PEZINOK. V novootvorenej súkromnej škôlke Pinocchio nás privítal plač. Deti sa práve chystali na čerstvý vzduch, keď prišiel Andrej Vilim, výkonný riaditeľ občianskeho združenia Environmentálny inštitút v Pezinku, rozdať deťom reflexné vesty a náramky.
Deti za nami postupne prichádzali na zadný dvor. Väčšina z nich s ostychom. Medzi prvých odvážlivcov, ktorí si na seba navliekli krikľavú žltozelenú vestu, patril Maťko.
Postupne si vestu obliekli ďalšie štyri deti. Ostatným deťom boli ukradnuté. Hanka ju zas vytrvalo odmietala. Nefungovalo tu žiadne „keď má on, chcem aj ja".
Horko-ťažko prejdú
S deťmi chodia vychovávateľky pravidelne von, vesty preto určite využijú. Škôlku navštevuje 13 detí od jeden a pol roka. Najstaršie deti majú tri a pol.
„Deti máme rozdelené na dve skupiny. Na prechádzky chodíme len so skupinou tých starších, o ktorých vieme, že to zvládnu," hovorí riaditeľka Lenka Marková.
Skôr ako začali chodiť deti na dlhšie prechádzky, absolvovali rôzne pohybové aktivity a krátke prechádzky okolo škôlky. „Vychádzky sú spojené predovšetkým s výchovno-vzdelávacími aktivitami, kedy si majú deti všímať napríklad budovy či teraz na jeseň zmeny prírody."
Vychovávateľky sa zhodli, že najhorším úsekom pri prechádzkach do zámockého parku, sú prechody na križovatke pre parkom. „V okolí škôlky sa to dá, ale na križovatke máme často problém prejsť," hovorí Marková. Stáva sa to, keď sa s deťmi vracajú späť do škôlky.
Úprava značenia
Vilima k tomu neviedli len osobné motívy, ale najmä aj snaha upozorniť na problém bezpečnosti detí na cestách.
„Dôležitým pravidlom, na ktoré nesmieme zabúdať je pravidlo vidieť a byť videný. Musíme však pritom dbať na používanie reflexných prvkov za zníženej viditeľnosti alebo tmy."
Zabezpečenie reflexných prvkov pre škôlku Pinocchio je prvou takouto akciou, v ktorej chce združenie v prípade záujmu ďalších škôlok pokračovať. Čo je však dôležitejšie, združenie chce dosiahnuť úpravu dopravného značenia na ulici, kde sa škôlka nachádza.
Hoci je tu nariadená 40-tka, vodiči ju často nerešpektujú. Vilim vie, o čom hovorí, keďže škôlku navštevuje aj jeho dcéra Agátka.
„Na ulici chceme zabezpečiť nové dopravné značenie, ktoré by vodičov upozorňovalo, že sa tu nachádza škôlka." Hoci nie je ulica hlavným ťahom, spája dve dopravne zaťažené ulice. Je tu preto dosť rušno.
Ako Vilim hovorí, je to pre ich združenie pilotný projekt, na ktorom sa sami učia. Najmä pokiaľ ide o riešenie dopravnej situácie. „Učíme sa, koho osloviť."
V rámci bezpečnosti na cestách by chcelo združenie pokračovať aj ďalším projektom dopravnej výchovy. „Myslím si, že mesto tieto zariadenia obchádza a tieto aktivity sú ochudobnené," hovorí Vilim.
O ich službách nevedia
O dopravnú výchovu sa vo všetkých školských zariadeniach stará pezinská mestská polícia.
V rámci nej dostávajú deti aj reflexné prvky. Ako hovorí koordinátor prevencie kriminality Miroslav Schlesinger, nie je to to najdôležitejšie.
Prednášky k dopravnej výchove sa podľa jeho slov uskutočňujú v rámci projektu „Poznaním k hodnotnému životu" a svojím obsahom sú prispôsobené všetkým vekovým kategóriám. Teda aj škôlkarom.
„Dopravná výchova pre škôlkarov prebieha formou zážitkového učenia. Príslušníci oddelenia prevencie kriminality využívajú počas programu viacero didaktických pomôcok a jednu hru." Polícia škôlky priamo neoslovuje, svoje služby však ponúka prostredníctvom svojej stránky či miestnych médií.
Oslovené súkromné materské škôlky či opatrovateľské zariadenia však o takýchto službách nevedeli. Denisa Kasana z Benjamínka prezradila, že škôlka si sama zabezpečila policajta z Modry, ktorý s deťmi prebral aj otázky bezpečnosti na cestách.
„Tým, že sme škôlka s anglickým vyučovacím jazykom, využívame pri oboznamovaní detí s dopravnou výchovou, anglický vzdelávací program. Je to výborne vypracovaný program pre predškolské zariadenia."
Kamarát, detské opatrovateľské centrum, ktoré otvorili v tomto školskom roku, plní funkciu jasličiek. „Máme tu jedenapolročné až trojročné deti.
Ak by sa našiel program, ktorý by bol vhodný pre ich vekovú kategóriu, určite by sme služby polície radi využili. Do budúcna o tom budeme určite premýšľať," hovorí Ľubica Šimková, riaditeľka Kamaráta.