PEZINOK. SENEC. Pezinčania si budú v tohtoročných komunálnych voľbách vyberať 25 poslancov v piatich obvodoch. Tento počet sa ustálil po zmene zákona počas volieb v roku 2002. Dovtedy zastupovalo obyvateľov Pezinka 37 poslancov.
Počet poslancov sa nezmenil ani v seneckom zastupiteľstve. Sitom komunálnych volieb ich prejde opäť 19 a budú zastupovať šesť obvodov. Pred rokom 2002 pôsobilo v zastupiteľstve o trinásť poslancov viac.
Záujem o poslanecké kreslá klesol
V prechádzajúcich voľbách sa o post poslancov uchádzalo 103 kandidátov, čo je o 26 viac ako teraz (77). Pred voľbami 2002 zaregistrovali 98 kandidátov. Kratšiu registračnú listinu má v súčasnosti aj Senec (76). Počet poslancov sa v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami znížil o 10 ľudí. V roku 2002 malo záujem o post seneckého poslanca 90 kandidátov. Až na jedného poslanca sa o hlasy voličov uchádza celé pezinské zastupiteľstvo. V Senci sa opätovnej kandidatúry vzdalo päť poslancov.
Medzi kandidátmi prevládajú nezávislí
Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky (ŠÚSR) získala v minuloročných voľbách najviac kresiel v pezinskom zastupiteľstve strana smer. Dostalo sa doň až deväť jej kandidátov. Po dve či tri kreslá získali strany KDH (3), OKS (2), SDKÚ-DS (3), SZ (3), koalícia ĽS-HZDS, SNS (3) a nezávislí kandidáti (2). Šiesti poslanci, ktorí vtedy kandidovali za stranu smer, idú do tohtoročných volieb ako nezávislí. Pred ôsmimi rokmi získala najväčší vplyv v zastupiteľstve koalícia SMER, HZDS, HZD, SNS, PSNS, SDĽ (9). S druhým najväčším počtom poslancom sa tam dostala koalícia SDKÚ, ANO, KDH (6).
V Senci obsadili najviac miest nezávislí (7) spolu so stranou SMK-MKP (7). Štyria poslanci sedia v zastupiteľstve za stranu KDH a jeden za koalíciu ĽS-HZDS a smer. Seneckí poslanci, ktorí sa vo voľbách objavia aj tento rok, kandidujú za tie strany, ktoré pri ich menách boli vyznačené aj pred štyrmi rokmi. V roku 2002 mala v zastupiteľstve najväčší vplyv strana KDH (8). Za ňou nasledovala strana SMK-MKP (5).
Medzi kandidátmi na poslancov prevládajú nezávislí v Pezinku (26) aj v Senci (23). Po tejto skupine vedie v počte kandidátov v Pezinku strana KDH s 19-timi uchádzačmi o post poslanca. O štyroch menej kandidátov má koalícia SDKÚ-DS, MOST-HÍD, SAS. Druhou najpočetnejšou skupinou po nezávislých sú v Senci kandidáti koalície SDKÚ-DS, KDH, OKS (20). Koalícia MOST-HÍD, OK, SZS, SF má desať kandidátov.
Zastúpenie politických strán na registračnej listine je pestrejšie v Senci. Zatiaľ čo v Pezinku nájdeme okrem nezávislých päť politických strán či koalícií, v Senci sa ich na voľbách zúčastní deväť.
Ako sa (ne)menili primátori
Súčasný primátor Pezinka Oliver Solga kandidoval po prvýkrát v roku 2002. Vtedy figuroval na kandidátke koalície SDKÚ, ANO, KDH ako nestranník. O voličské hlasy sa uchádzal aj vtedajší primátor Ivan Pessel (nezávislý) a Richard Demovič (smer, HZDS, HZD, SNS, PSNS, SDĽ). Druhého Pessela (2 123) predbehol Solga o viac ako tisícku hlasov (3 383). Tretí skončil Richard Demovič (1 244).
Do nasledujúcich volieb šiel Solga ako nezávislý. Pezinčania ho vo funkcii podporili takmer 5-tisíc hlasmi. Vo vtedajších voľbách sa o primátorskú stoličku uchádzali aj súčasní poslanci. Marián Šípoš (nezávislý) získal 1335 hlasov a Jozefovi Chynoranskému (SDKÚ-DS) sa ušlo 779 hlasov.
O post primátora Senca bojoval po prvýkrát v roku 2002 aj súčasný primátor Karol Kvál. Okrem neho kandidoval vtedajší primátor Jozef Elšík, Milan Benkovský, Jozef Boďa, Ján Chrťan a Zoltán Németh. Posledná dvojica sa svojej kandidatúry vzdala ešte pred voľbami v prospech Kvála. Okrem Chrťana (HZDS-ĽS) kandidovali všetci ako nezávislí. Kválovo víťazstvo bolo veľmi tesné (2 139). Od druhého Elšíka (2 065) ho delilo len 74 hlasov. Po 12-tich rokov teda nastala na poste primátora zmena. Benkovský dostal 271 hlasov a Boďa 128. O štyri roky neskôr si zmeral Kvál sily opäť s Jozefom Elšíkom. Senčania mu vtedy odovzdali dvakrát viac hlasov (3 800) ako Elšíkovi (1 933).