SME
Sobota, 24. august, 2019 | Meniny má Bartolomej

Bratislava si žila nad možnosti

Vedenie mesta nedokázalo na výpadok príjmov reagovať inak ako novými úvermi

Hlavné mesto bude mať po ôsmich rokoch nového primátora alebo primátorku. Na nové vedenie čaká rozhodnutie, čo ďalej so Starým mostom, ktorý je v havarijnom stave, a kde vziať financie na dokončenie zimného štadióna pre hokejový šampionát.Hlavné mesto bude mať po ôsmich rokoch nového primátora alebo primátorku. Na nové vedenie čaká rozhodnutie, čo ďalej so Starým mostom, ktorý je v havarijnom stave, a kde vziať financie na dokončenie zimného štadióna pre hokejový šampionát.(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Bratislava investovala tak, že tesne pred voľbami muselo jej vedenie priznať objednávky za desiatky miliónov eur, ktoré mesto dokáže splatiť len za cenu ďalších pôžičiek.

BRATISLAVA. Do jesene tohto roka bol bratislavský magistrát kritizovaný najmä za to, že dôležité rozhodnutia robí bez dostatočného vysvetlenia a spôsobom, ktorý nahráva developerom.

S tým, že hlas Bratislavčanov sa stal pre tím primátora Andreja Ďurkovského (KDH) a mestských poslancov dôležitým, až keď bola kritika niektorého rozhodnutia mohutná.

Tri týždne pred voľbami sa ukázalo, že problémom sú aj peniaze. Mesto si nedokázalo plniť všetky svoje záväzky.

Šlo najmä o investície, ktorými sa Bratislava mala prezentovať navonok: rekonštrukcia zimného štadióna, oprava Starého mosta a obnova Starej radnice.

Hoci mesto použilo na splátky prác na stavbe zimného štadióna aj časť rezervného fondu mesta, na splatenie už dodaných prác si musí požičať od bánk približne 30 miliónov eur.

„Kasa nie je prázdna. Problém je len tých 23,5 milióna eur na zimný štadión. Všetko ostatné je normálny, bežný problém,“ povedal viceprimátor Milan Cílek (Občiansky klub).

Kotrmelce pri PKO aj moste

Bratislava
 • počet obyvateľov: 431 061,
 • rozloha: 370 štvorcových kilometrov
 • nezamestnanosť: 3,83 %
 • priemerná mzda: 1 145 eur
 • rozpočet na rok 2010: 278 miliónov eur, najviac na dopravu a cesty – 69 miliónov eur,
 • počet poslancov: dnes 80, vo voľbách sa volí už len 45
Koalície:
  • Smer – SZS – SNS – SF,
  • Zmena zdola – DS – DÚ,
  • SDKÚ – SaS – KDH – Most– OKS
Samostatne kandidujú: HZD, KDS, SĽS, HZDS, SDĽ, Azen, Prosperita Slovenska, SNJ, NF

Typický príklad sporného postupu mesta je plánované búranie Parku kultúry a oddychu.

Zosobňujú ho mlčanlivý developer, primátor Andrej Ďurkovský, ktorý celý rok nekoná, rozhodnutie bez sľúbenej diskusie s ľuďmi a mimo predpísaného schvaľovacieho procesu, pre mesto nevýhodné zmluvy a niekoľko výrazných obratov v názoroch vedenia mesta a poslancov.

Podobne netransparentne sa mesto zachovalo v diskusii o rekonštrukcii Starého mosta. Najprv si rozhnevalo architektov, lebo nevyhlásilo architektonickú súťaž.

Plány sa navyše viackrát menili: najprv sa mal stavať úplne nový most, potom sa mala pre finančnú krízu spraviť len najnutnejšia oprava, neskôr sa hovorilo o celkovej rekonštrukcii.

Aktuálny plán počíta s tým, že sa most rozoberie a jeho opravené časti sa dajú späť. Problémom sú opäť peniaze – fond na stavbu električky, ktorá by bola súčasťou mosta, išiel najmä na zimný štadión.

Doprava na dlh

Plus si môže Ďurkovského vedenie pripísať v mestskej hromadnej doprave. Cestovanie mestskou dopravou je komfortnejšie, no aj za to musí Bratislava v budúcnosti zaplatiť. Nové vozidlá kúpil dopravný podnik tiež na úver.

Hoci mesto podporuje výstavbu prepojenia železničných tratí popod Dunaj, ktoré by v meste malo nahrádzať metro, stavať sa ešte nezačalo.

Nedoriešeným problémom zostáva v meste hlavne živelná výstavba, ktorej územný plán nebráni. Jeho chystaná zmena počíta podľa aktivistov s možnosťou výstavby garáží pod parkami a väčším zahustením výstavby na sídliskách.

Rozdelené SDKÚ

Minulé voľby vyhrala v Bratislave pravica. Spory v SDKÚ a vylúčenie veľkej časti jej členov však spôsobili, že sa v roku 2008 strana stala súčasťou opozície.

Najväčším poslaneckým klubom tak boli posledné dva roky odídenci z SDKÚ, ktorí založili Občiansky klub.

Súčasný primátor Ďurkovský z KDH už po dvoch volebných obdobiach nekandiduje, SDKÚ s ním odmietla ísť do volebnej koalície. Pravica postavila spoločnú kandidátku Magdu Vášáryovú.

Najsilnejšia parlamentná strana Smer podporuje Milana Ftáčnika, ktorý bol v meste celé štyri roky opozíciou Ďurkovskému.

Blaha sa stiahol, Budaj zostáva

Šéf mimoparlamentnej SDĽ pripustil, že hlasy jeho priaznivcov môžu pomôcť Ftáčnikovi.

BRATISLAVA. Do súboja dvoch najsilnejších kandidátov na primátora Milana Ftáčnika a Magdy Vášáryovej zasiahne už len Ján Budaj. Šéf mimoparlamentnej SDĽ Marek Blaha, ktorý mal masívnu kampaň, na poslednú chvíľu včera odstúpil. Budaja sa SDKÚ snažila presvedčiť, aby sa vzdal v prospech Vášáryovej, ale nedohodli sa.

Blaha svojim priaznivcom otvorene neodporučil, koho majú voliť. Pripustil však, že sa teraz priklonia k Ftáčnikovi, ktorého podporuje Smer.

Rozhodnutie o stiahnutí kandidatúry podľa Blahu nie je výsledkom dohody s niektorým z protikandidátov. „Nerokoval som so žiadnym z nich.“

Ústup vysvetlil tým, že musí veľa energie venovať tlakom strany Smer, s ktorou sa sporí o značku SDĽ. Bratislave by sa tak ako primátor nemohol venovať 24 hodín denne.

Ftáčnikov štáb odmieta, že by sa s Blahom dohodol. Podľa hovorcu Ľubomíra Andrassyho neexistuje ani dohoda o možnej spolupráci v prípade Ftáčnikovho víťazstva.

Smer Ftáčnika podporuje aj finančne. Na kampaň mu sľúbil 50-tisíc eur. Predseda Smeru Robert Fico v pondelok vyhlásil, že pre stranu je prioritou získať kreslá primátorov v Bratislave a v Košiciach.

Šéf bratislavskej pobočky Smeru Martin Glváč však včera tiež vylúčil, že by Blaha odstúpil na základe nejakých rokovaní. „S SDĽ vôbec nerokujeme, máme s nimi súdny spor.“ Aktivity SDĽ sú podľa neho hrou Mikuláša Dzurindu.

Čas na vzdanie sa kandidatúry včera vypršal. V Bratislave z pôvodnej zostavy odstúpili ešte minulý týždeň dvaja nezávislí kandidáti Alojz Hlina a Jozef Bonko. O post primátora sa uchádza aj Stanislav Pánis zo Slovenskej národnej jednoty.

Matúš Burčík
Anketa

Čo bude vašou prioritou, keď vás zvolia za primátora?

Ján Budaj

58 r., ochranár a mestský poslanec, Zmena zdola - DÚ - DS

Nový šéf Bratislavy zistí, že má v šuplíkoch nezaplatené faktúry. Nech to bude ktokoľvek, bude sa musieť pozrieť zoči-voči faktu, že všetky problémy, ktoré Bratislavčanov trápia - doprava, infraštruktúra atď., sú vecou konsolidovania financií. A budem presadzovať, aby od riaditeľa magistrátu počnúc cez všetky rozhodujúce posty na úrade a najmä manažéri podnikov vznikli konkurzmi a nie straníckymi nomináciami. Som presvedčený, že to je práve postava, ktorá je exekutívou bratislavskej radnice a cez neho veľmi ľahko rozpoznáte, či mesto ovládli stranícki nominanti, alebo či sa konečne dostanú na rad odborníci.

Milan Ftáčnik

54 r., pedagóg, starosta Petržalky (nez. s podporou Smeru),

Mojou prioritou je otvorená samospráva, zlepšenie dopravy a zvyšovanie kvality života. Chcem otvoriť samosprávu verejnej kontrole a vťahovať občanov do spolurozhodovania, skvalitniť verejnú dopravu a vybudovať nové športoviská (krytú plaváreň, halu pre loptové hry a futbalový štadión) a cyklotrasy.

Stanislav Pánis

60 r., ekonóm, Slovenská národná jednota

Postaviť pred spravodlivosť tých, čo zruinovali Bratislavu a zanechali za sebou 80 miliónov eur nekrytých dlhov. Tiež odstrániť symboly kolonializmu - sochu „tatíčka" či „mačkopsa", ktorými sme na smiech celému vyspelému svetu. Vrátiť Bratislave vážnosť a konečne nastoliť poriadok!

Magdaléna Vášáryová

62 r., poslankyňa NR SR, SDKÚ - KDH - SaS - Most-Híd - OKS

Mojou prioritou je moderná európska metropola. Dá sa to dosiahnuť dôslednými a trvalými riešeniami. Za takéto považujem moderný mestský dopravný systém, ktorý sa dá vybudovať len v spolupráci so štátom a župou s pomocou európskych fondov. Bratislava potrebuje rozhodnutie o stavbe tzv. nultého obchvatu Bratislavy, rozhodnutie o výstavbe vysokokapacitnej mestskej železnice či o výstavbe reprezentačného futbalového štadióna v Petržalke. Jedným z kľúčových bodov je vybudovanie nového zeleného mosta či zriadenie mestského parku. Za kľúčové považujem aj vypracovanie novej urbanistickej vízie mesta a zriadenie Metropolitnej polície. Urobím všetko pre zastavenie navyšovania ceny výstavby štadióna pre MS v hokeji.

Ako sa dvoma krokmi dozvedieť, koho voliť za primátora/rku Bratislavy:

1. Vyberte desať vecí, ktoré sú podľa vás najdôležitejšie a usporiadajte ich podľa dôležitosti.

2. Kliknite na tlačítko ZOBRAZIŤ VÝSLEDKY (keď vyberiete 10 priorít, objaví sa úplne dole)

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta
 2. Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami
 3. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 4. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 5. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 6. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 7. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 8. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu?
 9. Mesto Košice hľadá riaditeľov mestských podnikov
 10. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku?
 1. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta
 2. Mimoriadny úspech na medzinárodnej súťaži v Číne
 3. Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami
 4. Filmári objavili skryté krásy Novej Bane – tu je video
 5. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Prvá časť
 6. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 7. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 8. Opätovne ožíva bratislavská Koliba Expo
 9. Prvý dojem urobíte len raz. Prečo to platí práve pri predaji?
 10. Otvoria prvú časť zrekonštruovaného Polusu
 1. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich? 55 047
 2. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene) 10 252
 3. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu? 10 051
 4. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco 9 480
 5. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte 9 063
 6. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku? 6 543
 7. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži 5 966
 8. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta 5 465
 9. Malebné severné Taliansko: Hory, jazerá, krásne mestá aj móda 4 744
 10. Farma v Krtíši je stredoeurópskym unikátom. Majiteľ neberie plat 4 363