BRATISLAVA. Park kultúry a oddychu je opäť témou. V stredu sa tam konal koncert k výročiu nežnej revolúcie. Aktivisti, ktorí sa aktuálne snažia o záchranu budov s búracím povolaním, na koncerte neoficiálne oznamovali aj dátum konca PKO.
Súčasťou ich iniciatívy je aj podnet na Európsku komisiu. Záležitosť teda najnovšie siaha až do Bruselu.
Nádejou je Brusel
Oficiálne budovám ostáva približne rok a mesiac do vypršania búracieho povolenia, ktoré predĺžilo Staré Mesto minulý rok pod tlakom investora. To bolo počas búrania budov.
Asi pred dvoma mesiacmi podal Eugen Gindl podnet na Európsku komisiu, existuje podozrenie, že predaj pozemkov pod budovami v roku 2005 prebehol v rozpore s platnými normami. Tým, že ich mesto predalo bez súťaže a pod trhovú cenu, mohlo ísť o neoprávnenú hospodársku pomoc súkromníkovi.
Gindl teraz hovorí, že podĺa jeho informácií búrať sa má začať od 27. novembra do 5. decembra. To by bolo hneď po voľbách v období, kým sa nové vedenie samosprávy ujme funkcií. „Mám to asi z tretej ruky, počul som to aj z dvoch od seba nezávislých zdrojov," povedal. Podľa neho už je podnet z Bruselu naspäť a riešiť ho teraz má slovenská strana.
Developer mlčí.
Súčasťou a pridanou hodnotou PKO je aj promenáda pri rieke. FOTO SME - DOROTA KRÁKOVÁ
Nič sa vraj nezmenilo
Ján Krnáč z Henbury Developement sa v minulosti vyjadril pre agentúru SITA, že nevylučuje, že budovy sa budú búrať ešte tento rok. To by znamenalo, že by sa tak stalo tesne po voľbách.
Na otázky SME o termíne búrania, ale aj možnej diskusii s novým vedením mesta, Krnáč aktuálne neodpovedal. „K vašim otázkam sa naša spoločnosť nebude vyjadrovať, urobili sme tak už niekoľkokrát v minulosti a nič sa v našich stanoviskách doposiaľ nezmenilo," napísal tento týždeň Krnáč. Neodpovedal ani na otázku súvisiacu s podnetom do Bruselu.
Čo sa týka mesta, pred rokom primátor Andrej Ďurkovský (KDH) tvrdil, že budovy vydržia tri až štyri roky a vo vyjadrení pre médiá nazval areál už „bývalým komplexom PKO".
Predstavy
Gindl a aktivisti teraz zbierajú podpisy do novej petície. V nej žiadajú Ďurkovského, ale aj volebných kandidátov, aby až do vyriešenia podnetu na komisiu zabezpečili zachovanie statusu quo.
„Štátna pomoc je v Európskej únii definovaná ako pomoc verejných orgánov, ktorá je vlastne synonymom korupcie. EÚ pochopila, že všade, kde sa predáva pod cenu, je zrejme akési pozadie," povedal nedávno Ján Budaj, kandidát na primátora (Zmena zdola, DÚ, DS).
Ako jediný povedal, že PKO má šancu prežiť ešte desaťročia. „Právo vlastníka pozemku nie je vyššie ako právo vlastníka budovy, to dosvedčí každý súd," hovorí. Magda Vášáryová (celá pravica) chce na územie medzinárodnú architektonickú súťaž, v nej by si totiž mesto mohlo diktovať podmienky, čo nechať a čo nie. Milan Ftáčnik (nez., s podporou Smeru) si je istý, že celé PKO neprežije, chce však s investorom rokovať. Navyše si je vedomý výhody - mesto ešte má možnosť, ako držať developera v šachu - kým nebude jasné, čo sa na jeho mieste má stavať, mesto si vraj môže diktovať.
Koľko zo sľubov kandidátov sa bude dať realizovať po voľbách však bude záležať nielen od ich vôle, ale aj od investora.
Kauza ako symbol
Bratislava sa v kauze PKO ukázala v tom najhoršom svetle. Mlčanlivý developer, primátor, ktorý celý rok nekoná, rozhodnutie bez sľúbenej diskusie s ľuďmi a mimo schvaľovacieho procesu, nevýhodné zmluvy a niekoľko nečakaných obratov v názoroch vedenia mesta a poslancov - to je PKO v skratke, ak nemáme na mysli len budovy.
Postoj odchádzajúceho vedenia mesta k PKO je ľahostajný. Postoj voličov môže byť opačný, zatiaľ je témou v každej z verejných diskusií kandidátov na primátora. Dôvod môže byť práve ten, že už nejde len o budovy. Aktivisti vraj majú podporu asi 10-tisícov ľudí.
PKO tradične patrí koncertom a akciám, ktoré majú aj iné ako hudobné posolstvo. Džezové dni sa tu konajú už 30 rokov. Koncert pre všímavých sa tu koná k výročiu novembrovej revolúcie. FOTO – SITA, MIROSLAV HUDÁK