V máji vystúpil Tempus na cykle koncertov Stretnutie v piesni vo V-klube, kde účinkoval spolu so španielskym zborom Cor Aulos. FOTO SME - PAVOL MAJER
ké spevácke združenie. Zbor sa profiloval pod vedením viacerých osobností, ale terajšie pomenovanie Akademický spevácky zbor Tempus používa od roku 1984, odkedy ho viedol hudobný skladateľ a dirigent Peter Cón. Tempus je názov jednej z jeho skladieb. Od roku 1996 je dirigentom Tempusu mladý talentovaný Robert Faltus. O činnosti a existencii zboru sa s nami porozprával dlhoročný člen zboru PAVOL NAHÁLKA.
Kde všade Tempus účinkuje?
„Na rôznych kultúrnych podujatiach, festivalových prehliadkach, súťažiach a koncertných turné. Získali sme množstvo ocenení, ale aj uznanlivých ohlasov obecenstva a odbornej verejnosti. Spomedzi domácich podujatí spomeniem aspoň Slávnosti zborového spevu či Festival slovenskej zborovej tvorby v Bratislave. Minulý rok sme v rámci folklórneho festivalu vo Východnej účinkovali v paralelnom programe, v okolitých kostoloch sme spievali Trnavského. Republiku i svoje mesto – Bratislavu – reprezentujeme aj v zahraničí. Účinkovali sme v Maďarsku, Taliansku, Nemecku, Dánsku, Španielsku, vo Francúzsku, Švajčiarsku a Švédsku. Uvažujeme o turné po Slovensku.“
Z čoho sa skladá váš repertoár?
„Kmeňový repertoár tvorí široký výber zo svetovej i domácej zborovej tvorby od renesancie až po súčasnosť. Významné miesto v ňom má súčasná slovenská zborová tvorba a umelecké spracovania ľudových piesní. Tempus si v repertoári ponechal aj skladby svojho dlhoročného dirigenta Petra Cóna a v súčasnosti už aj Roberta Faltusa. No a od roku 1999 účinkujeme v Opere Slovenského národného divadla v Aide od Giuseppe Verdiho. Etiópski zajatci, to sme my. Hovorím to preto, lebo zamaskovaných by nás nikto nespoznal.“
To je veľmi široký repertoárový rozsah na amatérske teleso. Alebo sú medzi vami aj profesionáli?
„Spevákov nemáme profesionálnych a hudobníkov len dvoch. V zbore je v súčasnosti 28 aktívnych spevákov. Pretože nemáme možnosť vychovávať si vlastných, prijímame len spevákov so skúsenosťami z iných zborov. Z hľadiska veku je rozpätie takisto veľké, od študentov až po dôchodcov. Hoci sme pracujúci amatéri, niektorí bývalí členovia zboru skončili odborné štúdium a dnes sú profesionálmi.“
S financovaním problémy nemáte?
„Odkedy sme sa osamostatnili a fungujeme ako záujmové združenie, všetko si financujeme svojpomocne. Pred piatimi rokmi sme zakotvili na Fakulte architektúry STU, vedenie nám požičiava priestory na nácvik a dokonca sme v aule fakulty aj nahrali naše prvé CD. Zbierame si takzvané „členské“. Okolo 50 korún mesačne, čo stačí na rozmnožovanie nôt a iné bežné výdavky – prevoz krojov, telefón a podobné drobné náklady. Na nahrávanie CD a zájazdy zháňame sponzorov, čo ešte aj potom chýba, si doplatíme sami.“
Čo je na vašom prvom cédečku?
„Je na ňom v podstate prehľad celého nášho repertoáru. Od starej hudby cez renesanciu, barok až po súčasnú hudbu a upravené ľudové piesne. Sú tam skladby Palmu, Saint-Saensa, Mendelssohna-Bartholdyho, Prada, Monteverdiho, Favera, Burleigha, ale aj Jakoba Ježa, Roberta Faltusa a viacero skladieb Petra Cóna.“
Všimli sme si, že vystupujte vo viacerých kostýmoch. Tiež sú vyrobené svojpomocne?
„Náš klasický zborový kostým je ,akademické‘ červeno-čierne oblečenie. To sme získali ešte za čias pôsobenia v PKO, teraz ho len opatrne oprašujeme. Ďalej účinkujeme v ľudových krojoch, ktoré pochádzajú z tých istých čias a taktiež ich šili učni v divadelných dielňach. Samozrejme, v Aide vystupujeme v divadelných kostýmoch, ktoré sú majetkom SND. Jediné, čo sme si dali urobiť na vlastné náklady, sú tričká s logom Tempusu. No a keďže sme tak trochu aj zborová rodina, na turistiku chodíme s rovnakými batohmi.“
Naposledy mohli Bratislavčania počuť Tempus v májovom cykle koncertov Stretnutie v piesni. Ako boli členovia zboru spokojní so svojím účinkovaním?
„Išlo o cyklus koncertov v rámci projektu prezentácie španielskej kultúry na Slovensku. Účinkovali sme spolu s barcelonským zborom Cor Aulos v Stupave, Modre, Trnave a Bratislave. Bolo to krásne podujatie. Španieli majú takisto široký zborový repertoár, spievajú podobne ako my klasiku, ľudovú hudbu i duchovné piesne. Najkrajšie bolo, keď sme spievali spolu španielske aj slovenské piesne.“
Autor: MILADA ČECHOVÁmilada.cechova@gpp.sk