V Bábkovom divadle sa v piatok večer stretli piati kandidáti na starostu Starého Mesta. Hlavnou témou boli byty v reštituovaných domoch, keďže organizátor bolo združenie Právo na bývanie.
STARÉ MESTO. Vzletné frázy, urážky ale aj hádky a vybičované emócie sprevádzali dnešnú večernú diskusiu kandidátov na starostu Starého Mesta v Bratislavskom bábkovom divadle.
Organizovalo ju združenie Právo na bývanie, ktorého predseda Kristián Straka (kandiduje za poslanca ako nezávislý) odhalil netransparentné prideľovanie bytov v Starom Meste v septembri tohto roka. Najdôležitejšia teda bola pre plné divadlo nespokojných členov združenia téma reštituovaných a privatizovaných domov.
Prišli všetci
Prišli všetci piati kandidáti - Martin Borguľa (Smer, Most - Híd, SZ), súčasný starosta Andrej Petrek (nez.), Tatiana Rosová (SDKÚ, SaS, KDH, OKS), Štefan Šebesta (nez.) a Miroslav Šuňal (SNJ).
Po počiatočnom predstavení bol Straka aj s právnikom združenia zvedavý čo kandidáti pre týchto ľudí urobili a čo by urobiť chceli a mohli. Keď sa rozhovoril Petrek, ozvali sa odporcovia z davu. "Tára! Dali ste miesto autám a čo naše byty?"
Miestami debata dokonca takmer prekročila hranicu verbálnych útokov. Nespokojní obyvatelia a návštevníci mali problém s otázkou právnika združenia Petra Chrašča, ktorý sa rozhovoril o návrhu zákona, ktorý má problematiku riešiť. Emócie sa stupňovali, do debaty sa pridávali ďalší a rozohňovali sa nad každým slovíčkom. Časť z ľudí po sebe kričala, jeden z obyvateľov, ktorý sa nazval bezdomovcom, dokonca Petrekovi nadával. Hlas zvyšoval aj Chrašč.
Aký návrh zákona? Čítajte tu.
Tomanová vysvetľovala
Upokojiť sa snažila bývalá ministerka Viera Tomanová (Smer).
"Bránim sa voči tomuto návrhu, nikdy neviete, ako skončí," povedala. Ešte je totiž len v legislatívnom konaní. Podľa nej termín o ktorom návrh hovorí - teda vysporiadanie veci do roku 2017 je nereálne. "Obyvatelia nemôžu do zákona zasahovať, my v národnej rade môžeme robiť úpravy vo váš prospech."
Kandidáti sa navzájom rešpektovali, hoci si konštruktívne oponovali. Borguľa aj Šebesta dokonca dali za pravdu Rosovej v tom, že starosta môže nielen dodržiavať zákony, ale aj byť aktívny a hľadať nové riešenia. Borguľa pripomenul, že sa problém v Starom Meste ako jeho miestny poslanec niekoľkokrát pokúsil riešiť, plénum mu to ale neumožnilo.
Kto je zvedavý
Podľa Petreka tento problém samospráva nikdy sama nevyrieši. "Bohužiaľ, na náš názor niekto nie je zvedavý," povedal.
Miroslav Šuňal ešte v diskusii nazval Staré Mesto srdcom Bratislavy. "Mojím snom je obnova klziska na Hviezdoslavovom námestí," povedal. Borguľa niekoľkokrát pripomenul, že jeho mobil je verejný a ktokoľvek mu môže kedykoľvek zavolať. Šebesta argumentoval, aby nerozhodovali straníci. "Týmto hašeterením sa nikam nedostaneme," hovoril na diskusiu Petreka a Rosovej.
Petrek povedal, že nebude nič sľubovať. "Nie je iná cesta ako finančné odškodnenie týchto ľudí."
Podľa Rosovej ak ju zvolia a po voľbách sa na ňu niekto zo združenia, kto je šikanovaný majiteľom domu, obráti s prosbou o pomoc, bude konať a "nepošle nikoho na úrad vlády".
Borguľa dúfa, že združenie už o štyri roky nebude existovať, lebo sa stane zbytočným.
Otázka padla jedna
Diskusia trvala takmer dve a pol hodiny, keď sa tesne pred ukončením dal mikrofón aj obyvateľom, došlo skôr na popisy situácií, v akej členovia združenia žijú a na nápady ako vec riešiť. Padla len jediná otázka - dostal ju starosta Petrek: Prečo ste neprejavili vôľu stavať nájomné byty? Petrek odpovedal, že Staré Mesto nemá a za jeho pôsobenia ani nemalo pozemok na výstavbu bytov. "Ak o takom viete, zverte mi toto sladké tajomstvo," povedal.