BRATISLAVA. Kandidátka na post starostu v Petržalke Iveta Plšeková (SDKÚ, SaS, Most-Híd, OKS) sa dohodla s futbalistami FC Petržalka 1898, že ak vyhrá, postará sa, aby tu vznikol nový futbalový štadión.
Práve pred voľbami sa o športoviskách hovorí viac. Medzi verejnosťou prevláda názor, že ich v meste ubúda. Zvlášť citlivá je v Bratislave téma štadiónov.
Mesiace sa diskutovalo o novom hokejovom štadióne. Nakoniec sa rekonštruoval starý Nepelov štadión, hoci pozemky v Horskom parku sa už pre nový štadión zamieňali a získala ich súkromná firma. Futbalové štadióny sú otvorenou témou - jeden z najznámejších je v Petržalke a nefunguje už dlhšie, plánuje sa jeho demontáž. Na jeho mieste sa má stavať. Nový národný futbalový štadión nedávno vláda stopla.
Z Prievozu do Európy
Kandidátka Plšeková sľúbila, že v prípade jej víťazstva zabezpečí zvyšné peniaze na štadión, ktorý by mal vzniknúť v areáli bývalej Základnej školy na Sklodowskej ulici. Ide asi o 300-tisíc eur, polovica by mala byť zo súkromných peňazí.
V tejto súvislosti sa už Plšeková stretla aj s novým prezidentom Slovenského futbalového zväzu Jánom Kováčikom, ktorý jej predbežne prisľúbil podporu zväzu. Štadión má mať kapacitu 3601 divákov a mal by spĺňať aj predpisy Európskej futbalovej únie. Dnes hrávajú petržalskí futbalisti na štadióne Rapidu Bratislava v Prievoze.
Futbal chce do Petržalky vrátiť aj Plšekovej konkurent, prednosta miestneho úradu Marián Miškanin (kandiduje za Smer, SZS, HZD a SNS). Miškanin je predsedom dozornej rady klubu Petržalka 1898, s ktorým spolupracuje Plšeková. „Neuchádzal som sa o podporu klubu, aby som klub nepolitizoval," povedal Miškanin. Podľa neho je rozhodnutie klubu spojiť sa s Plšekovou nešťastné, on radí prezentovať výsledky a nie sľuby. Výsledkom podľa neho je, že klub funguje, a to je zásluha mestskej časti.
Školské ihriská verejnosti
Nové športoviská na bilbordoch sľubuje aj Ružena Apalovičová (KDH, SDKÚ, SaS, Most-Híd, OKS), ktorá kandiduje za starostku v Novom Meste. „Chcem, aby sa otvorili školské ihriská mládeži, ľuďom. Vieme ich jednoducho a nie za veľa peňazí upraviť tak, aby sa to dalo," povedala. Tým, že samospráva je zriaďovateľkou škôl, stačí sa podľa nej dohodnúť. Do akcie chce zapojiť školníkov, ale hlavne rodičov, ktorí sú podľa nej veľmi ochotní.
Rovnaký nápad má aj kandidát na starostu Starého Mesta Martin Borguľa (Smer). Vo volebnom programe sľubuje sprístupniť školské dvory a zabezpečiť na nich dohľad, aby sa Staromestská mládež mohla športovo vyžiť. „Na ihriskách by bol dohľad, ten by zabezpečili školy alebo úrad," povedal. Školy podľa Borguľu na to môžu vyčleniť pracovníka, čo sa týka úradu, mohli by na to zamestnať nových ľudí. Ihriská v Starom Meste sú podľa neho v dobrom stave, skoro všetky sú funkčné.
Plaváreň
O novej plavárni v Bratislave hovorí kandidát na primátora Marek Blaha (SDĽ). Chce ju vybudovať v Petržalke a spolu s ňou sľubuje aj nové skejtparky a basketbalové ihriská. „Spolu s Petržalkou budem hľadať riešenie na rekonštrukciu aspoň jednej plavárne z tých, ktoré majú vybudované základné školy," píše vo svojom volebnom programe. Prizvať si k tomu chce súkromných investorov.
O novej krytej plavárni, ktorú by vybudovala samospráva, sa hovorí už dlhšie. Zaplávať si pod strechou sa v Bratislave dá len v jednej mestskej plavárni. Na mieste niekdajších kúpeľov Centrál sa stavia polyfunkčný megaprojekt.
V ankete SME o piatich najväčších problémoch Bratislavy nedostatok športového vyžitia ako jediný z kandidátov na primátora spomenul Stanislav Pánis (Slovenská národná jednota). Ak vyhrá, chce prispievať na športové aktivity školopovinných detí a zavedie systém podpory športu mládeže.