Výstava Majstri ducha priblíži 45 osobností prírodných či technických vied od 15. storočia po súčasnosť, ktorí sa narodili alebo pôsobili na Slovensku.
BRATISLAVA. Výstava Majstri ducha. Osobnosti vedy a techniky na Slovensku v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží rozpráva príbehy z dejín vedy a techniky, ktoré sa diali na našom území.
Napríklad o bratislavskom rodákovi, ktorý získal Nobelovu cenu, o prvej vysokej baníckej škole na svete, o herbári Andreja Kmeťa či o bratislavskom rodákovi Kempelenovi, ktorý zostrojil slávny šachový automat.
Čím sme prispeli k poznaniu
Z množstva významných osobností vedy a techniky vybrali autori z hľadiska medzinárodného významu 45 osobností prírodných, technických a lekárskych vied od 15. storočia po súčasnosť.
Popri osobnostiach, ktoré sa narodili na Slovensku, výstava predstavuje aj osobnosti, ktoré na Slovensku žili a pôsobili.
Výstava zároveň sleduje vznik a vývoj výskumných pracovísk na Slovensku.
Príbehy z dejín vedy a techniky priblížia aj videorámy a premietania filmov z archívov Slovenskej televízie.
Okrem iného bude vystavená aj prvá televízna kamera a televízny prijímač na Slovensku a vierohodné modely či už Šitkovho parného stroja, alebo Baničovho padáka.
Ako to funguje
Vďaka interaktívnym prvkom si návštevníci môžu vyskúšať fungovanie najznámejších objavov a vynálezov. Napríklad aj to, ako funguje hovoriaci automat Wolfganga Kempelena z 18. storočia, alebo sa vrátiť do minulosti počítačovej techniky a vyrobiť si dierny štítok.
Prídu aj vedci
Výstava je určená celému spektru záujemcov od odborníkov až po deti.
Organizátori k výstave pripravili aj sériu ôsmich prednášok. Deti si v rámci súťaže budú môcť zostrojiť model Murgašovej antény, Segnerovho kolesa, Kempelenovho šachového automatu a ďalších vynálezov.
K výstave prispeli svojimi exponátmi okrem Slovenského národného múzea aj Slovenské technické múzeum v Košiciach, Výpočtové stredisko Slovenskej akadémie vied, ale vzácne pamiatky poskytli aj rodiny osobností zo svojich súkromných zbierok.
Výstava Majstri ducha v SNM na Vajanského nábreží potrvá do 22. mája 2011. Základné vstupné 3,50 eura, zľavnené 2 eurá, rodinné 5 alebo 8 eur.
Sprievodné podujatia
25. 11. Superpočítače - nástroj vedeckého výskumu (Štefan Kohút), o 17.00
2. 12. Postavme model spolu Ladislav Jakubčo), o 17.00
16. 12. Čo prezradia naše oči? Fedor Jagla) o 17.00
V roku 2011
14. 1. Vesmír okolo nás (Jiří Grygar), o 17.30
17. 2. DNA vypovedá (Vladimír Ferák), o 17.00
24. 3. Tajomstvo nádorovej bunky (Silvia Pastoreková), o 17.00
28. 4. Slávni vedci a Bratislava (Zuzana Klimková), o 17.00
19. 5. Dejiny vedy a techniky na Slovensku (Ondrej Pöss),o 17.00
Autor: baa