BRATISLAVA. V Slovenskom národnom múzeu je až do konca mája budúceho roka vystavená Štefánikova kolekcia 270 predmetov vysokej umeleckej a historickej hodnoty. V tomto rozsahu je vystavená po prvýkrát v dejinách múzejníctva.
Medzi vzácne exponáty zbierky patria tapy - tkaniny z rastlinných vlákien s ornamentálnym vzorom, misy, drevené nádoby, šperky, plastiky, kamenné sošky, súčasti odevov alebo lovecké náradie Tahiťanov.
Exponáty dopĺňajú písomné dokumenty a fotografie z trezorov Slovenského národného archívu z pozostalosti M. R. Štefánika.
Výstava je doplnená o interaktívne pulty, v ktorých si návštevník môže prelistovať Štefánikov denník a preskúmať interiér Štefánikovho parížskeho bytu.
Organizátori ponúkajú k výstave aj lektorské výklady. Konajú sa každú stredu medzi 9.00 a 15.00. Lektoráty je nutné objednať najmenej päť dní vopred.
Astronóm na Tahiti
Pred sto rokmi vystúpil z lode na Tahiti, najväčšom ostrove Francúzskej Polynézie, mladý bradatý astronóm. Z poverenia vedeckých ústavov Bureau des Longitudes a Bureau Central Météorologique v Paríži mal v Tichomorí pozorovať Halleyho kométu.
Pre nepriaznivé počasie túto úlohu nesplnil. No počas 10-mesačného pobytu stihol niečo iné.
„Milan R. Štefánik, slovenský a francúzsky astronóm, zakladateľ hvezdárne v Papeete 1910, systému meteorologických staníc a projektu rádiotelegrafie v Polynézii" - hlása pamätník pripomínajúci muža, ktorého si u nás nevieme predstaviť ináč, ako vo francúzskej generálskej uniforme.
Popritom však spoznával ostrovy, ľudí a užíval si nádhery, ktorú tak sugestívne niekoľko rokov pred ním zachytil iný známy Európan - francúzsky maliar Paul Gauguin.
Drevoryty
Gaugin nepoužíval len štetec a farby, ale aj rydlá. Štefánik objavil na ostrove jeho devorezy a drevoryty. Vraj zastrčené v plote dvora pri chatrči domorodej ženy.
Zrejme nie celkom náhodou sa mu podarilo zhromaždiť slušnú kolekciu Gauguinových prác. Svoju zbierku a svoje „múzeum" v parížskom byte tak obohatil o súbor 11 štočkov. Tvoria časť toho najvzácnejšieho, čo Gauguin vytvoril počas svojho pobytu v Oceánii.
Vďaka Štefánikovmu priateľovi, maliarovi Františkovi T. Šimonovi, ktorý ich zreštauroval, vznikol konvolút s 15 odtlačkami drevorezov a drevorytov. Dnes sa nachádzajú v Národnej galérii v Prahe. Na Slovensku vlastnia galérie dvanásť ich odtlačkov (novotlačí) v podobe grafických listov.
Pozostalosť Milana Rastislava Štefánika bola po jeho smrti v roku 1920 prevezená z Paríža do Prahy, kde ju od dedičov odkúpil štát. V roku 1940 sa dostala do Slovenského národného múzea v Martine. Gauguinove drevoryty však zostali deponované v pražskom Národnom múzeu.
Výstava Tahiti (M. R. Štefánik) v SNM na Vajanského nábr. 2 potrvá do konca mája 2011. Základné vstupné je 3,50 eura, zľavnené 2 eurá. Rodinné vstupné je 5 alebo 8 eur.
Milan R. Štefánik bol zberateľ, z Tichomoria si priviezol stovky zaujímavých
a vzácnych predmetov dokumentujúcich život ostrovanov. FOTO - ARCHÍV SNM
Autor: baa