.
PEZINOK. SENEC. Jeseň patrí k obdobiam, kedy sa v mestách a obciach vykonáva pravidelná celoplošná deratizácia. Túto povinnosť ukladá fyzickým aj právnickým osobám zákon. Rozlišovať však treba medzi viacerými deratizáciami.
Represívna a pravidelná
Represívnu deratizáciu v ohniskách nákazy nariaďujú podľa Lenky Šramkovej, hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v Bratislave, regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ). Represívnu deratizáciu vyhlasujú RÚVZ vtedy, keď sú hlodavce možným pôvodcom alebo prenášačom infekčných ochorení.
„Preventívnu deratizáciu doteraz zabezpečovali obce prostredníctvom všeobecne záväzných nariadení. Niektoré ju zo zotrvačnosti zabezpečujú stále," hovorí Šramková. Ako ďalej hovorí, súčasný právny stav však už túto povinnosť obciam neukladá. RÚVZ preto dočasne nariaďujú preventívnu deratizáciu, keď reálne hrozí premnoženie hlodavcov.
Ako deratizujú radnice
Samotné mestá vykonávajú deratizáciu v budovách, ktoré vlastnia alebo spravujú. Deratizujú aj niektoré verejné priestranstvá. „V rámci šetrenia peňazí pravidelnú deratizáciu v našich objektoch nevykonávame," hovorí Tibor Časný z Mestského úradu v Senci.
„Reagujeme až na konkrétne podnety." V čase, keď sme ho oslovili, nevedel uviesť, koľkých objektov sa to týka. Nevedel tiež povedať, kedy naposledy sa takáto deratizácia vykonala.
Pezinok sa stará o deratizáciu v 45-tich objektoch, ku ktorým treba podľa Stanislava Kunáka z mestského úradu pripočítať aj ďalšie, v ktorých deratizáciu zabezpečujú tí, čo v nich sídlia.
„Ide o inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu ako základné školy, Mestský podnik služieb či Pezinské kultúrne centrum." Ako hovorí, ak je treba, deratizáciu robia aj mimo stanovených termínov. „Tento rok sme deratizovali päť či šesťkrát navyše." Stav hlodavcov monitorujú podľa jeho slov jednotliví vedúci objektov.
Mesto tiež reaguje na podnety samotných obyvateľov. Deratizačné práce zabezpečuje radnica prostredníctvom externej firmy, ktorá každý rok prejde výberovým konaním. Peniaze za deratizačné služby vyčleňujú mestá vo svojom rozpočte.
Jednotná cena na vchod
Rôzne bytové družstvá a spoločenstvá sa starajú o deratizáciu spravovaných priestorov prostredníctvom svojich správcov. František Rajkovič, námestník pre správu Stavebného bytového družstva občanov, objednáva deratizáciu dvakrát do roka pre celý bytový fond.
Niektoré bytové domy v obciach si deratizáciu zabezpečujú sami. V Pezinku, Senci, Modre a v ich okolí spravuje družstvo 218 bytových domov. O deratizáciu sa družstvu stará externá firma.
„Náklady na deratizáciu za minulý rok (jar a jeseň) predstavujú pre vyššie spomínané lokality takmer 8300 eur," hovorí Rajkovič. Cena je stanovená jednotne pre každý vchod na viac ako osem eur.
Deratizéra volajú neskoro
Eduard Simondel, ktorý okrem iného poskytuje aj deratizačné služby, hovorí, že niektorí na deratizáciu kašlú a volajú ho, keď už je neskoro. Náklady na pravidelnú deratizáciu sú pritom oveľa nižšie ako pri ohniskovej, kde treba použiť viac materiálu. Ceny sa však líšia od prípadu k prípadu. Od charakteru samotných priestorov záleží aj použitie jedov či pascí.
„Jedy nemôžete rozsýpať v potravinárskych firmách. Tam sa využívajú lepové pasce," hovorí Simondel. Hlodavce, ktoré deratizéri chytia do pascí, by mali vypúšťať do prírody.
„Deje sa tak len papierovo. V praxi to funguje inak." Pri odchyte ho dosiaľ žiadny potkan nenapadol. Simondel však priznáva, že sa tak stať mohlo. „Každé zviera je plaché. Ak však nemá šancu utiecť, môže sa stať, že zaútočí."