SME
Utorok, 4. august, 2020 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Pezinok deratizuje viackrát, Senec čaká až na podnety

V mestách a obciach sa vo veľkom deratizuje. Senec v rámci šetrenia peňazí reaguje na konkrétne oznamy. Pezinská radnica deratizuje aj mimo stanovených termínov. Podľa slov jedného z deratizérov, niektorí túto aktivitu ignorujú. Volajú, až keď je neskoro

.

PEZINOK. SENEC. Jeseň patrí k obdobiam, kedy sa v mestách a obciach vykonáva pravidelná celoplošná deratizácia. Túto povinnosť ukladá fyzickým aj právnickým osobám zákon. Rozlišovať však treba medzi viacerými deratizáciami.

Represívna a pravidelná

Represívnu deratizáciu v ohniskách nákazy nariaďujú podľa Lenky Šramkovej, hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v Bratislave, regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ). Represívnu deratizáciu vyhlasujú RÚVZ vtedy, keď sú hlodavce možným pôvodcom alebo prenášačom infekčných ochorení.

Skryť Vypnúť reklamu

„Preventívnu deratizáciu doteraz zabezpečovali obce prostredníctvom všeobecne záväzných nariadení. Niektoré ju zo zotrvačnosti zabezpečujú stále," hovorí Šramková. Ako ďalej hovorí, súčasný právny stav však už túto povinnosť obciam neukladá. RÚVZ preto dočasne nariaďujú preventívnu deratizáciu, keď reálne hrozí premnoženie hlodavcov.

Ako deratizujú radnice

Samotné mestá vykonávajú deratizáciu v budovách, ktoré vlastnia alebo spravujú. Deratizujú aj niektoré verejné priestranstvá. „V rámci šetrenia peňazí pravidelnú deratizáciu v našich objektoch nevykonávame," hovorí Tibor Časný z Mestského úradu v Senci.

„Reagujeme až na konkrétne podnety." V čase, keď sme ho oslovili, nevedel uviesť, koľkých objektov sa to týka. Nevedel tiež povedať, kedy naposledy sa takáto deratizácia vykonala.

Skryť Vypnúť reklamu

Pezinok sa stará o deratizáciu v 45-tich objektoch, ku ktorým treba podľa Stanislava Kunáka z mestského úradu pripočítať aj ďalšie, v ktorých deratizáciu zabezpečujú tí, čo v nich sídlia.

„Ide o inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu ako základné školy, Mestský podnik služieb či Pezinské kultúrne centrum." Ako hovorí, ak je treba, deratizáciu robia aj mimo stanovených termínov. „Tento rok sme deratizovali päť či šesťkrát navyše." Stav hlodavcov monitorujú podľa jeho slov jednotliví vedúci objektov.

Mesto tiež reaguje na podnety samotných obyvateľov. Deratizačné práce zabezpečuje radnica prostredníctvom externej firmy, ktorá každý rok prejde výberovým konaním. Peniaze za deratizačné služby vyčleňujú mestá vo svojom rozpočte.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednotná cena na vchod

Rôzne bytové družstvá a spoločenstvá sa starajú o deratizáciu spravovaných priestorov prostredníctvom svojich správcov. František Rajkovič, námestník pre správu Stavebného bytového družstva občanov, objednáva deratizáciu dvakrát do roka pre celý bytový fond.

Niektoré bytové domy v obciach si deratizáciu zabezpečujú sami. V Pezinku, Senci, Modre a v ich okolí spravuje družstvo 218 bytových domov. O deratizáciu sa družstvu stará externá firma.

„Náklady na deratizáciu za minulý rok (jar a jeseň) predstavujú pre vyššie spomínané lokality takmer 8300 eur," hovorí Rajkovič. Cena je stanovená jednotne pre každý vchod na viac ako osem eur.

Deratizéra volajú neskoro

Eduard Simondel, ktorý okrem iného poskytuje aj deratizačné služby, hovorí, že niektorí na deratizáciu kašlú a volajú ho, keď už je neskoro. Náklady na pravidelnú deratizáciu sú pritom oveľa nižšie ako pri ohniskovej, kde treba použiť viac materiálu. Ceny sa však líšia od prípadu k prípadu. Od charakteru samotných priestorov záleží aj použitie jedov či pascí.

„Jedy nemôžete rozsýpať v potravinárskych firmách. Tam sa využívajú lepové pasce," hovorí Simondel. Hlodavce, ktoré deratizéri chytia do pascí, by mali vypúšťať do prírody.

„Deje sa tak len papierovo. V praxi to funguje inak." Pri odchyte ho dosiaľ žiadny potkan nenapadol. Simondel však priznáva, že sa tak stať mohlo. „Každé zviera je plaché. Ak však nemá šancu utiecť, môže sa stať, že zaútočí."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 3. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 4. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 5. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 6. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 7. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 8. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 9. Vďaka týmto 4 tipom bude váš domáci internet bezchybný
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí!
 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Pochod smrti
 3. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 4. A na týchto miestach ste už boli?
 5. Konečne nažive
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Reforma
 9. Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy
 10. Mimoriadna zbierka Tesca
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 19 698
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 959
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 947
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 846
 5. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 11 468
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 298
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 267
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 066
 9. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 715
 10. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu