BRATISLAVA. Hranice rozvoja mesta sú stanovené v územnom pláne, ktorý počíta s nárastom obyvateľov až na 750-tisíc, aj s výstavbou obytných budov a občianskej vybavenosti, ale jeho parametre sa tvorili zadaním spred 10 rokov.
Bratislava sa bude určite rozvíjať a mal by to byť regulovaný rozvoj, v ktorom bude mesto zastupovať verejný záujem, povedal Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smer-SD). "Ale cieľový stav, akým mestom chce byť Bratislava o 20 rokov, bude nutné aktualizovať," zdôraznil.
Podľa Magdalény Vášáryovej (SDKÚ-DS, KDH, SaS, Most-Híd, OKS) sú pre rozvoj mesta potrebné metropolitné riešenia. Tie spolu so zásadou, že sa nebude stavať obytný súbor bez infraštruktúry, poskytnú vedeniu magistrátu a najmä obyvateľom prehľad o úlohách jednotlivých segmentov mesta. To znamená, ktoré oblasti budú nedotknuté, ktoré stabilizované a akým smerom sa bude Bratislava rozvíjať.
"Mesto rástlo extenzívne a ešte aj chaoticky. Chcel by som to zmeniť a na prvé miesto dať kvalitu života obyvateľov Bratislavy," konštatoval Ján Budaj (Zmena zdola, DÚS, DS) s tým, že plocha mesta je priveľká a preto existujú dopravné ťažkosti.
Alojz Hlina (nezávislý) konštatoval, že maximálny počet obyvateľov mesta v budúcnosti je medzi 550-tisíc až 650-tisíc. "Nemôžeme však ísť mexickým alebo ázijským modelom, že Bratislava bude špongiou a okolo nej vyrastú getá, v ktorých sa budú kopiť problémy," uviedol.
Hranice mesta v počte obyvateľov sú na úrovni pol milióna, tvrdí Jozef Bonko (nezávislý). Väčší počet začne zvyšovať tlak na pribratislavské bývanie a s tým súvisiace najmä dopravné problémy. V súčasnosti je v meste dosť bytov, v budúcich štyroch rokoch budú ďalšie dokončené, inou otázkou je ich cena.
Marek Blaha (SZ, SDĽ) bude presadzovať udržateľný rozvoj a jeho rast do šírky. Pracovné miesta by mali vznikať v každej mestskej časti a spolu s nimi treba postaviť občiansku vybavenosť.
Na post primátora kandiduje aj Stanislav Pánis (Slovenská národná jednota), ktorý nevyužil možnosť vyjadriť sa k téme.
Všetky správy o komunálnych voľbách