KARLOVA VES. Hovorí sa, že do tretice všetko dobré. To však v Karlovej Vsi neplatí. Už tretie mimoriadne zasadnutie miestnych poslancov totiž skončilo neúspešne. Dôvod bol vždy rovnaký – slabá účasť.
Niekoľko minút po plánovanom začiatku bolo v zasadačke viac novinárov, než poslancov.
„Poslanci KDH, ktorí zasadnutie iniciovali, neprišli,“ povedala na úvod starostka Iveta Hanulíková (Smer), ktorá v novembrových komunálnych voľbách opätovne kandiduje.
Berta: Je to účelové
V deň, na ktorý zvolala starostka zastupiteľstvo, zasadalo aj mesto. Práve zasadnutím mestského zastupiteľstva a predlženým takzvaným dušičkovým víkendom ospravedlňovali poslanci svoju neúčasť.
Členom mestského zastupiteľstva je aj najväčší kritik starostky a zároveň jej protikandidát v starostovských voľbách Martin Berta (KDH).
Vraví, že konanie starostky, ktorá mimoriadne zasadnutie zvoláva v termíne mestského, je účelové. „Vie, že jej budeme klásť nepríjemné otázky, na ktoré by nevedela odpovedať,“ vraví Berta.
Miestni poslanci KDH chceli na rokovaní riešiť nejasný záverečný účet mestskej časti i spornú zmluvu o dodávke tepla. Do programu dodatočne zaradili aj stále nevysvetlené prideľovanie bytov.
Hanulíková vraví, že zasadnutie na tento termín zvolať musela. „V zmysle zákona do 15 dní od jeho iniciovania.“
Hanulíková: Dalo sa to stihnúť
Prvýkrát zvolala Hanulíková mimoriadne zasadnutie na 1. októbra, keď zasadalo župné zastupiteľstvo, ktorého je Berta takisto členom. Poslanci KDH vtedy tiež neprišli. Berta tvrdil, že nešlo o bojkot.
Druhé zasadnutie zorganizovala starostka 14. októbra, kedy sa klub KDH zúčastnil.
Počas rokovania o prvom bode však zo sály odišli tri poslankyne – Anna Borguľová (HZDS), jej spolustraníčka Ružena Zina Mihalčiková a neskôr aj Magdaléna Papánková (bez polit. príslušnosti) – čím sa zastupiteľstvo stalo neuznášania schopné.
Teraz vo štvrtok mali zasadať poslanci tretíkrát. Mestské zastupiteľstvo, ktorým Berta vysvetľoval neúčasť, skončilo predčasne, takže rokovanie v Karlovej Vsi sa dalo stihnúť. „Aj ja som tam bola a som teraz tu,“ povedala Hanulíková.
Branislav Zahradník (Občiansky klub), ktorý je tiež aj mestským poslancom, zasadnutie v Karlovej Vsi stihol tiež.
Berta vraví, že zastupiteľstvo v Karlovej Vsi stihnúť nemohol. „Mal som potom ešte rokovanie s primátorom a aj ministerstvom,“ vraví. „Prečo dáva starostka opätovne zasadnutia v čase mestského a župného zastupiteľstva? Ona sama tam má sedieť a rokovať.“
Starostka konštatovala, že zastupiteľstvo nie je uznášaniaschopné.
Byty a Karlova Ves
KARLOVA VES. Zverejňovanie informácií o tom, komu a kedy bol pridelený byt, je v každej mestskej časti iné. Petržalka zoznam ľudí s bytom dáva na internetovú stránku. Hoci postupne a po istom čase, ktorý vraj potrebovala na spracovanie údajov, sprístupnila aj mená ľudí od roku 1992.
Podobné zoznamy pridelených bytov v Karlovej Vsi verejné neboli.
Miestni poslanci síce starostku Ivetu Hanulíkovú (Smer) zaviazali, aby predkladala zmluvy o predajoch či nájmoch bytov na zastupiteľstvo, nerobila tak. Na sporné prideľovanie sa tu začalo upozorňovať až pred voľbami.
S prvou kauzou prišli miestni poslanci KDH, druhú naopak na KDH vytiahla bývalá zamestnankyňa úradu.
Poslanci KDH chceli od Hanulíkovej vysvetlenie, prečo jeden z bytov vlastní dnes zať bývalého starostu Alberta Liptovského. Jasnú odpoveď však zatiaľ nedostali.
Paradoxne práve poslancov KDH sa týkajú obvinenia z prideľovania bytov za bývalého starostu Bystríka Hollého (KDH). Byt získali poslanci KDH či viacerí vtedajší zamestnanci úradu. Hollý vraví, že bytmi chcel stabilizovať kádre
Lucia Tkáčiková
Sporný byt, ktorý má dnes zať bývalého karloveského prednostu, je na Dlhých dieloch.
FOTO - ARCHÍV SME