BRATISLAVA. Na Turnaj BLMF proti rasizmu, ktorý sa dnes konal v Bratislave, prišli myšlienku boja proti rasizmu a intolerancii na futbalových štadiónoch podporiť viacerí futbaloví profesionáli vrátane niekoľkých bývalých reprezentantov.
Roman Kratochvíl, Jozef Majoroš, bývalý brankár Slovana Vojin Prole či Seničania Peter Petrán, Juraj Piroška a Tomáš Kóňa si zahrali v tíme Aliasa Lembakoaliho, bývalého hráča Púchova a Interu Bratislava, ktorý je teraz veľvyslancom ĽPR a FARE pre futbal.
Vyhrali Rumuni
Turnaj vyhralo mužstvo z Rumunska, druhí skončili Ružinovčania s družstvom Ružinovská ekumenická liga v malom futbale. Tretia skončila Česká reprezentácia. Na 4. mieste sa umiestnila Petržalská pouličná liga v minifutbale.
Na turnaji nastúpilo dvanásť mužstiev, medzi nimi aj reprezentácie v malom futbale z Rumunska a Česka, rómski futbalisti zo Štefanova, či výber imigrantov z rôznych krajín. Spoločný tím zostavili fanúšikovia slovenskej a maďarskej národnosti z fanklubov Dunajskej Stredy a Senice.
Aj diskusia
Podujatie malo za úlohu prispieť k odstráneniu neznášanlivosti a predsudkov. „Málo prijímame menšiny do spoločnosti," konštatuje Ali Lembakoali. Hovorí však, že situácia sa postupne zlepšuje. „Keď som prišiel na Slovensko, boli sme traja černosi v celej lige, zažil som aj to, ako po nás hádzali banány. Teraz je tu viac cudzincov a Slováci chodia do zahraničia, slovenská spoločnosť sa mení," hovorí Lembakoali.
Okrem futbalu prebehla aj diskusia o menšinách vo futbale. „Róm musí dokázať dvakrát viac, aby mohol byt akceptovaný medzi nerómami," tvrdí Vlado Sendrei, rómsky aktivista, hudobník a futbalový tréner. Pavol Peráček, technický riaditeľ SFZ a tréner reprezentantov do 19 rokov si myslí, že slovenskému futbalu a integrácii menšín by pomohlo, keby bolo viac rómskych trénerov.
Turnaj sa konal ako slovenský vrchol akčného týždňa FARE, ktorý je celoeurópskou iniciatívou proti rasizmu a diskriminácii vo futbale, ktorý sa vďaka podpore UEFA rozrástol na najväčšiu antidiskriminačnú kampaň v športe.
Autor: blmf