SME
Piatok, 14. august, 2020 | Meniny má MojmírKrížovkyKrížovky

Reflexné vesty deti neohúrili. Vychádzky však budú bezpečnejšie

Súkromné škôlky o projekte dopravnej výchovy Mestskej polície nevedia. Túto tému však neobchádzajú a našli iný spôsob, ako ju deťom zabezpečiť.

Len niekoľko škôlkarov zo súkromnej škôly sa odvážilo obliecť si reflexné vesty.Len niekoľko škôlkarov zo súkromnej škôly sa odvážilo obliecť si reflexné vesty. (Zdroj: ŽANETA JANEČKOVÁ)

PEZINOK. V novootvorenej súkromnej škôlke Pinocchio nás privítal plač. Deti sa práve chystali na čerstvý vzduch, keď prišiel Andrej Vilim, výkonný riaditeľ občianskeho združenia Environmentálny inštitút v Pezinku, rozdať deťom reflexné vesty a náramky.

Deti za nami postupne prichádzali na zadný dvor. Väčšina z nich s ostychom. Medzi prvých odvážlivcov, ktorí si na seba navliekli krikľavú žltozelenú vestu, patril Maťko.

Postupne si vestu obliekli ďalšie štyri deti. Ostatným deťom boli ukradnuté. Hanka ju zas vytrvalo odmietala. Nefungovalo tu žiadne „keď má on, chcem aj ja".

Skryť Vypnúť reklamu

Horko-ťažko prejdú

S deťmi chodia vychovávateľky pravidelne von, vesty preto určite využijú. Škôlku navštevuje 13 detí od jeden a pol roka. Najstaršie deti majú tri a pol.

„Deti máme rozdelené na dve skupiny. Na prechádzky chodíme len so skupinou tých starších, o ktorých vieme, že to zvládnu," hovorí riaditeľka Lenka Marková.

Skôr ako začali chodiť deti na dlhšie prechádzky, absolvovali rôzne pohybové aktivity a krátke prechádzky okolo škôlky. „Vychádzky sú spojené predovšetkým s výchovno-vzdelávacími aktivitami, kedy si majú deti všímať napríklad budovy či teraz na jeseň zmeny prírody."

Vychovávateľky sa zhodli, že najhorším úsekom pri prechádzkach do zámockého parku, sú prechody na križovatke pre parkom. „V okolí škôlky sa to dá, ale na križovatke máme často problém prejsť," hovorí Marková. Stáva sa to, keď sa s deťmi vracajú späť do škôlky.

Skryť Vypnúť reklamu

Úprava značenia

Vilima k tomu neviedli len osobné motívy, ale najmä aj snaha upozorniť na problém bezpečnosti detí na cestách.

„Dôležitým pravidlom, na ktoré nesmieme zabúdať je pravidlo vidieť a byť videný. Musíme však pritom dbať na používanie reflexných prvkov za zníženej viditeľnosti alebo tmy."

Zabezpečenie reflexných prvkov pre škôlku Pinocchio je prvou takouto akciou, v ktorej chce združenie v prípade záujmu ďalších škôlok pokračovať. Čo je však dôležitejšie, združenie chce dosiahnuť úpravu dopravného značenia na ulici, kde sa škôlka nachádza.

Hoci je tu nariadená 40-tka, vodiči ju často nerešpektujú. Vilim vie, o čom hovorí, keďže škôlku navštevuje aj jeho dcéra Agátka.

„Na ulici chceme zabezpečiť nové dopravné značenie, ktoré by vodičov upozorňovalo, že sa tu nachádza škôlka." Hoci nie je ulica hlavným ťahom, spája dve dopravne zaťažené ulice. Je tu preto dosť rušno.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako Vilim hovorí, je to pre ich združenie pilotný projekt, na ktorom sa sami učia. Najmä pokiaľ ide o riešenie dopravnej situácie. „Učíme sa, koho osloviť."

V rámci bezpečnosti na cestách by chcelo združenie pokračovať aj ďalším projektom dopravnej výchovy. „Myslím si, že mesto tieto zariadenia obchádza a tieto aktivity sú ochudobnené," hovorí Vilim.

O ich službách nevedia

O dopravnú výchovu sa vo všetkých školských zariadeniach stará pezinská mestská polícia.

V rámci nej dostávajú deti aj reflexné prvky. Ako hovorí koordinátor prevencie kriminality Miroslav Schlesinger, nie je to to najdôležitejšie.

Prednášky k dopravnej výchove sa podľa jeho slov uskutočňujú v rámci projektu „Poznaním k hodnotnému životu" a svojím obsahom sú prispôsobené všetkým vekovým kategóriám. Teda aj škôlkarom.

„Dopravná výchova pre škôlkarov prebieha formou zážitkového učenia. Príslušníci oddelenia prevencie kriminality využívajú počas programu viacero didaktických pomôcok a jednu hru." Polícia škôlky priamo neoslovuje, svoje služby však ponúka prostredníctvom svojej stránky či miestnych médií.

Oslovené súkromné materské škôlky či opatrovateľské zariadenia však o takýchto službách nevedeli. Denisa Kasana z Benjamínka prezradila, že škôlka si sama zabezpečila policajta z Modry, ktorý s deťmi prebral aj otázky bezpečnosti na cestách.

„Tým, že sme škôlka s anglickým vyučovacím jazykom, využívame pri oboznamovaní detí s dopravnou výchovou, anglický vzdelávací program. Je to výborne vypracovaný program pre predškolské zariadenia."

Kamarát, detské opatrovateľské centrum, ktoré otvorili v tomto školskom roku, plní funkciu jasličiek. „Máme tu jedenapolročné až trojročné deti.

Ak by sa našiel program, ktorý by bol vhodný pre ich vekovú kategóriu, určite by sme služby polície radi využili. Do budúcna o tom budeme určite premýšľať," hovorí Ľubica Šimková, riaditeľka Kamaráta.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deväť vecí, ktoré môžete zažiť na Santorini
 2. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 3. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 4. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 5. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 6. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 7. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 8. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 9. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 10. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 1. Deväť vecí, ktoré môžete zažiť na Santorini
 2. Výmena rozvodov na Sekčove si vyžiada odstávku teplej vody
 3. V zdravom tele zdravý duch
 4. V Košiciach pribudlo 60 nových nájomných bytov
 5. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 6. Štartuje projekt Futbal v meste
 7. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 8. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 9. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 10. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 23 158
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 20 191
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 14 740
 4. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 13 995
 5. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 12 304
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 12 137
 7. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta? 10 897
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 527
 9. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 425
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 412
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu