SME
Sobota, 8. august, 2020 | Meniny má OskarKrížovkyKrížovky

Transparency International: Modre chýba väčšia otvorenosť samosprávy

Združenie Transparency international Slovensko si dalo za úlohu zhodnotiť otvorenosť a transparentnosť stovky slovenských samospráv. S najhoršou známkou skončila Modra. Pezinok a Senec sú na tom s otvorenosťou svojich samospráv veľmi podobne.

Modranská samospráva neskončila v hodnotení otvorenosti a transparentnosti stovky slovenských samospráv veľmi dobre.Modranská samospráva neskončila v hodnotení otvorenosti a transparentnosti stovky slovenských samospráv veľmi dobre. (Zdroj: Žaneta Janečková)

MODRA. PEZINOK. SENEC. Transparency International Slovensko (TIS) si počas septembra posvietila na informácie, ktoré stovka slovenských samospráv poskytuje svojim obyvateľom ako aj na spôsob, akým ich poskytuje. Združenie hodnotilo nakoľko sú samosprávy naklonené otvorenosti a transparentnosti voči svojim obyvateľom.

Sledovalo pritom informácie, ktoré obce a mestá zverejňujú na svojich webových stránkach a prostredníctvom infožiadostí. Pri poskytovaných informáciách nerozhodoval len ich obsah, ale aj ich množstvo. Takisto sa zameralo na rozsah zavedených protikorupčných mechanizmov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najhoršie dopadla Modra

Medzi hodnotenými mestami boli aj Modra, Pezinok a Senec. Modra skončila spomedzi nich najhoršie. V rámci celkového hodnotenia dosiahla 35 percent a ocitla sa na 69-tom mieste. Ušla sa jej známka D.

Senec s Pezinkom získali 50 percent. Pezinok však skončil jednu priečku pred Sencom. Obsadil 13. miesto. Obe mestá ohodnotili odborníci na rovnakú známku, na C.

Výsledné percentá predstavujú priemer z udelených percent za jedenásť oblastí, pričom každej z nich sa prikladala iná váha.

Najväčšiu váhu mala oblasť prístupu k informáciám (20 percent). Oblasť s názvom Obecné podniky a investície sa na hodnotení podieľala siedmimi percentami.

Sencu chýbajú etické kódexy

Prvé miesto si Senec vyslúžil za účasť verejnosti na rozhodovaní. TIS ho ohodnotila známkou A. Medzi nedostatky patrí podľa TIS to, že mesto na svojej webovej stránke nezverejňuje zápisnice zo schôdzí mestskej rady, zverejnené nie sú ani ich zápisnice spred dvoch rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Chýbajú tiež videozáznamy z rokovania mestského zastupiteľstva spred dvoch rokov. Aj napriek týmto záporom sa Senec nachádza so svojimi 77-mi percentami vysoko nad priemerom, ktorý predstavuje 30 percent.

Druhú najsilnejšiu stránku predstavuje personálna politika, kde získal Senec 70 percent a druhé miesto. Najviac percent dosiahol Senec v rámci územného plánovania a stavebného úradu. Do prvej desiatky sa napriek tomu neprebojoval. S lepším výsledkom skončilo 19 iných samospráv.

Mesto zlyhalo na poli etiky a konfliktu záujmov, kde získalo nula percent. Dôvodom sú chýbajúce etické kódexy či nezverejnené majetkové a daňové priznania primátora a poslancov. Slabých desať percent dostalo mesto za predaj a prenájom majetku. Pod hranicou 50 percent sa objavili dotácie a granty (29 percent), verejné obstarávanie a zabezpečovanie služieb (37 percent ) a oblasť bytov a sociálnych zariadení (40 percent).

Skryť Vypnúť reklamu

Pezinok zaostáva v grantoch

Pezinok dominuje v dvoch sférach. Nad hranicu 80-tich percent sa dostali obecné podniky a investície (84 percent) a územné plánovanie a stavebný úrad (80 percent). V hodnotení Pezinka vyšli najhoršie dotácie a granty.

Premietla sa sem skutočnosť, že verejnosť sa nemôže zúčastniť zasadnutia komisií, ktoré rozhodujú o pridelení dotácie a takisto aj to, že na webovej stránke mesta nie sú zverejnené pravidlá na riešenie konfliktu záujmov členov komisií, ktoré o nich rozhodujú. Na stránke nie sú zverejnené ani rozhodnutia primátora, ani hodnotiace tabuľky k jednotlivým projektom, ktorým primátor rozhodol prideliť dotáciu.

Značné rezervy má mesto podľa TIS aj v predaji a prenájme majetku (40 percent), v účasti verejnosti na rozhodovaní (34 percent) a v oblasti bytov a sociálnych zariadení (36 percent).

Modra má veľké rezervy

Najsilnejšou stránkou Modry je oblasť prístupu k informáciám, v ktorom získala 70 percent. Nad 50-percentnú hranicu sa dostal už len rozpočet so 63-mi percentami. Hodnotenie ostatných oblastí sa pohybuje okolo 20 percent. Najslabším článkom je, rovnako ako v prípade Pezinka, etika a konflikt záujmov, ktorý do celkového hodnotenia otvorenosti a transparentnosti modranskej samosprávy neprispel žiadnymi percentami.

Rebríček nie je garantom

Samotní autori projektu však upozorňujú, že rebríček nie je skutočným odrazom otvorenosti samosprávy.

„Čím vyššie je mesto v rebríčku umiestnené, tým obec vytvára menší priestor pre korupciu a netransparentnosť. V žiadnom prípade sa však vysoko otvorená samospráva nedá označiť za nekorupčnú a naopak," píše sa na webovej stránke združenia.

Dobré formálne pravidlá však podľa nich zvyčajne vedú k nižšej korupcii, no jej menší rozsah negarantovať nemusia. TIS avizuje, že hodnotenie chce uskutočňovať opakovane. Vtedy bude možné vidieť aj posuny v správaní sa samospráv.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 6. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 3. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 4. Spojení navždy
 5. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 6. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 7. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 8. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 9. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 10. Pochod smrti
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 19 014
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 17 823
 3. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 464
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 13 199
 5. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 927
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 288
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 256
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 116
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 029
 10. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 763
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu