BRATISLAVA. O živote a rozvoji Bratislavy pred takmer troma storočiami budú 29. novembra diskutovať účastníci konferencie Bratislava v čase Márie Terézie.
Konferencia sa v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave uskutoční pri príležitosti 230. výročia úmrtia osvietenskej panovníčky. Podľa organizátorov konferencie práve obdobie vlády Márie Terézie v Uhorsku (1740-1780) predstavuje dobu najväčšieho rozvoja Bratislavy v jej feudálnych dejinách. Bratislava sa stala najvýznamnejším a najväčším mestom Slovenska, ba i celého vtedajšieho Uhorska.
Vystúpenia odborníkov nielen na históriu dnešného hlavného mesta Slovenska sa v pondelok 29. novembra začnú v Primaciálnom paláci o 9.30. Počas približne siedmich hodín na konferencii odznejú napríklad príspevky o úpravách Bratislavského hradu v tereziánskom období, tiež o zachytení tohto obdobia v umení tých čias a o ďalších témach.
Mária Terézia (13.5. 1717, Viedeň – 29.11. 1780, Viedeň) nariadila zbúrať mestské hradby a brány a zasypať vodnú priekopu, ktorá obkolesovala mesto.
Vznikol tak priestor pre výstavbu palácov, či promenádu, na ktorej postavili prvé kamenné Mestské divadlo. Za panovníčky sa počet obyvateľov v meste až strojnásobil. Bol tu bohatý spoločenský a kultúrny život. Rozkvitala remeselná výroba v cechoch.
Konferenciu Bratislava v čase Márie Terézie pripravuje Bratislavský okrášlovací spolok v spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislava, Múzeom mesta Bratislavy, Galériou mesta Bratislavy a Mestským ústavom ochrany pamiatok.