VAJNORY. Starostom v mestskej časti s takmer piatimi tisícmi obyvateľov chcú byť štyria kandidáti. Vajnorčania sa vo voľbách rozhodnú, či sú spokojní s vedením úradujúceho Jána Mrvu (SDKÚ), alebo si zvolia nového starostu.
Za posledné štyri roky sa hovorilo najmä o katastrofálnej doprave okolo Vajnôr. Túto okrajovú mestskú časť trápi doprava, ktorá denne kolabuje. Podľa samosprávy je pre Vajnory nevyhnutné vybudovanie diaľnice D4, známeho ako nultý obchvat.
Kto kandiduje
Viliam Belej - nezávislý
Pavol Fekete - KDH
Peter Jaslovský - nezávislý
Ján Mrva - súčasný starosta, SDKÚ
Ján Mrva, súčasný starosta Vajnôr.
Projekt za miliardu
O trasovanie diaľnice D4 sa Vajnorčania sporia, petíciou bojujú za aj proti. Časti obyvateľov sa nepáči navrhovaný úsek, ktorý vraj má ísť v blízkosti ich domov aj prírodnej rezervácie Šúr.
Veľa sa diskutovalo aj o výstavbe vedecko-technologického parku Cepit za asi 1,2 miliardy eur. Začiatok výstavby sa menil už niekoľkokrát, zatiaľ sa stavať nezačalo.
Mestská časť však už získala príspevok 100-tisíc eur na výstavbu škôlky od investorov letiska a 50-tisíc eur od investorov Cepitu.
Obyvateľom Vajnôr spôsobuje problémy aj dažďová voda a vysoká hladina podzemných vôd. Ľudia sa obávajú, že v dôsledku veľkých investičných zámerov sa situácia ešte zhorší a budú hroziť záplavy.
Park Cepit má byť strediskom vedy a výskumu. Na rozlohe 63 hektárov majú sídliť firmy na vývoj elektroniky a biotechnológií, stredná škola, kongresové centrum aj hotel. Sľubujú tu pracovné miesta pre sedemtisíc ľudí.
Foto: VIZUALIZÁCIA - CEPIT INFRAŠTRUKTÚRA
Vidiecky charakter
Téma výstavby je vo Vajnoroch stále aktuálna. Niektorí Vajnorčania sú hrdí podporovatelia tradícií a folklóru a chcú zachovať vidiecky charakter mestskej časti.
Samospráva protestuje proti výstavbe v obytnej štvrti a rozvojových oblastiach Chorvátskeho Grobu bez vyriešenia dopravy. Pre schválenie výstavby v lokalite Čierna Voda a Triblavina podali Vajnory protest na prokuratúru.
Samospráva vymenila okná a zateplila základnú školu či postavila novú päťtriednu materskú školu pre 120 detí za milión eur. Niektorí však kritizujú, že škôlka je bez kuchyne. Vybudovalo sa aj multifunkčné ihrisko na školskom dvore s troma bežeckými dráhami.
Podarilo sa vyčistiť 30 rokov znečistenú dažďovú kanalizáciu, odkanalizovať vákuovou kanalizáciou asi 85 percent Vajnôr v združenej investícii spolu s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou.
Nedoriešená zostala rekonštrukcia Vajnorského ľudového domu, štyri roky sa nepohlo so zdravotným strediskom. Lekár ordinuje na poľnohospodárskom družstve.
Obyvatelia Vajnôr chcú zachovať vidiecky charakter mestskej časti.
FOTO - SITA
Všetky správy o komunálnych voľbách