BRATISLAVA. Viac športovísk a cyklotrás či spolurozhodovanie Bratislavčanov o rozpočte ponúka vo svojom volebnom programe uchádzač o kreslo primátora Bratislavy Milan Ftáčnik.
Kandidát, ktorého v blížiacich sa komunálnych voľbách podporuje ľavicový Smer, je na rozdiel od svojej stredopravej protikandidátky Magdalény Vášáryovej (SDKÚ) za výstavbu rýchloelektričky do Petržalky. Podobne ako ona presadzuje elektronické aukcie, nepozdáva sa mu ani sporný projekt megakasína.
V súboji o kreslo primátora hlavného mesta sa stretne sedem uchádzačov, favoritmi sú nominantka pravice Vášáryová a exminister školstva Ftáčnik.
Metropola Slovenska je tradičnou baštou pravice; dva skoršie prieskumy však prisúdili miernu výhodu nezávislému kandidátovi s podporou najsilnejšej parlamentnej opozičnej strany Smer Ftáčnikovi. O primátoroch, starostoch a zložení mestských parlamentov na najbližšie štyri roky rozhodnú občania 27. novembra.
Všetko o komunálnych voľbách tu.
Zmena k občanom
"Najvážnejšou zmenou je zmena vzťahu samosprávy k občanom," povedal dnes novinárom súčasný starosta najväčšieho slovenského sídliska Petržalka Ftáčnik. V prípade víťazstva plánuje zverejňovať zmluvy na internete; o využití jedného percenta výdavkov v rozpočte by podľa neho mali rozhodovať aj samotní Bratislavčania.
Ftáčnik je za výstavbu trate pre rýchloelektričku zo Šafárikovho námestia na koniec Petržalky. "Z môjho pohľadu je jasné, že koľaje do Petržalky budú, lebo musia byť," tvrdil. V opačnom prípade vraj v budúcnosti hrozí dopravný kolaps. O definitívnom riešení však podľa neho rozhodnú odborníci, nevyhnutné budú aj rokovania s ministerstvom dopravy.
Ambiciózne sú aj Ftáčnikove plány v otázke výstavby ďalších športovísk; plánuje krytú plaváreň, futbalové ihrisko, mestskú halu pre loptové hry a ďalšie "nenáročné športoviská". "Či ten futbalový štadión bude národný, to si vyžaduje aj rozhodnutie vlády. Ambícia postaviť štadión tu však je," dodal. Vláda premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) pred časom stopla dotáciu na výstavbu národného futbalového stánku, schválenú bývalým kabinetom Roberta Fica (Smer-SD). Vybudovanie národného štadióna však nie je podľa skorších vyjadrení prezidenta Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Jána Kováčika ohrozené, dal by sa údajne postaviť za menej peňazí.
Prvý sa ohlásil
Ftáčnik ohlásil kandidatúru v polovici apríla, v lete spustil neoficiálnu imidžovú kampaň pod heslom Hovorme o našej Bratislave.
Najsilnejšia vládna strana SDKÚ-DS prišla s menom Vášáryovej v polovici júla; dohodu na spoločnom kandidátovi zverejnili stredopravé strany KDH, SaS, Most-Híd a OKS v polovici septembra.
O lukratívny primátorský post majú záujem aj podnikateľ a excentrický aktivista Alojz Hlina, predseda extrémistickej Slovenskej národnej jednoty Stanislav Pánis, bývalý disident Ján Budaj (Zmena zdola, Demokratická únia, Demokratická strana), predseda mimoparlamentnej Strany demokratickej ľavice Marek Blaha (kandiduje aj s podporou Strany zelených) a nezávislý kandidát Jozef Bonko.