SME
Sobota, 8. august, 2020 | Meniny má OskarKrížovkyKrížovky

Deťom postavia ich vlastný hrací svet

Už budúci rok by sa nielen pezinské deti a ich rodičia mohli tešiť z detského hracieho parku. Vyrásť by mal na okraji Pezinka, v oblasti známej ako Kejda.

PEZINOK. Veľa možností, kam sa môžu rodičia so svojimi ratolesťami uchýliť, v Pezinku nie je. Nedostatok detských ihrísk je jednou z tém, ktorá rezonuje medzi mladými rodinami s deťmi. A to nielen v internetových diskusiách.

Pracuje na ňom štyri roky

Oživenie by v tejto oblasti mohol priniesť projekt s názvom Detský svet. Miestny podnikateľ Ján Dudák na ňom pracuje už štyri roky. „Chodil som po svete a počas toho som obehal niekoľko veľkých detských parkov." Sám je otcom dvoch detí, a preto vie, že v Pezinku sú možnosti mladých rodín obmedzené. Detský svet by mal vyrásť v oblasti, ktorú Pezinčania poznajú ako Kejdu. Ak sa projekt stane skutočnosťou, potom to bude prvý projekt tohto druhu v okolí.

Skryť Vypnúť reklamu

„Pôvodne som chcel park vybudovať vo Svätom Jure. Nakoniec z toho zišlo, pretože sa tam nachádza chránená oblasť štvrtého stupňa. Potom som si povedal, že prečo by to nemohlo byť v Pezinku, keď tu žijem. Zároveň by som to mal blízko svojej firmy. " Časť pozemku, na ktorom by mal Detský svet stáť, patrí Dudákovi. Druhú časť pozemku má v prenájme od mesta. S prácami na parku by chcel Dudák začať hneď po skončení zimy. O oficiálnom otvorení zatiaľ hovoriť nechcel.

Mesto chce presvedčiť činom

Ojedinelý projekt má Dudák v pláne vybudovať svojpomocne. Takýmto spôsobom chce mesto presvedčiť o svojich úmysloch. Po zverejnení jeho zámeru na webovej stránke pezinoknahlas sa však objavili zo strany niektorých prispievateľov pochybnosti. „Každého zaujíma, kde na to zoberiem peniaze, no nikomu nenapadlo, aby mi ponúkol pomoc." Teda až donedávna. Dudák hovorí, že na projekt peniaze má a nechýbajú mu ani rôzne možnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Prispievateľom sa nezdala ani cena vstupného. Dudák chce poskytovať zľavy Pezinčanom a rovnako aj rodinám s viacerými deťmi. „Nemôžem predsa pýtať za jeden vstup také peniaze ako v zahraničí. Pre päťčlennú rodinu by bola návšteva parku obrovskou záťažou," vysvetľuje. Ako hovorí, bude radšej, keď park navštívia ľudia viackrát, akoby zaplatili vysokú cenu a viac by sa neukázali. „Park má slúžiť predovšetkým Pezinčanom, ktorí by v ňom trávili aj viac dní v týždni."

Vyberať môžu aj rodičia

Detský svet sa bude rozprestierať na približne 4-tisíc metroch štvorcových. Väčšiu časť bude zaberať vonkajšia plocha. Časť atrakcií bude schovaná v krytej hale. Ich dodávateľom je čínska spoločnosť. Časť z nich by mali do Pezinka dopraviť v blízkej dobe. Hoci sú podľa Dudákových slov všetky hracie prvky v súlade s európskymi bezpečnostnými normami, nechá si to ešte overiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Dudák už teraz vie, ktoré hracie prvky chce v parku určite mať. Pri výbere ďalších prvkov dáva voľnú ruku rodičom, aby sa sami vyjadrili, čo chcú. Rodičia si môžu na webovej stránke projektu vybrať spomedzi viacerých vláčikov, vnútorných a vonkajších preliezok, hojdačiek, kolotočov či nafukovacích preliezok. „Ich výber je väčšinou zhodný s tým, čo by som chcel ja," hovorí Dudák.

Súčasťou parku bude aj zeleň. V horúcich letných dňoch nebudú tieň vrhať len dosadené stromy, ale aj umelé tienidlá. Pod ne chce Dudák umiestniť penové ležadlá, ktoré budú slúžiť na oddych. Na stránku môžu záujemcovia písať aj rôzne pripomienky či podnety. Dudáka najviac oslovila navrhovaná dráha pre inline korčuliarov. „Do projektu by som to chcel určite zahrnúť, no zatiaľ o tom nemám úplne jasnú predstavu."

Pezinčania sa naň tešia

Detský park sa od klasického detského ihriska bude líšiť okrem iného aj tým, že tu bude fungovať dozor, ktorý bude na deti dohliadať. Rodičia si preto budú môcť odskočiť napríklad na nákup. Pokiaľ ide o úrazovosť, Dudák hovorí, že preliezky sú navrhnuté tak, aby toto riziko minimalizovali. Ak by predsa len k úrazu došlo, neďaleko parku bude záchranná služba, ktorá tam funguje aj teraz.

Park by bol podľa neho otvorený už od rána. Zatvárať by sa mohol o šiestej hodine večer, keďže bude určený deťom do 12 rokov. V celoročnej prevádzke by mala byť aspoň jeho krytá časť. Na webovej stránke je zverejnená anketa, v ktorej môžu hlasujúci vyjadriť svoj názor na pripravovaný projekt. Zatiaľ v nej hlasovalo 158 ľudí. Takmer 80 percent z nich sa na Detský svet teší. Zbytok hlasujúcich sa vyjadril, že takýto projekt v Pezinku chýba.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 6. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 3. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 4. Spojení navždy
 5. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 6. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 7. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 8. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 9. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 10. Pochod smrti
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 18 700
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 18 015
 3. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 434
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 13 009
 5. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 952
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 279
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 251
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 110
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 027
 10. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 752
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu