
FOTO – ARCHÍV

FOTO – ARCHÍV
októbra tohto roku.
Výstavu podobného rozsahu a charakteru iniciovalo Nemecko a inštalovaná už bola v Budapešti, Berlíne, Mannheime a Prahe. Nazýva sa Stred Európy okolo roku 1000 a ponúka nový pohľad na toto obdobie napríklad aj z hľadiska tzv. novej ríše rímskej, ktorá, hoci len titulárne, existovala najmä v povedomí nemeckého národa až do začiatku 19. storočia.
K výstave vydali publikáciu mapujúcu toto obdobie rôznymi, niekedy až protirečivými názormi rôznych historikov. Nemecká strana trvala na tom, že česko-slovenský katalóg musí vyjsť bez obrázkov a čiernobielo. Katalóg zobrazuje všetky predmety, ktoré obsahovali aj predchádzajúce výstavy, niektoré z nich sa totiž do Bratislavy nedostanú. Určité rukopisy neboli zapožičané pre námietky proti bezpečnosti Bratislavského hradu, iné relikvie, napríklad maďarská svätoštefanská koruna, sú také vzácne, že sa nesmú vyviezť z domovskej krajiny.
Zapožičané exponáty budú do Bratislavy privážať špeciálni kuriéri v sprievode ochrany ministerstva vnútra. „Výstava je najväčším projektom u nás, obsahuje 2800 originálov a kópií zo 189 inštitúcií. SNM ním vstupuje aj na pôdu politicko-integračných snáh Slovenska,“ povedal generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Ján Papco. Vláda na jej zorganizovanie vyčlenila z rezervných fondov 55 miliónov osemstotisíc korún. Medzi najatraktívnejšími predmetmi výstavy je aj kus pôvodného antického sarkofágu, v ktorom bol údajne pochovaný svätý Štefan. (km)