SME

V Senci, Svätom Jure i Modre chýba nocľaháreň

V Senci a Svätom Jure chýba nocľaháreň pre bezdomovcov, V Modre funguje len útulok pre prispôsobivých ľudí v zlej sociálnej situácii. V Pezinku by chceli popri nocľahárni zriadiť aj nízkoprahové denné centrum.

Nocľaháreň je minimum, ktoré by malo každé mesto poskytnúť ľuďom bez strechy nad hlavou.Nocľaháreň je minimum, ktoré by malo každé mesto poskytnúť ľuďom bez strechy nad hlavou. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO: TASR)

V Senci a Svätom Jure chýba nocľaháreň pre bezdomovcov. V Modre funguje útulok pre prispôsobivých ľudí v zlej sociálnej situácii, v Pezinku by chceli popri nocľahárni zriadiť aj nízkoprahové denné centrum.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SENEC. PEZINOK. Nízkoprahová nocľaháreň, denné centrum a streetwork. To sú podľa Sandry Tordovej, štatutárnej zástupkyne občianskeho združenia Proti prúdu, služby, ktoré by mali patriť k výbave každého väčšieho mesta. Nocľaháreň je podľa jej vyjadrenia pre trnava.sme.sk základné minimum: „Ide o službu, ktorá priamo zachraňuje ľudské životy." Proti prúdu už niekoľko rokov vydáva pouličný časopis Nota Bene, predávať ho môžu ľudia, ktorí sa ocitli v zlej finančnej situácii. V Pezinku, Modre, Senci ani Svätom Juri sa podľa našich informácií predaj časopisu príliš nerozbehol.

SkryťVypnúť reklamu

Zisťovali sme, čo poskytujú bezdomovcom samosprávy. Na občianske združenia, zamerané na túto cieľovú skupinu, sa nám v mestách nepodarilo naraziť. S výnimkou Materského centra v Pezinku.

Pomôžu epedá

Nocľaháreň v Pezinku s kapacitou 19 miest (15 pre mužov, 4 pre ženy) sa tento rok prvýkrát zaplnila na sto percent. „Pre prípad potreby sme zabezpečili aj epedá," hovorí Renáta Minarovičová, vedúca oddelenia školstva a sociálnych vecí z mestského úradu.

Hoci nocľaháreň nie je nízkoprahová a podmienkou na prijatie klienta je trvalý pobyt v Pezinku, podľa jej slov sa v silnej zime či iných extrémnych prípadoch na to neprihliada. Hoci v ubytovni nie je povolené piť alkohol, nízka hladina v krvi sa toleruje: „Dychové skúšky robíme len výnimočne." Dodáva však, že s opilcami problémy nemávajú. Za noc si klient podľa svojho príjmu a statusu platí od 1 alebo 1,40 eura, poslednú zimu poskytovali bezdomovcom, ktorí prišli len na pár dní, služby bezplatne. V zimnom období (15. október - 15. apríl) je nocľaháreň otvorená od 17. do 7. hodiny, po zvyšok roka je večer prístupná od 19. hodiny. Klienti tu majú k dispozícii kuchynku a sprchu.

SkryťVypnúť reklamu

Treba dobrovoľníkov

Mnoho pezinských bezdomovcov však nocľaháreň obchádza, podľa odhadov Minarovičovej jej služby z približného počtu 50 až 60 ľudí využíva 30 až 40 percent. „Neprespávajú všetci len na ulici, viacerí z nich obývajú záhradné chatky," dodáva.

Osloviť širší počet ľudí z týchto radov má mesto v pláne prostredníctvom nízkoprahového denného centra, ktoré by chcelo otvoriť už túto zimu. „Závisí to od toho, či sa nám podarí získať dostatok dobrovoľníkov," vysvetľuje Minarovičová. Jediný, kto s mestom v tomto smere dosiaľ spolupracoval, bolo Materské centrum, pre ktoré však, prirodzene, nie sú bezdomovci prioritou. „Čo sa týka cirkevných združení, tie sa orientujú hlavne na Bratislavu. Už dlhšie sa ich však snažíme osloviť aj pre pomoc v rámci Pezinku."

SkryťVypnúť reklamu

Nízkoprahové denné centrum by malo poskytovať oblečenie, varené jedlo a poradenstvo. Hoci nebude možné zabezpečiť, aby bolo otvorené celodenne, dôležitou službou pre ľudí na ulici bude i to, že si tu budú môcť odkladať osobné veci, vrátane dokladov.

Štyroch poslali na ulicu

Kým v pezinskej nocľahárni je stanovená hodina, kedy najskôr do nej môžu klienti vstúpiť, v prípade útulku v Modre je zas určená hodina, kedy najneskôr sa treba dostaviť. „V útulku s kapacitou pre desať klientov môžu byť klienti celý deň, večer o 20. hodine sa uzamyká, kto nepríde na čas, musí zostať na ulici," vysvetľuje koordinátorka Zuzana Ochabová z Mestského centra sociálnych služieb v Modre.

Podmienkou prijatia je tiež potvrdenie od obvodného lekára o bezinfekčnosti a absencia alkoholu a omamných látok. Štyroch ľudí už museli pre problémy s alkoholom poslať naspäť na ulicu. „Pili a ohrozovali ďalších klientov," vysvetlila Ochabová. V noci nie je v nocľahárni prítomný žiadny pracovník, dozor nad neprispôsobivými klientmi teda nie je možný. Tri - štyri „pošmyknutia", čo sa týka alkoholu podľa Ochabovej tolerujú, musia však cítiť zo strany klienta záujem. „Vybavujeme ambulantnú liečbu pre alkoholikov i drogovo závislých," vysvetlila.
S prípadom, že by v silnej zime museli zachraňovať opitých bezdomovcov sa zatiaľ nestretla. „V takom prípade by sme ich však na ulicu samozrejme nevyhodili," dodáva.

Medzi ich klientmi prevládajú ľudia, ktorí majú prácu, len im dočasne chýbajú prostriedky na platenie iného ubytovania. Z momentálnej kapacity desať miest je aktuálne zaplnená polovica.

Senec nocľaháreň plánuje

V Senci ani vo Svätom Juri neposkytujú pre ľudí bez strechy nad hlavou žiadnu z vyššie uvedených služieb. „Ľudí v krajnej núdzi sa snažíme priamo snažíme umiestniť do Domovov sociálnych služieb," potvrdili zhodne prednostka Mestského úradu vo Svätom Juri Mariana Fiamová i Jarmila Koišová z odboru sociálnych vecí Mestského úradu v Senci. Podľa skúseností Fiamovej zatiaľ bezdomovci o tieto služby neprejavili záujem, Koišová zas tvrdí, že do týždňa sa vracajú na ulicu.

Vo Svätom Juri vie prednostka o piatich bezdomovcoch, väčšina z nich prespáva v opustených chatkách vo vinohradoch, prípadne po dohode s majiteľom. Nocľaháreň zriadiť neplánujú.

S jej vybudovaním naopak počíta Senec, zatiaľ však neboli na tento účel podľa Koišovej vyhradené prostriedky v rámci rozpočtu. „Uvažuje sa aj nad získaním dotácie. Začiatkom novembra by sa o tom malo rozhodnúť." Počet seneckých bezdomovcov sa Koišová neodvážila odhadnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 106
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 15 370
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 990
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 585
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 484
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 989
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 401
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.


a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty zásahového tímu hovorili o zastrelení mladej medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Gunnar diváka zaujíma aj vtedy, keď navonok nič významné nerobí.

V kinách je islandský film Samota.


Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


TASR a 1 ďalší
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 663
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 665
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 468
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 369
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 717
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu