Nezávislý odídenec z SDKÚ má na letáku logá pravicovej koalície. SDKÚ sa to nepáči.
BRATISLAVA. Na predvolebných letákoch v Novom Meste stojí odídenec z SDKÚ, teraz nezávislý Tomáš Korček pri Ružene Apalovičovej (KDH), kandidátke stredopravej koalície na starostku.
Na letáku nechýbajú logá strán celej koalície – SDKÚ, SaS, KDH, OKS a Mosta-Híd a heslá – „Naša starostka, náš poslanec“.
SDKÚ vraj nevedelo
SDKÚ oznámila cez svojho hovorcu Michala Lukáča, že o letákoch nevedela. „Nepáči sa nám to a riešime to,“ povedal hovorca.
Korčekom sa zaoberalo aj regionálne predsedníctvo strany v Bratislave. To vyhlásilo, že so spoločnou kampaňou Korčeka a Apalovičovej nesúhlasí a dištancuje sa od nej. "Tomáš Korček nie je členom SDKÚ, ani za stranu nekandiduje. Jeho osoba je pre SDKÚ aj vzhľadom na jeho pôsobenie na poste viceprimátora hlavného mesta Bratislava neprijateľná." Predsedníctvo poverilo riešením situácie predsedu miestneho zväzu SDKÚ v Novom Meste Libora Gašpierika.
O Korčekovi sa pritom v kuloároch hovorilo ako o možnom navrátilcovi do SDKÚ. Dnešný námestník primátora Andreja Ďurkovského (KDH) kandiduje ako nezávislý v novembrových komunálnych voľbách do mestského i novomestského zastupiteľstva.
Korček vraví, že leták je propagáciou občianskej iniciatívy Nové Mesto náš domov, čo je aj headline materiálu.
Všetky správy o komunálnych voľbách.
Korček: Bola to chyba
Keď vylúčení členovia z SDKÚ v Bratislavskom kraji v roku 2008 odchádzali a zakladali občianske združenie – Občianske kluby, o ich návrate do strany nehovoril nikto. Dnes sa neoficiálne hovorí, že niektorí poslanci v Bratislave sa do SDKÚ možno vrátia, čo by údajne ohrozilo stredopravú koalíciu v meste.
Udalosti z roku 2008, keď boli po výzve Nastal čas na zmenu rozpustené zväzy SDKÚ, označil Korček, ktorý sám je jedným z odídencov, za chybu. „Mrzí ma, čo sa stalo v minulosti,“ vraví námestník. Na otázku možného návratu do strany odpovedal vyhýbavo. „Som pravicovo orientovaný.“ Dodal, že strana SDKÚ mu je hodnotovo blízka.
Korček do mesta aj do Nového Mesta kandiduje ako nezávislý. Priznal, že pôvodne uvažoval o vlastnej kandidatúre za novomestského starostu. „Nechcel som však trieštiť pravicové sily v Novom Meste, budem rád, keď Apalovičová vyhrá.“
Apalovičová vraví, že letáky sú materiálmi občianskej iniciatívy.
„Dostala som ponuku, že nás podporia. Členom iniciatívy je aj pán Korček, ktorého poznám a je to pravicový politik. “
Logá stredopravej koalície, ktoré sú na letáku, Apalovičová vysvetliť nevedela. „Musím to preveriť.“
Rozpad vraj nehrozí
Predseda miestneho zväzu SDKÚ v Novom Meste Libor Gašpierik vraví, že o Korčekovom prípadnom návrate do strany nevie. „Absolútne sa o tom nerokovalo.“
O materiáli, na ktorom je kandidátka stredopravej koalície s odídencom z SDKÚ, vraj vo zväze nerozhodovali. „Budeme o tom ešte rokovať.“
Dušan Pekár, predseda krajskej rady KDH, ubezpečil, že rozpad koalície v meste nehrozí. „Leták som nevidel a ani sme sa k nemu nevyjadrovali.“ Dodal však, že kandidát koalície musí pri kampani dodržiavať koaličné pravidlá. Nezhody by podľa neho mala riešiť koaličná rada v Novom Meste.
V Dúbravke bez návratu
V iných mestských častiach sa o návrate poslancov do Občianskeho klubu nehovorí.
Predsedníčka miestneho zväzu SDKÚ v Petržalke Iveta Plšeková povedala, že v mestskej časti nie sú takéto iniciatívy. „Každý, kto chce vstúpiť do strany, musí byť schválený predsedníctvom miestneho zväzu,“ dodala.
Milan Trstenský, predseda miestneho zväzu SDKÚ v Dúbravke povedal, že návrat poslancov Občianskeho klubu pre ich názory a postoje v tejto mestskej časti určite neprichádza do úvahy.
Autor: dot