Verejnosť sa nedozvie, ako a komu sa prideľovali obecné byty v Novom Meste. Úrad skartoval zoznam pridelených obecných bytov. Poslanci tvrdia, že o tom nevedeli.
BRATISLAVA. Staré Mesto je zatiaľ jediné, ktoré v súvislosti s medializovaným prideľovaním obecných bytov zverejnilo zoznam osôb so získaným bytom.
Špecifické je Nové Mesto, kde sa informácie o tom, kto získal obecný byt, verejnosť už nedozvie. Mestská časť totiž zoznam ľudí, ktorým boli pridelené, skartovala.
Novomestský úrad tvrdí, že takýto postup je v poriadku. Dokumenty vraj archivovali potrebných päť rokov a dôkazy o pridelení zničili až potom.
Pre škandál s bytmi v Starom Meste sa už minister Ján Figeľ svojho bytu vzdal.
Predaje aj prenájmy
Mestskej časti tak chýbajú zoznamy ľudí, ktorí byt dostali od roku 1993 do nájmu a aj tých, ktorí byt odkúpili. „Nové Mesto nedisponuje zoznamami osôb, ktorým boli byty odpredané," tvrdí novomestská hovorkyňa Alžbeta Klesnilová. Súčasťou tohto zoznamu boli podľa nej aj ľudia, ktorí byt dostali do prenájmu.
Hovorkyňa vysvetlila, že Nové Mesto v súlade s poriadkom mestskej časti dokumentáciu skartovala. „Po piatich rokoch mestská časť dokumentáciu nespravuje." Pri vysvetľovaní päťročného archivovania sa Klesnilová okrem pravidiel mestskej časti odvolávala aj na zákon o prevode bytov a nebytových priestorov. Ten však o žiadnych päťročných lehotách nehovorí.
Ivan Rončák z Transparency International vraví, že lehoty na archivovanie upravuje zákon o registrácii. „Ak si úrad citlivé informácie uchová aj dlhšie, nič tým z etického hľadiska neporuší."
Kto bol v zoznamoch Starého Mesta? Čítajte tu.
Samotný zoznam bytov pridelených mestskou časťou Staré Mesto nájdete tu.
(Na zozname sú uvedené aj byty, ktoré vznikli nadstavbou alebo prestavbou na náklady stavebníka)
Až z novín
Členovia bytovej a sociálnej komisie Nového Mesta tvrdia, že sa o skartovaní dokumentácie dozvedeli až z médií.
„O skartovaní sme nevedeli," vraví členka komisie a novomestská poslankyňa Ružena Apalovičová, ktorá kandiduje na starostku za pravicovú koalíciu. Vysvetlila, že v Novom Meste bola v minulosti zriadená špeciálna bytová komisia, ktorá dávala k prideľovaniu bytov stanovisko.
„Posledné rozhodnutie mal vždy pán starosta," vraví Apalovičová. „On rozhodoval aj v prípadoch prideľovanie bytov zamestnancom úradu."
O zničení zoznamu nebol informovaný ani predseda bytovej komisie Martin Bartoš (SDKÚ). „Nevedel som o tom a prekvapilo ma to," vraví.
Nové Mesto malo podľa Klesnilovej okolo 7000 obecných bytov. Dnes ich má okolo 250. Hovorkyňa dodala, že mestská časť v roku 2002 prijala zásady poskytovania bytov, na základe ktorých už byty nechcela predávať.
Kontrola na úrade
Staré Mesto zoznam síce zverejnilo, no ukázalo sa, že zoznam má nielen takzvané biele miesta čiže chýbajúce mená, ale aj nepresnosti. Objavili sa v ňom totiž ľudia, ktorým byt vôbec nepridelili.
Staromestská hovorkyňa Alena Kopřivová hovorí, že na chyby ich ľudia upozorňujú. „Aký zoznam sme zdedili, taký sme zverejnili," vraví Kopřivová. „Prišli sťažnosti." Dodala, že na základe hlásených chýb v zozname prezerá celý archív pracovníčka miestneho úradu. „Každú jednu zložku otvorí a prezrie." Miestny úrad tak vraj chce odhaliť chyby v zozname od roku 1991, teda od času, keď sa začali podľa Kopřivovej byty prideľovať.
Mesto tají
Mesto sa zverejneniu podobných zoznamov ako v Starom Meste bráni. Najprv informovalo len, koľko sa obecných bytov predalo, hoci redakcia si pýtala údaje o pridelených, nie predaných bytoch. O deň neskôr poslala Mária Račková z magistrátu stanovisko, že zoznam neposkytne. „Zverejnenie zoznamov zásadne vstupuje do súkromia občanov Bratislavy. Po preverení zákonných podmienok mesto nie je povinné zoznam pridelených obecných bytov zverejniť," tvrdí Račková.
Transparency International Slovensko v zverejnení zoznamu problém nevidí. Podľa Ivana Rončáka infozákon doslova ukladá povinnosť takéto informácie, týkajúce sa nakladania s bytmi a nadobúdania nehnuteľností, vrátane informácií o nadobúdateľovi, poskytnúť.
Podľa Úradu na ochranu osobných údajov sa však povinnosť zverejňovať takéto informácie týka prevodov vlastníctva. Ak ide o nájomcov, je tam výnimka.
Infozákon ukladá povinnosť sprístupniť na žiadosť informácie o nakladaní s verejným majetkom, čoho súčasťou obecné byty sú. Rozlišuje sa pritom zverejňovanie informácií a ich sprístupnenie na žiadosť.