Seneckí poslanci odsúhlasili nové všeobecne záväzné nariadenie o podmienkach držania psov. Predpis bude v porovnaní s tým predchádzajúcim, prísnejší. Za spáchané priestupky zaplatia psičkári vyššie pokuty.
SENEC. Na seneckých psičkárov čaká nový predpis, ktorý je v niektorých bodoch prísnejší ako ten z roku 2003. Zmenu pôvodného všeobecne záväzného predpisu (VZN) si vyžiadala novela zákona o obecnom zriadení, ktorý vstúpil do platnosti v apríli tohto roku.
Tá sa dotkla aj ďalších zákonov. Medzi ne patrí zákon, ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov. Mesto doplnilo nový predpis aj o svoje vlastné zmeny, ktoré považovalo v tejto súvislosti za potrebné.
Psie výbehy nadohľad
Jednou z významných zmien v zákone, ktorý upravuje podmienky držania psov, je nové vymedzenie skutkovej podstaty priestupkov v tejto oblasti, pričom došlo k ich čiastočnému rozšíreniu. Priestupku sa po novom majiteľ psa dopustí aj vtedy, ak psovi nezabráni voľnému pohybu na miestach, ktoré na to nie sú určené.
V súčasne platnom VZN mesta platil zákaz voľného pohybu psa bez vôdzky pre celé územia mesta Senec, v chystanom predpise sa tento zákaz obmedzil na zastavané územie Senca. Mimo mesta zas môžu platiť iné zákony, napríklad poľovnícky.
V Senci doteraz neexistuje žiadny oficiálny priestor pre psov. V budúcnosti by sa to však malo zmeniť. „Máme vytipované tri či štyri lokality, kde by sme mohli zriadiť výbehy pre psov. Ide o lokality, ktoré pre mesto nie sú až také dôležité. " povedal primátor Senca Karol Kvál.
„Majiteľom psov najprv musíme umožniť, aby mali so svojimi psami kam ísť. Ak ich potom nájdeme so psom tam, kde byť nemajú, nemôžu sa vyhovárať. Doteraz sme im to však neumožnili. Najskôr také miesto musíme vytvoriť a až potom ich môžeme pokutovať." Výbehy sú teda nutnosťou.
Psov bude odchytávať veterinár
Predpis presnejšie vymedzil nové miesta, kde platí zákazu voľného pobytu psov. Psom je vstup zakázaný do úradných budov, kultúrnych, zdravotníckych a sociálnych zariadení či do stravovacích zariadení a obchodov. Zo zákazu vylúčil vodiacich psov a psov, ktorých používajú súkromné bezpečnostné služby, horské služby či psov, ktoré sa využívajú pri záchranných prácach pri civilnej obrane.
Zmena sa dotkla aj evidencie psov. Psy sa po novom evidujú na oddelení miestnych daní a poplatkov Mestského úradu v Seni. Okrem toho treba uviesť viac údajov, ako tomu bolo doteraz. Pribudli predovšetkým údaje o psovi ako aj charakter budovy, kde sa pes zdržiava.
Upravil sa aj odchyt psov, ktoré sa budú pohybovať na meste, kde je ich voľný pohyb zakázaný. Doteraz vykonávala odchyt mestská polícia. Po novom to bude robiť veterinárny lekár, s ktorým mestská polícia bude spolupracovať.
„Zaregistroval som, že aj v iných mestách chce mestská polícia preniesť túto povinnosť na veterinárnych lekárov, pretože je to dosť nákladné," povedal Ľuboš Hlaváč, náčelník Mestskej polície v Senci.
Vyššie pokuty za priestupky
Pokiaľ ide o odstraňovanie psích výkalov, majiteľ bude musieť po vyzvaní polície preukázať, že má pri sebe vhodnú pomôcku. Ak nebudú k dispozícii špeciálne koše na vyhodenie psích výkalov, zbaviť sa ich môže človek aj do bežného netriedeného komunálneho odpadu.
„Od krajských hygienikov mám potvrdené, že nejde o nebezpečný odpad. Zákon o odpadoch to tiež neuvádza, preto sa majitelia psov nemôžu vyhovárať, že to nemajú kam vyhodiť," povedal Hlaváč.
Predpis pritvrdil sankcie za priestupky, ktorých sa majitelia psov dopustia. Ak majiteľ nenahlási svojho psa do evidencie alebo neohlási, že jeho pes pohrýzol človeka, hrozí jeho majiteľovi pokuta do 165 eur. Za nerešpektovanie zákazu vstupu so psom alebo zákazu voľného pohybu psa môže polícia udeliť jeho majiteľovi pokutu do 65 eur.