BRATISLAVA. Bratislavská mestská časť Staré Mesto, v ktorej nedávno vypukol škandál s prideľovaním nájomných bytov, skončila v hodnotení otvorenosti 100 najväčších samospráv na Slovensku na 6. mieste. Povedala to hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová.
Staré Mesto skončilo v hodnotení Transparency International Slovensko za Šaľou, Banskou Bystricou, Martinom, Petržalkou a Rožňavou. Za Starým Mestom sa umiestnila Žilina, hlavné mesto Bratislava, Košice a Považská Bystrica. Najmenej otvorenými pre verejnosť sú Zlaté Moravce, Smižany a Krompachy a v poslednej desiatke sú aj bratislavské mestské časti Devínska Nová Ves a Vrakuňa.
Výsledky Transparency International Slovensko vyplývajú z merania rozsahu protikorupčných opatrení, ale aj kvality informácií, ktoré mestá a mestské časti poskytujú na svojich internetových stránkach a na základe žiadostí v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Hodnotených bolo 11 oblastí - od poskytovania informácií, podielu verejnosti na rozhodovaní a verejnom obstarávaní, cez personálnu politiku, prenájom bytov a predaj majetku až po udeľovanie grantov a dotácií.
Transparency International Slovensko meria kvalitu formálnych pravidiel na základe 112 ukazovateľov, ako je zavedenie elektronických aukcií, zverejňovanie zoznamu zmlúv a faktúr na webových stránkach, existencia etického kódexu zamestnancov obecných úradov či poskytnutie majetkového priznania starostu na požiadanie.
Až 82 zo 100 najväčších slovenských samospráv nedosiahlo ani polovicu maximálneho počtu 100 bodov (Petržalka dosiahla 65, Staré Mesto 60, hlavné mesto Bratislava 57, ale Vrakuňa len 28 a Devínska Nová Ves 25). Podľa Transparency International Slovensko to ukazuje na vlažný postoj vedenia mnohých miest a mestských častí k transparentnosti a otvorenosti voči občanom.