BRATISLAVA. Námestia s výškovými prekážkami využívajú na predvádzanie trikov skejtbordisti, korčuliari aj bicyklisti. Sú zvyknutí, že ich odtiaľ vyháňajú. Najnovšie si zvykli chodiť pred novostavbu SND.
„Chodievame tam zozadu na schody, ale hlavne pred vchodom okolo fontány," hovorí jeden zo skejtbordistov. Jazdci pred budovou jednej z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií vyvolávajú zmiešané reakcie. Niektorí návštevníci to považujú za nevhodné.
Rovnaký názor má vedenie SND. „Tento priestor nepovažujeme za vhodný na takéto aktivity," povedala hovorkyňa SND Izabela Pažítková. Snažili sa situáciu riešiť prostredníctvom bezpečnostnej služby, čo však mládež spred divadla nevyhnalo. Plánujú teda na dané miesto osadiť značku zakazujúcu takéto aktivity.
Aktivita je dobrá
Krajinná architektka Zuzana Hudeková si myslí, že akýkoľvek ruch na verejnom priestranstve je pozitívny. „Pouličné aktivity vrátane skejtbordistov a cyklistov významne prispievajú k zvýšeniu atraktivity prostredia, prinášajú život do inak možno pre obyvateľov nezaujímavých verejných priestorov."
Aktivity na verejných priestranstvách podľa Hudekovej zvyšujú aj bezpečnosť. „Tam, kde sa vonku nič zaujímavé nedeje, ostávajú prázdne námestia, a tým sa zvyšuje anonymita a znižuje sa bezpečnosť mestského prostredia."
V sade podporia
Obdivovať jazdu na skejtbordoch môžete ešte napríklad na fontáne vedľa karloveského kultúrneho centra, okolo fontány v Sade Janka Kráľa či na Dulovom námestí v Ružinove.
Podľa miestneho úradu v Karlovej Vsi sa ľuďom nepáčia jazdci na tamojšej fontáne. O riešenie sa stará mestská polícia, no napriek udeleným pokutám tam skejtbordisti chodia ďalej.
Miestny úrad v Petržalke, naopak, plánuje v rámci druhej etapy revitalizácie Sadu Janka Kráľa vytvoriť v parku športový priestor práve pre skejtbordistov a korčuliarov.
„Išlo by o upravenú plochu, kde by boli umiestnené aj menšie prvky pre skúsenejších skejtbordistov, ale i začiatočníkov," opísal plán hovorca mestskej časti Ľubomír Andrassy.
Jazdenie na verejných priestranstvách je povolené, pokiaľ sa pritom nepoškodzujú múriky, lavičky či iné objekty.
Trénovať triky na skejtbordoch je od septembra opäť možné aj v areáli netradičných športov v Ružinove, ktorý obnovil prevádzku skejtparku. Jednorazový vstup je tam 50 centov, mesačný poplatok 5 eur.
Istrák býval obľúbený
Medzi skejtbordistami najobľúbenejšie miesta v Bratislave patrilo námestie pre budovou Istropolisu, ktoré nazývali Istrák. Dlhé roky bolo možné cestou okolo pozorovať akrobatické kúsky skejtbordistov na tamojších schodoch.
Majiteľovi budovy však prekážali nárazy dosiek skejtov, ktoré ničili povrch, a tak dohliadol na to, aby jazdcov z plochy vyháňala mestská polícia či bezpečnostná služba.
Divadlu Teatro Wüstenrot, ktoré sídli v budove Istropolisu, skejtbordisti neprekážali. „Nemáme pocit, že by nám ako kultúrnej inštitúcii skejtbordisti pred vchodom robili zlé meno," povedal riaditeľ divadla Vadim Vincourek.