SME
Utorok, 4. august, 2020 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Rodičia v Pezinku štrajkovali

Pri stánku s teplým punčom a čajom postávajú prví rodičia, ktorí prišli podporiť boj proti zjednoteniu rodičovského príspevku. Od nového roku by všetci rodičia mali poberať jednotnú sumu 190 eur. Dôvodom je podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny J

Rodičom sa zdá jednotná suma rodičovského príspevku príliš nízka.Rodičom sa zdá jednotná suma rodičovského príspevku príliš nízka. (Zdroj: ŽANETA JANEČKOVÁ)

ozefa Mihála nedostatok peňazí na konte ministerstva.

PEZINOK. V súčasnosti platí zákon (od 1. januára 2010), podľa ktorého rodičia dostávajú rodičovský príspevok vo výške 256 eur a 164,22 eur. Po novom by mali dostávať jednotne 190 eur. Novela zákona, ktorú vláda schválila v septembri, tak znamená pre niektoré rodiny zvýšenie príspevku o približne 25 eur. Rodiny, ktoré poberali vyšší príspevok, prídu o 66 eur.

Štrajk zorganizoval petičný výbor, ktorý stojí za petíciou Podporme rodiny s deťmi. „Sme proti zníženiu hornej hranice príspevku 256 eur a zároveň trváme na tom, aby sa táto suma vyplácala do troch rokov veku dieťaťa. Minimálnu výšku 164 eur chceme zvýšiť na 190 eur," vymenováva Linda Kubriczká, hovorca petičného výboru. Linda si však myslí, že sa to presadiť nepodarí, pretože jedna strana z vládnej koalície trvá na jednotnej sume.

„Koalícia si nemôže dovoliť, aby sa rozpadla." Ak sa petičnému výboru nepodarí presadiť prvú víziu, bude sa snažiť o zvýšenie jednotnej sumy na viac ako 190 eur. Do novely zákona tiež žiadajú zapracovať, aby sa pridalo rodičom, ktorým sa narodí naraz viac detí. Rodičovský príspevok by tak chceli navýšiť o 25 percent na každé ďalšie dieťa narodené súčasne.

Zaujímavé, ale...

Návrh novely zákona prichádza aj s ďalšími novinkami. Od Nového roku budú môcť rodičia popri poberaní rodičovského príspevku pracovať bez obmedzení. Príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý dostávajú zamestnaní rodičia vtedy, ak svoje dieťa umiestnia do jasieľ či škôlky, by sa mal zvýšiť zo súčasných 164,22 eur na 300 eur mesačne.

„Bola by to zaujímavá suma, to by však zamestnávatelia museli chcieť matky na rodičovskej dovolenke zamestnať," komentuje Tomáš (31) z Pezinka, ktorý prišiel na štrajk so svojou vyše 17-mesačnou dcérou Barborkou. „Nám sa stalo dokonca to, že manželku vyhodili z práce, pretože mala dieťa."

Jeho žena Henrieta mala uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu určitú, ktorá jej vypršala v čase materskej dovolenky. Už jej ju viac pre Barborku nepredĺžili. „Po týchto skúsenostiach sa manželka rozhodla, že zostane s malou doma," uzatvára Tomáš.

Aj suma 256 eur, ktorú jeho manželka Henrieta poberá, je podľa neho dosť smiešna, preto by na štrajk prišiel, aj keby poberali nižšiu sumu. Zjednotenie rodičovského príspevku považuje za diskriminačné. „Manželka pracovala pred narodením dcéry sedem rokov a teraz má dostať rovnako ako matky, ktoré štátu nič neodviedli."

Mihál však hovorí, že rodičovský príspevok nemá byť zásluhový, keďže ide o sociálnu dávku, ktorá sa zakladá na princípe solidarity. Zásluhovosť je podľa neho súčasťou materského príspevku. Ten sa vypočítava z platu, ktorý matka dostávala pred narodením dieťaťa.

Dve deti sú jedno

Hneď vedľa nás postáva Tomášova a Henrietina suseda Lucia. V dvojkočíku má 7-mesačné dvojičky Martina a Tomáša. Pri nohách sa jej motá trojročný Jakub.

Keďže sa jej dvojičky narodili skôr, ako dovŕšil Jakub tri roky, rodičovský príspevok jej naňho stopli (teraz naň poberá prídavky) a začala dostávať peniaze na dvojičky. Materské však dostáva rovnaké ako matky s jedným dieťaťom.

„Dve deti sa berú ako jedno, veď je to nezmysel," myslí si Lucia. Pracovať by išla, ale určite nie na plný úväzok. Chce sa venovať aj svojim deťom. „Niečo také ako štvrtinový úväzok na Slovensku neexistuje, pritom v zahraničí je to bežné. Matkám sa jednoducho nevychádza v ústrety." Obe ženy si myslia, že podpora pracujúcich matiek je do istej miery diskriminačná.

„Vôbec sa neberie do úvahy, že niektoré matky nechcú svoje deti strčiť do jaslí a potom do škôlky, ale chcú sa im samy venovať. Osobne považujem individuálnu výchovu za veľmi dôležitú," hovorí Henrieta.

Zásluhovosť sa prejaví

Rokovania petičného výboru s Jozefom Mihálom a Ivetou Radičovou, ktoré stále prebiehajú, už stihli priniesť niekoľko pozitívnych zmien.

Jednou je z nich je napríklad to, že matky, ktorým v súčasnosti prislúcha rodičovský príspevok vo výške 256 eur, ho budú dostávať aj po schválení novely zákona. Doba jeho vyplácania sa však skráti z dvoch rokov na 20 mesiacov. Potom budú poberať jednotne 190 eur.

Ďalší pozitívny sľub je podľa Kubriczkej aj predĺženie materskej dovolenky o šesť týždňov a zvýšenie materského príspevku na 60 percent z predchádzajúceho platu. Postupne by sa mal zvyšovať až na 100 percent platu a dĺžka jeho poberania by sa mala predĺžiť do dovŕšenia jedného roku dieťaťa. Riešenie by malo prísť aj pre mamičky, ktorým sa narodia dve a viac detí súčasne.

„Vítame, že sa zásluhovosť premietne do dĺžky materskej dovolenky a poberania materského príspevku, no petičný výbor je sklamaný zo zjednotenej sumy 190 eur, ktorú schválil výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci."

Ako povedala Kubriczká, petičný výbor sa bude snažiť presadiť sumu vyššiu ako 200 eur. „Predmetný zákon ide na schvaľovanie do parlamentu 30.novembra 2010. Mamičky sa môžu dozvedieť viac informácií na stránke www.olifcek.info."

AKO JE TO TERAZ

Matka dostáva (ak spĺňa podmienky) 28 týždňov po narodení dieťaťa materské vo výške 55 percent predošlého platu. Po narodení dieťaťa dostane jednorazový príspevok (151,37 eur) aj s príplatkom (678,49 eur). Ak sa narodí viac detí naraz, nárok na príspevok aj príplatok vzniká na každé ďalšie dieťa.

Rodičia majú nárok na poberanie rodičovského príspevku, ktorý je štátnou sociálnou dávkou, do troch rokov veku dieťaťa. Tí, ktorí sa rozhodli pre osobnú starostlivosť, stratili pritom pracovný príjem a spĺňajú aj ďalšie podmienky, poberajú do dvoch rokov veku dieťaťa sumu 256 eur, potom už len 164,22 eur.

V prípade, že rodič nesplnil podmienky nároku na materské, dostáva od narodenia dieťaťa až do jeho troch rokov príspevok vo výške 164,22 eur. Pracujúci rodičia, ktorí dali dieťa do jaslí, materskej školy alebo mu zabezpečili opatrovanie, na rodičovský príspevok nárok nemajú. Dostávajú však príspevok na starostlivosť o dieťa (maximálne 164,22 eur). Ten sa odvíja od výdavkov na takúto starostlivosť a rodičia ich musia preukazovať. Ak ich nepreukážu, patrí im príspevok vo výške 41,10 eur. Ten by mal platiť aj naďalej.

Osobitnú skupinu tvoria rodičia detí s dlhodobo nepriznivým stavom a náhradní rodičia. Rodičia detí poberajú rodičovský príspevok do 6-tich rokov veku dieťaťa. Rovnaká lehota platí aj u náhradných rodičov, avšak najdlhšie tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do ich starostlivosti.

(ZAJA)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 3. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 4. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 5. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 6. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 7. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 8. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 9. Vďaka týmto 4 tipom bude váš domáci internet bezchybný
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí!
 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Pochod smrti
 3. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 4. A na týchto miestach ste už boli?
 5. Konečne nažive
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Reforma
 9. Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy
 10. Mimoriadna zbierka Tesca
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 19 720
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 979
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 946
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 846
 5. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 11 468
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 301
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 267
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 068
 9. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 718
 10. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu