PEZINOK.Dve „kópie" diel Vincenta Van Gogha, ktoré autor vytvoril z potrhaných cigaretových škatuliek, patria k najraritnejším kúskom výstavy Branislava Manáka (35) v Minigalérii Pezinského kultúrneho centra.
Jeho kópie už neskopírujú
„Ako krpci sme zbierali čokoľvek, najdlhšie som sa však opatroval svoju kolekciu cigaretových škatuliek," opisuje Braňo genézu vzniku oboch diel. „Keď manželka predčasne odišla do pôrodnice s našou druhou dcérou a ja som sa mal dva týždne starať o tú staršiu, premýšľal som, ako „bezpečne" zabaviť seba aj ju." A vtedy mu napadla možnosť zrecyklovať svoju detskú zbierku. „Pri hľadaní témy zavážila ikonickosť Van Gogha, ale najmä to, že maľoval i námety súvisiace s tabakom."
Ročnú dcérku bavilo hrať sa so starými škatuľkami jeden a pol dňa, Braňa s jednou prestávkou päť mesiacov. Teší ho, že hoci ide v istom zmysle o kópiu, tá je paradoxne ďalej neskopírovateľná. „Akéhokoľvek maliarskeho velikána možno pri dostatočnej zručnosti prakticky nerozoznateľne napodobniť - olejové farby, ktoré používal, sú naďalej k dispozícii. V mojom prípade je to však zložitejšie - mnohé z cigariet, ktorých obaly som využil, už totiž dávno zanikli," komentuje s úsmevom.
Cumle a plagáty
Aj na iných obrazoch figurujú predmety, ktoré v určitom období tvorili súčasť Braňovho života. Na koláži, pod ktorou sa nachádza detský stolík a stolička, oblepené „Krtkom v nohaviciach", dominujú prilepené cumlíky a detské oblečenie. „Na tomto obraze som spolupracoval s obomi dcérami, dievčatko, ktoré som „obliekol", kompletne nakreslila tá staršia," prezrádza.
Najrozmernejšie dielo celej výstavy (2x3 metre) zas vzniklo z plagátov - civilným povolaním je totiž Branislav Manák výtvarníkom modranského kultúrneho domu a tiež zamestnancom kina. Pri jeho vzniku však nebolo prvoradým podnetom recyklácia plagátovej kolekcie, ale fascinácia farebným spektrom. Dielo, v ktorom dominuje Božie oko a personifikovaný Mars a Venuša (ktorých údajne mnohí vnímajú ako Krista a Máriu Magdalénu), obsahuje premyslenú farebnú symboliku - nielen na úrovni jednotlivých farieb, ale aj prechodov z jednej do druhej. Oplatí sa nechať sa tým opantať.
Rovnako ako kolážou, do ktorej autor zakomponoval (prefotené) originály Lennonových kresieb, či farebne minimalistickou, v ktorej neviditeľne roztočil indiánske slnko ozubeným kolesom.
Výstavu Koláže a kombinované techniky si možno pozrieť do 2. decembra.
Branislav Manák (1975)
Absolvent Strednej umelecko-priemyselnej školy v Uherskom Hradišti. Výstava Koláže a kombinované techniky je jeho prvou samostatnou prezentáciou v Pezinku.
(r)