SME
Sobota, 8. august, 2020 | Meniny má OskarKrížovkyKrížovky

O kreslá poslancov je menší záujem ako pred štyrmi rokmi

Až o dvadsaťšesť kandidátov menej má záujem o poslanecký mandát v sobotných komunálnych voľbách v Pezinku. V Senci klesol tento počet o desať.

PEZINOK. SENEC. Pezinčania si budú v tohtoročných komunálnych voľbách vyberať 25 poslancov v piatich obvodoch. Tento počet sa ustálil po zmene zákona počas volieb v roku 2002. Dovtedy zastupovalo obyvateľov Pezinka 37 poslancov.

Počet poslancov sa nezmenil ani v seneckom zastupiteľstve. Sitom komunálnych volieb ich prejde opäť 19 a budú zastupovať šesť obvodov. Pred rokom 2002 pôsobilo v zastupiteľstve o trinásť poslancov viac.

Záujem o poslanecké kreslá klesol

V prechádzajúcich voľbách sa o post poslancov uchádzalo 103 kandidátov, čo je o 26 viac ako teraz (77). Pred voľbami 2002 zaregistrovali 98 kandidátov. Kratšiu registračnú listinu má v súčasnosti aj Senec (76). Počet poslancov sa v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami znížil o 10 ľudí. V roku 2002 malo záujem o post seneckého poslanca 90 kandidátov. Až na jedného poslanca sa o hlasy voličov uchádza celé pezinské zastupiteľstvo. V Senci sa opätovnej kandidatúry vzdalo päť poslancov.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi kandidátmi prevládajú nezávislí

Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky (ŠÚSR) získala v minuloročných voľbách najviac kresiel v pezinskom zastupiteľstve strana smer. Dostalo sa doň až deväť jej kandidátov. Po dve či tri kreslá získali strany KDH (3), OKS (2), SDKÚ-DS (3), SZ (3), koalícia ĽS-HZDS, SNS (3) a nezávislí kandidáti (2). Šiesti poslanci, ktorí vtedy kandidovali za stranu smer, idú do tohtoročných volieb ako nezávislí. Pred ôsmimi rokmi získala najväčší vplyv v zastupiteľstve koalícia SMER, HZDS, HZD, SNS, PSNS, SDĽ (9). S druhým najväčším počtom poslancom sa tam dostala koalícia SDKÚ, ANO, KDH (6).

V Senci obsadili najviac miest nezávislí (7) spolu so stranou SMK-MKP (7). Štyria poslanci sedia v zastupiteľstve za stranu KDH a jeden za koalíciu ĽS-HZDS a smer. Seneckí poslanci, ktorí sa vo voľbách objavia aj tento rok, kandidujú za tie strany, ktoré pri ich menách boli vyznačené aj pred štyrmi rokmi. V roku 2002 mala v zastupiteľstve najväčší vplyv strana KDH (8). Za ňou nasledovala strana SMK-MKP (5).

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi kandidátmi na poslancov prevládajú nezávislí v Pezinku (26) aj v Senci (23). Po tejto skupine vedie v počte kandidátov v Pezinku strana KDH s 19-timi uchádzačmi o post poslanca. O štyroch menej kandidátov má koalícia SDKÚ-DS, MOST-HÍD, SAS. Druhou najpočetnejšou skupinou po nezávislých sú v Senci kandidáti koalície SDKÚ-DS, KDH, OKS (20). Koalícia MOST-HÍD, OK, SZS, SF má desať kandidátov.

Zastúpenie politických strán na registračnej listine je pestrejšie v Senci. Zatiaľ čo v Pezinku nájdeme okrem nezávislých päť politických strán či koalícií, v Senci sa ich na voľbách zúčastní deväť.

Ako sa (ne)menili primátori

Súčasný primátor Pezinka Oliver Solga kandidoval po prvýkrát v roku 2002. Vtedy figuroval na kandidátke koalície SDKÚ, ANO, KDH ako nestranník. O voličské hlasy sa uchádzal aj vtedajší primátor Ivan Pessel (nezávislý) a Richard Demovič (smer, HZDS, HZD, SNS, PSNS, SDĽ). Druhého Pessela (2 123) predbehol Solga o viac ako tisícku hlasov (3 383). Tretí skončil Richard Demovič (1 244).

Skryť Vypnúť reklamu

Do nasledujúcich volieb šiel Solga ako nezávislý. Pezinčania ho vo funkcii podporili takmer 5-tisíc hlasmi. Vo vtedajších voľbách sa o primátorskú stoličku uchádzali aj súčasní poslanci. Marián Šípoš (nezávislý) získal 1335 hlasov a Jozefovi Chynoranskému (SDKÚ-DS) sa ušlo 779 hlasov.

O post primátora Senca bojoval po prvýkrát v roku 2002 aj súčasný primátor Karol Kvál. Okrem neho kandidoval vtedajší primátor Jozef Elšík, Milan Benkovský, Jozef Boďa, Ján Chrťan a Zoltán Németh. Posledná dvojica sa svojej kandidatúry vzdala ešte pred voľbami v prospech Kvála. Okrem Chrťana (HZDS-ĽS) kandidovali všetci ako nezávislí. Kválovo víťazstvo bolo veľmi tesné (2 139). Od druhého Elšíka (2 065) ho delilo len 74 hlasov. Po 12-tich rokov teda nastala na poste primátora zmena. Benkovský dostal 271 hlasov a Boďa 128. O štyri roky neskôr si zmeral Kvál sily opäť s Jozefom Elšíkom. Senčania mu vtedy odovzdali dvakrát viac hlasov (3 800) ako Elšíkovi (1 933).

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 3. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 3. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 4. Spojení navždy
 5. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 6. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 7. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 8. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 9. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 10. Pochod smrti
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 19 014
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 17 823
 3. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 464
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 13 199
 5. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 927
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 288
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 256
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 116
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 029
 10. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 763
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu