odstupuje v prospech Ján Budaja.

V posledný možný deň odstúpil aj kandidát SDĽ a Strany zelených Martin Blaha. V kampani sa snažil zaujať postojom, o ktorom tvrdil, že je proti retropolitikom. Dá sa očakávať, že jeho voliči podporia Ftáčnika. Čítajte viac o kandidátoch.

Ďalej sa v Bratislave volili mestskí poslanci (po novom ich bude v zastupiteľstve už len 45), starostu mestskej časti a miestnych poslancov podľa volebného obvodu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 6. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 8. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 1. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 2. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 3. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 5. Super zábava, super deň
 6. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 7. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 8. Čo priznali rodičia?
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 455
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 052
 3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 750
 4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 872
 5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 150
 6. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 5 104
 7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 961
 8. Ako znížiť vysoký cholesterol? 3 898
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
 2. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
 3. Metropolitný inštitút Bratislavy: Umenie vo verejnom priestore by nemali nahrádzať vyprázdnené atrakcie
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 5. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu
 6. Michal Feik: Zmena klímy v mestách. Výsledky prieskumu obyvateľov
 7. Martin Gajdoš: Prečo sa o trhovisko na Žilinskej oplatí bojovať?
 8. Róbert Thomas: Budíček! Vstávajte, prišli smetiari
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 13 981
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 10 164
 3. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 245
 4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 7 940
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 324
 6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 715
 7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 136
 8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 715
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
SkryťZatvoriť reklamu