
Najväčšie ovácie si na tanečnej show Fire of Dance vyslúžila The Irish Dance Company a ich sólista. FOTO TASR – VLADIMÍR BENKO
Vo štvrtok večer bola športová hala na Pasienkoch plná do posledného miesta, návštevníci sedeli aj na schodoch a v uličkách. Spôsobil to záujem o podujatie tohtoročnej Bratislavskej hudobnej jari – najväčšiu tanečnú show na svete Fire of Dance – Oheň tanca. Kto neprišiel včas, nemal šancu dostať sa na svoje miesto, pretože bolo zaručene obsadené.
Publikum roztlieskavali výkony The Sydney Tap Flames, členov The New York Musical Theatre a The Irish Dance Company. Hudba hrala naživo a na pódiu sa taktiež spievalo naživo.
Na úvod Tap Dogs v čižmách s kovovými špičkami vyklepkávali kaskády rytmov a kĺzali sa po javisku v „renesančnej“ stepovej choreografii. Nasledovala ukážka z muzikálu Fame – výber piesní siahal od rapu, cez gospel až po rock – aj s titulnou piesňou Fame. Nasledujúci Riverdance pozná hádam aj menej ostrieľaný fanúšik tanca, základom je írske stepovanie so strhujúcim, magickým hudobným sprievodom. Prvú časť večera uzatvorila ukážka z rokenrolového, mierne parodického muzikálu Grease, na Broadway mal premiéru v roku 1972 a potom vyše 3000 repríz.
Cez prestávku sa začalo v hľadisku, zvlášť na číslovaných miestach, veľké „presúvanie“, oneskorenci si vybojúvali svoje obsadené miesta, lebo zväčša to nevzdali a neodišli.
Stomp, po prestávke, bolo predstavenie založené na sile výrazu a rytmu „bicích“ nástrojov ako sú metly i plechové veká na smetné koše. Nasledovala ukážka z muzikálu Mamma Mia skupiny ABBA, ktorý mal premiéru v Londýne v roku 1998. Táto časť programu bola spomedzi muzikálových ukážok najviac poznamenaná americkým štýlom prezentácie show, ktoré chutia ako presladený zákusok.
Na záver sa na pódiu zjavila lahôdka – Lord of the Dance v podaní The Irish Dance Company. Syntéza tanca, folklóru a javiskových efektov spolu so skutočne skvelými tanečnými výkonmi svojho žánru napokon v záverečnom aplauze dvihla divákov zo sedadiel. A tí, čo sedeli, dupali, až sa stoličky triasli. Vytlieskané prídavky v druhom a treťom kole však sklamali. Nikto totiž nestál o „abbácke“ prídavky, ale o výkony Lordov a ich vynikajúceho sólistu.
Celkovo bolo podujatie vzhľadom na iné kultúrne bratislavské aktivity nadmieru úspešné a náladu v hale nepokazilo ani občasné zlyhávanie projekcie na jednom z plátien. (mi)