
Pre mnohé ťažko telesne postihnuté deti je boccia jediný spôsob pohybovej aktivity. V Taliansku či vo Francúzsku sa boccia hrá na voľnom priestranstve predmestí a parkov, so zjednodušenými pravidlami a zvyčajne o dobré stávky. Hráči sa usilujú hodiť – prikotúľať svoju guľu čo najtesnejšie k malej guľke (palino) a oddialiť od nej súperovu. FOTO SME – PAVOL MAJER
Hlavným organizátorom športového života hendikepovaných ľudí je v spolupráci s ďalšími organizáciami a mnohými obetavými ľuďmi Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov. Jeho predsedníčkou je HELENA HANKOVÁ, s ktorou sme sa pozhovárali o podmienkach, ktoré existujú pre postihnutých športovcov.
Koľko športových odvetví ponúkate pre hendikepovaných?
„Ako každý zväz máme svoju štruktúru, pomerne širokú členskú základňu a pravidelne organizujeme slovenské a medzinárodné súťaže. Všetci, ktorí sú registrovaní v našom zväze, sa venujú desiatim letným a dvom zimným športovým odvetviam. Vo svete sa však robí omnoho viac športov. Záleží to na podmienkach.“
Ktorým športom sa u nás venujeme?
„Volejbal, atletika, zjazdové a bežecké lyžovanie a plávanie majú už mnohoročnú tradíciu a viacerí športovci sa môžu popýšiť aj olympijskými medailami. Na Slovensku máme výborných lukostrelcov, športových strelcov, stolných tenistov a tlakárov na lavičke. Medzi nové športové odvetvia patrí tenis a basketbal, tie však vyžadujú kvalitný vozík, preto sú finančne podstatne náročnejšie. Pre ľudí s ťažkým postihom ponúkame hru boccia, v ktorej sa hráči usilujú hodiť či prikotúľať svoju guľu čo najtesnejšie k malej guľke – palino a oddialiť od nej súperovu.“
Existujú u nás špeciálne kluby, kde sa venujú výhradne telesne postihnutým?
„Samozrejme. Pracujú v nich tréneri, ktorí ovládajú špeciálnu metodiku. V Bratislave je to TJ Mladosť, Iames, ŠK Hendikep a nedávno vznikol pri domove sociálnych služieb klub Altius, ako centrum talentovanej mládeže. Okrem toho máme pri zväze telesne postihnutých už šesť rokov vytvorené štyri centrá, v ktorých sa pripravujú reprezentanti. Chceme pripraviť niekoľko pracovných stretnutí našich športovcov, funkcionárov a zástupcov štátnych inštitúcií, na ktorých chceme prezentovať našu prácu, pretože dodnes si niektorí myslia, že šport je pre hendikepovaných iba zábavou či vyplnením voľného času. V skutočnosti je, ale tí najlepší robia svoj šport takmer na profesionálnej úrovni. Žiaľ, často v amatérskych podmienkach.“
Aké máme trénerské zázemie v špecializovaných kluboch?
„Máme mnoho obetavých zdravých ľudí, ale dorastajú nám už aj telesne postihnutí tréneri. Prvou lastovičkou bola Marcela Mišúnová, ktorá napriek svojmu hendikepu dokázala vyštudovať bratislavskú Fakultu telesnej výchovy a športu. O krok vpredu sú už v Čechách. Na olomouckej telovýchovnej fakulte je vytvorený špeciálny odbor pre telesne postihnutých. Onedlho ho absolvuje slovenský zimný paralympionik Martin Krivoš a chystá sa naň športová strelkyňa Veronika Vadovičová, ktorej domovským klubom je bratislavský Altius. Na Slovensku v tomto smere musíme ešte pracovať a verím, že aj nám sa niečo podobné podarí na FTVŠ uviesť do života.“
Kde je sústredená najväčšia športová kvalita na Slovensku?
„V prvom rade je to Bratislava, lebo je veľkým mestom. Výborní stolní tenisti nám rastú v Piešťanoch a v Ružomberku, na Remate je zasa kvalitné centrum zimných športov a ďalším významným strediskom je Kováčová, kde priamo pri rehabilitačnom ústave pôsobia postihnutí športovci, ktorí pomáhajú prekonávať ľuďom zlom v živote, ktorý nastane vtedy, ak sa niekto ocitne na vozíčku. Každý telesne postihnutý, ktorý potrebuje bližšie informácie, prípadne chce začať športovať, môže zatelefonovať na číslo 49 24 92 63, alebo prísť priamo do Domu športu na Junáckej ulici, kde náš zväz sídli.“