MODRA. Učiť sa poslúchať svojich pánov chodia psy na nové modranské cvičisko, ktoré v uplynulých dňoch slávnostne otvorili. Kynologický klub Modra začal hľadať lokalitu pre vytvorenie nového cvičiska pre dva dôvody.
„Pôvodné cvičisko malo síce výbornú lokalitu, ale bolo nám už malé," hovorí tajomník klubu Rastislav Takáč. Ďalšou prekážkou bolo, že klub pozemok cvičiska nevlastnil, a tak ho nemohol ďalej zveľaďovať.
Hlavným kritériom pri klub bol inak nenáročný. „Rozhodli sme sa využiť spustnutý mestský pozemok vo vinohradoch. Mesto Modra nám tento pozemok poskytlo a potom nasledovala dlhá, takmer dvojročná namáhavá cesta pri budovaní cvičiska do dnešnej podoby."
Členovia pomáhali
Na budovaní nového cvičiska sa podieľali aj samotní členovia klubu. „Pomáhali nám pri väčšine prác a bez ich pomoci by sme tieto priestory dávali dokopy omnoho dlhšie," prezrádza Takáč.
Tých najaktívnejších ocenil priamo na jeho otvorení predseda klubu Ján Stolárik. Návštevníci sa mohli na novom trávniku zoznámiť s prácou výcvikárov a figurantov.
Jedna z obranárskych ukážok. FOTO: VERONIKA UHERČÍKOVÁ
„Figuranti sú pomocníci, ktorí pri nácviku obranných disciplín simulujú páchateľov. Ich úlohou je teda pomôcť psovodom pripravovať psov tak, aby vedeli obrániť majiteľa v situácii, kedy je to nevyhnutné," vysvetľuje Takáč. V klube pôsobia traja figuranti, ktorí sú súčasne aj výcvikármi. Výcvikári sú dokopy štyria.
Psie kúsky
„Pri obranárskych ukážkach diváci mohli sledovať ako pes zadrží unikajúceho zlodeja, alebo ako zastaví násilníka pri útoku. Všetky ukážky boli prezentované tak, aby ľuďom ukázali, ako možno využiť psov v praktickom živote," opisuje výcvikárka Veronika Uherčíková.
Pes dokáže podľa Veroniky priniesť majiteľovi stratenú rukavicu, postrážiť jeho ruksak či zadržať nebezpečného páchateľa. Pes dokonca dokáže rozlíšiť správanie ľudí bez zlého úmyslu od skutočného útoku na majiteľa.
Psy potom predviedli všakovaké kúsky, ktoré sa počas výcviku naučili. „Nechýbali ukážky skupinovej poslušnosti psíkov, prinášanie rôznych predmetov, ale aj milé kúsky ako podávanie labky, prosenie alebo hranie futbalu ľudí a psov.
Spýtali sme sa Rastislava Takáča z Kynologického klubu v Modre
Čo ľudí zvyčajne privádza na cvičisko? Niektorí oponujú tým, že základné povely možno naučiť psa aj svojpomocne doma.
- Zvyčajne ich sem vedie túžba mať psa, ktorý by ich poslúchal a tiež chuť naučiť sa so psom správne pracovať a komunikovať. Isteže, pes sa dá cvičiť aj doma a každodenný tréning je dokonca v rôznych prostrediach potrebný. Cvičenie na cvičáku je však dôležité pre získanie správnych návodov, ako domáci tréning uskutočňovať. Z našich skúseností môžem povedať, že aj ľudia, ktorí si myslia, že už svojho psa naučili doma všetko, sa majú vždy ešte veľa čo učiť.
Ako dlho trvá psíkom naučiť sa základné povely? Zrejme je to individuálne, no možno existuje nejaký priemerný čas?
- To ako rýchlo sa pes naučí základné povely, záleží predovšetkým na tom, ako intenzívne so psom jeho majiteľ trénuje. Ako už bolo povedané, na cvičáku dávame ľuďom návod, ako psa učiť a potom korigujeme správnosť výcviku. Učenlivosť psa je teda hlavne odrazom práce majiteľa. Zjednodušene sa dá povedať, že základné povely môže pes pri intenzívnom výcviku zvládať za dva až tri mesiace, ale aj po tomto čase je potrebné ďalšie precvičovanie.
Čo s neovládateľným psom? Je ho možné nejakým spôsobom povelom predsa len naučiť?
- Jednoznačne áno. Pes je neovládateľný len v rukách toho, kto ho ovládať nevie. Určite sú psy, u ktorých je výcvik sťažený napríklad ich povahou, ale v správnych rukách sa dá vycvičiť každý pes. My sa snažíme ľudí naučiť, ako mať „tie správne ruky". Treba len pamätať na to, že výcvik musí byť vždy upravený veku, povahe a individualite každého psa.
S akými prejavmi problémového správania sa u psa najčastejšie stretávate a ako ich riešite?
- Asi najčastejšou poruchou správania je strach z rôznych podnetov či situácií. Menej často sa potom stretávame s agresivitou, predovšetkým voči iným psom. Ľudia sa na nás obracajú aj s rôznymi inými poruchami správania, napríklad nadmerné štekanie či špinenie v domácnosti. Riešenie týchto porúch správania je veľmi individuálne. Treba napríklad posúdiť, či ide o strach alebo už o fóbiu. Vždy je však potrebné hľadať príčinu takéhoto správania. Riešenie potom vychádza predovšetkým z príčiny a stupňa poruchy. Poznatky o psychológii a vnímaní psa sú pri tomto určite potrebné a v našom klube máme výcvikárov, ktorí sa tejto ešte málo preskúmanej oblasti venujú.
(ZAJA)