Výhodou elektronickej aukcie oproti klasickej obálkovej metóde je podľa Transparency širšia transparentnosť.
PETRŽALKA. Verejné obstarávanie pomocou e-aukcií v Petržalke v niektorých prípadoch neprináša finančnú úsporu. Vyplýva to z informácie, ktorú vzali na vedomie miestni poslanci.
Podľa materiálu, ktorý zobrali petržalskí poslanci na vedomie na októbrovom zastupiteľstve, prebehlo k 30. septembru 46 elektronických aukcií, za ktoré sa obstarali tovary, služby a stavebné práce pre mestskú časť v celkovom objeme takmer 2,3 milióna eur.
„Celkovo sa dosiahla úspora oproti porovnávacím cenám vyše 450-tisíc eur a oproti obálkovým cenám viac ako 180-tisíc eur," píše sa v materiáli. V niekoľkých prípadoch však bola obálková cena zároveň aj vysúťaženou a úspora nulová.
Petržalský starosta Milan Ftáčnik, ktorý kandiduje na primátora ako nezávislý s podporou Smeru, uvádzal úspechy s e-aukciami ako súčasť svojej kampane.
Môže sa stať
Mestská časť tvrdí, že e-aukcie robí samospráva vo vlastnej réžii a odborná komisia každý štvrťrok rozhoduje o tom, ktoré tovary a služby si bude zabezpečovať sám petržalský úrad a ktoré externá spoločnosť.
Všetky obstarávania v Petržalke riadi prednosta miestneho úradu Marián Miškanin (Smer), ktorý kandiduje na starostu s podporou Smeru, SZS, HZD a SNS.
„Môže sa stať a aj sa stalo, že obálková cena bola aj vysúťaženou cenou," povedal Ľubomír Andrassy, hovorca Petržalky. Podľa neho je to bežné a záleží od situácie, či účastníci vedia, že môžu hýbať s cenou, alebo nie.
„Ak nie, tak potom máte víťaza s cenovou ponukou, ktorú napísal pri podaní projektu," vysvetľuje Andrassy.
Ľahšia manipulácia
Ivan Rončák z Transparency International Slovensko hovorí, že elektronická aukcia v zásade prináša úspory a transparentnosť, ale môže nastať prípad, že k úspore reálne nedôjde.
Podľa Rončáka sa manipulovať dá obálková metóda aj elektronická aukcia, ale manipulácia obálkovou metódou je neporovnateľne ľahšia. „Ak je elektronická aukcia dobre systémovo nastavená, tak ju považujem za transparentnejšiu ako obálkovú metódu," povedal Rončák.
Petržalka zverejňuje všetky výsledky elektronických aukcií na internetovej stránke, priebeh aukcie je podľa Andrassyho archivovaný nielen na miestnom úrade, ale aj dodávateľom softvéru.
Verejné obstarávanie
Objavili sa informácie, že do e-aukcií sa prihlasujú aj firmy, ktorých náplň činnosti celkom nezodpovedá predmetu verejného obstarávania.
Andrassy tvrdí, že do súťaže sa môže prihlásiť každý, kto splní podmienky. „Nemôžete vylúčiť zo súťaže kohokoľvek, keď spĺňa všetky podmienky. Ak by ste to urobili, práve vtedy by to bolo netransparentné," vysvetľuje Andrassy.
Splnenie podmienok a vyhodnotenie aukcie robí podľa Andrassyho výberová komisia a nie jednotlivec. Komisia, ktorá o súťažiach rozhoduje, má podľa Andrassyho aspoň päť členov a sú v nej zastúpení poslanci, odborníci a v prípade väčších zákazok aj zástupcovia organizácií, ktoré sa zaoberajú transparentnosťou vo verejnom živote.
„Administrátor zabezpečuje aukciu po technicko-organizačnej stránke a každý jeho krok je zaznamenaný a kontrolovateľný," dodal hovorca.
Podmienky súťaže
Rončák vysvetlil, že zákon pripúšťa, že verejný obstarávateľ môže požadovať referencie, či už firma má skúsenosti.
„Ak tá firma bude lacnejšia ako konkurenti a pre obstarávateľa je rozhodujúcim kritériom cena pri dodržaní všetkých podmienok, je mu zásadne jedno, kto mu to dodá," tvrdí Rončák. Je potom na samospráve, aby nastavila zmluvné vzťahy s dodávateľom čo najlepšie.
Všetky ostatné podmienky - hygienické požiadavky či dodacie podmienky by podľa Rončáka mali byť stanovené vo všeobecných kritériách, ktorými sa uchádzači kvalifikujú pre vstup do súťaže.
„Fušerov treba vylúčiť ešte pred súťažou, aby sa jej zúčastnili len seriózni dodávatelia. V súťaži sa potom už rozhodne iba o cene," povedal Rončák.